Rekrutacja w branży IT – jak to wygląda?

Rekrutacja przy wykorzystaniu nagrania wideo, wywiad wstępny telefoniczny czy też wideo rozmowa – tak naprawdę poszukiwanie kandydatów do pracy przyjmować może bardzo różne formy. Dla wielu firm nie tylko sama zawartość CV ma znaczenie, ale także autoprezentacja pracownika potencjalnego czy też próbka jego umiejętności.

Jak firmy poszukują nowych pracowników?

Otrzymanie CV, wybranie odpowiednich kandydatów do rozmowy bezpośredniej, a następnie ich zaproszenie na spotkanie do siedziby firmy – nie zawsze w ten sposób musi wyglądać rekrutacja. Pracodawcy niekiedy wybierają całkiem inne formy rekrutacji.

Wideorozmowa

Rozmowa przez internetowy komunikator jest naprawdę rozwiązaniem bardzo wygodnym między innymi wtedy, gdy pracownik potencjalny mieszka w innym miejscu niż to, w jakim się znajduje siedziba firmy. Pamiętać warto, że w przypadku wideorozmowy takie same zasady obowiązują, jak podczas spotkania w biurze. Kandydat obowiązkowo musi wyglądać schludnie oraz elegancko. W zasięgu kamery nie powinno się znajdować łóżko niepościelone czy też szafa nieuporządkowana. Przed samym rozpoczęciem rozmowy sprawdzić należy, czy sprzęt wykorzystywany funkcjonuje w sposób prawidłowy

Wywiad telefoniczny

Niekiedy rekrutacja jest podzielona na kilka części. Etapem wstępnym może być krótki telefoniczny wywiad, który dotyczy między innymi samych kompetencji kandydata oraz jego motywacji. Ważne jest to, aby podczas samej rozmowy przebywać w spokojnym oraz cichym miejscu. Rozmawianie podczas chociażby wizyty w markecie czy też w parku nie jest dobrym pomysłem. Na podstawie samej telefonicznej rozmowy rekruter ocenia, czy osoba aplikująca może być kandydatem odpowiednim na pracownika.

Nagranie wideo

Coraz to więcej firm od kandydatów wymaga przesłania nagrania wideo ze swoją prezentacją. Takie właśnie rozwiązanie, w porównaniu z weryfikacją tradycyjną dokumentów pozwala lepiej poznać kandydata oraz jego umiejętności praktyczne. Osoba, która jest zainteresowana posadą w firmie opowiedzieć może o swoich doświadczeniu jak i także o swoich mocnych strona. Rekruter jak najbardziej ma szansę na ocenę jej umiejętności autoprezentacji oraz także sposób, w którym się wypowiada. Ma to ogromne znacznie chociażby na stanowiskach, które są powiązane z obsługą klienta.

Sprawdź na forum również:

Forma wybrana przez samego kandydata

Sposób rekrutacji, który jest zgodny z preferencjami kandydata – na takowe rozwiązanie się zdecydowała wszystkim znana firma IKEA. Osoby, które są zainteresowane pracą jak najbardziej mogą aplikować w sposób wybrany przez siebie, który odzwierciedla umiejętności już posiadane. Chociaż może to być CV tradycyjne, to przedsiębiorstwo jest także otwarte na multimedialną prezentację, dokument tekstowy, film czy też nawet link do internetowej strony, która prowadzi bezpośrednio do potencjalnego pracownika.

Jak widać w dzisiejszych czasach możliwości rekrutacji jest dosyć sporo. Musimy się odpowiednio przygotować do każdego typu rekrutacji. W ten sposób potencjalny pracodawca niczym nas nie zaskoczy.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

No comments
Dodaj komentarz