Jak odpowiednio negocjować wysokość wynagrodzenia?

Negocjacja wynagrodzenia już na etapie zatrudnienia dla nowej firmy ma naprawdę ogromne znaczenie i to nie jedynie w kwestii cyfry na naszym koncie czy też poziom życia. Wynagrodzenie początkowe będzie stanowić pewnego rodzaju punkt odniesienie w rozwoju naszej dalszej kariery w konkretnej organizacji oraz z całą pewnością będzie miało wpływ na nasze późniejsze podwyżki. Start na za niskim poziomie może się okazać dosyć kosztownym błędem. Jak zatem podejść do negocjacji? Poniżej kilka cenny porad.

Przygotuj się

Zacząć powinniśmy od punktu najważniejszego, czyli przygotowania odpowiedniego. Powinniśmy wiedzieć, że negocjacje się zaczynają znacznie wcześniej i to jeszcze przed momentem, w który, dochodzi do nich. Odróbmy zatem pracę domową i przygotujmy się do konkretnej rozmowy.

Na samym początku powinniśmy się zastanowić, ile chcemy zarabiać. Następnie sprawdźmy jakie zarobki oferują firmy w naszej okolicy oraz na stanowiskach podobnych.

Poprośmy o więcej niżeli faktycznie chcemy

Obecnie jest już standardem proszenie się o podanie własnych oczekiwań finansowych w formie liczby czy też widełek podczas wypełniania aplikacyjnego formularza. Dobrze, jeśli na tym etapie już podamy nieco wyższe wynagrodzenie, niż jest to oczekiwane, najlepiej o jakieś dziesięć do piętnastu procent.

Wybierzmy moment odpowiedni

Otrzymanie oferty jest najlepszym momentem, aby negocjować pensję czy też korzystniejsze warunki pracy. Pamiętajmy, że wcześniej pracodawca przejrzał stertę CV, a do tego przeprowadził kilkanaście spotkań oraz na koniec wybrał właśnie nas. Krótko mówiąc warto zainwestować swój czas, a więc teraz piłeczka jest po naszej stronie.

Przygotujmy dobre argumenty

Jeśli się już zbenchmarkowałeś, to wiemy ile zarabia się w naszej specjalizacji, mamy już pierwszy argument. Kolejną rzeczą są nasze atuty. Przygotujmy najlepiej listę swoich zawodowych osiągnięć, certyfikatów, a do tego najważniejszych umiejętności. Dodatkowo warto pomyśleć, co moglibyśmy zrobić dla tej firmy, aby jej przynieść jak największe korzyści.

Nie samo wynagrodzenie to przedmiot negocjacji

Pomyślmy, co jest dla nas ważne. Może poza samym wynagrodzeniem zależy nam na przykład na miejscu parkingowym czy też możliwości pracy zdalnej w zakresie nieco szerszym? Tak zwane pozapłacowe świadczenia są świetną alternatywą dla samego naszego wynagrodzenia.

Przemyślmy scenariusze alternatywne

W świecie idealnym każdy pracodawca się zgodzi na podwyższenie oferty, jednak wiemy dobrze, że nie zawsze w ten sposób to wygląda. Jak zareagujemy, jeśli zaproponujemy nowe warunki, a pracodawca nam odmówi? Co w takiej sytuacji, kiedy będziemy chcieli się spotkać w połowie tej drogi? Przygotujmy odpowiedź na wszelkie scenariusze możliwe naszej rozmowy.

Dajmy sobie dzień czy też dwa

Na pewno dobrą praktyką jest nieprzyjmowanie od razu oferty. Jeśli sobie możemy na to pozwolić, to lepiej dajmy sobie czas na przemyślenie. Spokojnie może to być dzień czy też dwa.

Sprawdź jak dodatkowo zarobić:

Dodaj komentarz