Najlepsze oraz najbardziej przyszłościowe kierunki studiów 2020

Które studia są uważane za najbardziej przyszłościowe? Jakie wybrać studia, aby zadbać o dobrą sytuację na rynku pracy oraz nie cierpieć przez pięć lat? Poniżej odpowiedź.

Jak zdecydować które wybrać studia?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że na rynku pracy współcześnie wykształcenie kandydata nie jest jego najważniejszą kwalifikacją. Są oczywiście zawody, w których musimy posiadać określony dyplom, gdy na przykład chcemy zostać prawnikiem. Ukończenie wyjątkowo trudnego kierunku czy też prestiżowej uczelni może także stanowić atut dodatkowy oraz sprawić, że większość rekruterów spojrzy na nas znacznie bardziej przychylnym okiem.

Jednak pracodawcy szukają przede wszystkim u kandydatów: umiejętności specjalistycznych, praktycznej władzy, zawodowego doświadczenia, a także coraz to częściej trudnych do wyuczenia miękkich umiejętności. Te kompetencje zazwyczaj można zdobyć szybciej podczas szkolenia czy też kursu, stażu, wolontariatu lub też praktyk zawodowych.

Jak wybrać dla siebie studia, skoro żaden kierunek zbytnio nas nie interesuje?

W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić, jakie konkretnie jest zapotrzebowanie na rynku pracy właśnie na absolwentów konkretnego kierunku. Dzięki temu unikniemy bezrobocie, a do tego sprawdźmy wysokość zarobków w danym zawodzie.

Powinniśmy także wiedzieć, jakie czekają na Ciebie obowiązki w zawodzie, do którego prowadzi konkretny kierunek studiów. Unikniemy dzięki temu zderzenia przykrego z rzeczywistością w pracy, której nie będziemy po prostu lubili.

Jaki konkretnie kandydaci są poszukiwani najbardziej przez pracodawców?

Z raportu z roku 2019 Havs wynika, że rekrutacyjne procesy, które są prowadzone przez pracodawców w najbliższym czasie przez większość pracodawców będą przede wszystkich dotyczyć takich branż jak: sprzedaż, produkcja, inżynieria, finanse, księgowość i IT.

W badaniu pracodawcy również wskazali wszelkie kompetencje, których najbardziej będą poszukiwać u kandydatów. Chodzi im głównie o takie umiejętności jak: techniczne, menedżerskie, kierownice, IT, cyfrowe, sprzedażowe, językowe, finansowe, księgowe, marketingowe, administracyjne oraz HR.

Sprawdź na forum również:

Czy zatem studia najbardziej przyszłościowe to te, na które dostać się jest najtrudniej? Czy raczej te, które są najbardziej popularne? Jak już zostało wspomniane wcześnie, najwięcej ostatecznie zależy od tego, czym się konkretnie pasjonujemy. Możemy dzięki temu się zabezpieczyć przed zmianą na rynku pracy trendów.

Jeśli czujemy, że coś sprawia nam przyjemność szczególna, to należy rozwijać te zainteresowania również poza studiami. W przyszłości oczywiście możemy zmienić hobby w zawód naprawdę dochodowy. Rozwijanie pasji oraz naprawdę sumienna praca zaprowadzą nas o wiele dalej, a niżeli na prestiżowe kierunki studiów.

Nie można nikomu niczego narzucać. Każdy powinien samodzielnie zdecydować o swojej przyszłości. Oczywiście nie możemy to być pochopna i spontaniczna decyzja. Wszystko należy sobie przeanalizować oraz przemyśleć.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

No comments
Dodaj komentarz