Jak bez studiów informatycznych zostać programistą?

Na obecną chwilę na polskim rynku pracy brakuje jakiś 50 tysięcy programistów. Szacuje się, że za mniej więcej dwa lata w całej Europie liczba ta wzrośnie do 800 tysięcy. Będzie to już stanowiło więcej niż liczba mieszkańców w Krakowie. Zapotrzebowanie na dobrych specjalistów w branży IT rośnie i nic się nie zapowiada, aby trend ten miał się odwrócić w najbliższym czasie.

Dosyć spory deficyt informatyków i charakterystyka branży zezwalająca na zdalną prace przypuszczać pozwala, że firmy zagraniczne będą przeszukiwać coraz częściej polski rynek w celu znalezienie wykwalifikowanych pracowników. To właśnie stwarza szansę wielu osobom, które do tej pory trochę inaczej pokierowały karierą swoją i się nie wiązały z IT.

Jak i gdzie znaleźć pracę bez doświadczenia w IT?

Pomimo sytuacji takiej na rynku mnóstwo osób w dalszym ciągu, szczególnie tych młodych, które są świeżo po studniach i się borykają z problemem znalezienie ambitniejszego stanowiska. Artykuł te ma na celu zwrócić uwagę na jedną ze ścieżek możliwych, jaką jest sama edukacja w kierunku IT o nie musi to wcale oznaczać kończenia pięcioletnich studiów. Studia informatyczne z założenia mają nas przygotować do zajmowania takich stanowisk jak programista, administrator sieci, serwisant sprzętu czy też tester oprogramowania. Nie jest to jednak jedna jedyna droga.

Sprawdź na forum również:

Żywy przykład

Naprawdę dużo się da osiągnąć bez studiowania. Nie jest to takie trudne, jakby się mogło nam wydawać. Naukę wiele osób rozpoczyna od zera. To znaczy nie studiowali informatyki i do tego wiedzieliśmy na temat oprogramowania mniej więcej tyle, co wie każdy laik. Gdzieś się mi obiło o uczyć, że same języki programowania, chociaż ponoć to niezmiernie trudne oraz trzeba mieć umysł ścisły, ale jednak zarabia się naprawdę dużo pieniędzy.

Jak opisać swoje miękkie umiejętności w CV?

W obecnej chwili mija dokładnie dwa lata odkąd osoba z przykładu pracuje jako programista baz danych. Nie jest to rewelacyjny matematyk, ale jest to sobą przyuczona odpowiednio, która nie dostała pracy po jakiejś znajomości. Mimo to, po kilku miesiącach nauki jak najbardziej udało się swój cel zrealizować. W firmie naszej tytułowej osoby jest wielu samouków.

Od czego zacząć przygodę z programowaniem?

Przygodę z programowaniem poleca się rozpocząć od książek oraz kursów internetowych. Polecaną specjalizacją jest programista baz danych SQL. Wówczas szukamy takich właśnie kursów. Oczywiście z materiałami do nauki tak kolorowo nie jest, jakby się mogło wydawać. Większość jednak jest anglojęzyczna.

10 języków programowania, które są najpopularniejsze na rok 2020

Bywa to spore utrudnienie. Nawet jeśli posługujemy się płynnie językiem angielskim. Kolejną kluczową rzeczą są same treści, które są prezentowane na kursach oraz blogach. 99 procent kursów, to szkolenia dla osób, które poruszają się doskonale w tematyce IT. Z kolei kurs podstawowy jest dla nich kolejną technologią, której chcemy się nauczyć.

Wiele w tamtym momencie rzeczy niezrozumiałych było kompletnie pomijanych, ponieważ najwyraźniej większość uznała za oczywiste oraz nie ma potrzeby, aby o tym w ogóle wspominać.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

 

No comments
Dodaj komentarz