Czym jest Darknet? Co musimy wiedzieć o tej ukrytej części internetu?

Darknet to ukryta sieć dla popularnych wyszukiwarek takich jak Yahoo, Bing czy też Google. Witryny w Internecie ukrytym to anonimowe internetowe strony, portale, fora oraz sklepu. Mają one rozszerzenia w domenie .onion. Zapewnia to osobom oglądającym znacznie większą anonimowość. W jaki sposób w ogóle działa Darknet? Jaki ma konkretnie zasięg? Czy jest to raj dla cyberprzestępców?

Przeglądarki, które umożliwiają odwiedzanie stron w Darnet nie działają tak samo jak znane nam Safari, Internet Exploter czy też Chrome. Ich wyszukiwanie jest możliwie jedynie wśród tych adresów, które dodane zostały ręcznie przez samego autora wyszukiwarki. Działa to bardzo podobnie jak przekazywanie sobie adresów pomiędzy użytkownikami w latach dziewięćdziesiątych.

Jak się dostać do Darknetu?

Trudno jest tak naprawdę określić jaka duża jest ta sieć, ponieważ każdy, kto chce jej rozwój wspierać może sobie uruchomić pośredniczący serwer sieci. Niektórzy eksperci jednak szacują, że może ona stanowić nawet 96 procent jej wartości. Nieprawdą jednak jest to, że każda strona jest nielegalna. Znaczna część stron zawiera zwyczajne zupełnie treści. Znajdziemy na przykład blogi z kategorii beauty oraz fankluby kucyków Pony. Jednak gdy wchodzimy do Darknetu, to pamiętać należy o ty, że nie jest to zabawa i można się natknąć tak na naprawdę niebezpiecznych przestępców.

Wejście do Darknet nie jest trudne, jak to przedstawiają media. Aby móc przeglądać w nim zawarte treści, to nie musimy posiadać jakiejś zaawansowanej wiedzy z zakresu IT czy też profesjonalnego sprzętu. Musimy jedynie pobrać przeglądarkę odpowiednią jak na przykład Tor oraz ją zainstalować, tak jak każdy inny program. Tor jest spreparowaną wersją Firefoxa. Jednak zapewnia ukrycie adresu IP przeglądającego poprzez samo zapobieganie analizowania sieciowego ruchu. Jednocześnie Tor wykorzystuje szyfrowanie wielowarstwowe. Dzięki temu zapewnia poufność przesyłania danych pomiędzy ruterami.

Co można w Darknecie kupić?

Użytkownicy Darkentu prowadzą właściwie handel wszystkim, co jesteśmy sobie w stanie w ogóle wyobrazić. Znajdziemy tam przeceniony sprzęt Samsunga, podróbki luksusowych towarów oraz licencje nielegalne oprogramowania. Kupimy także brutalną pornografię, broń oraz narkotyki. Bardzo popularne plotki także mówią o tym, że w Darknecie prowadzony jest handel ludźmi oraz oferowane są na zlecenia morderstwa. Trudno jednak traktować je w pełni poważnie, z uwagi na brak żadnych dowodów. Oczywiście każdy ma swoje zdanie na ten temat.

Nikt nikogo nie namawia, aby zerknął w tę część sieci. Jednak Darnet mimo to jest niesamowicie popularny. Żadnych badań na ten temat nie mamy dostępnych, ale jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić. Wyobrazić sobie także możemy cóż ludzie w Darnecie przeglądają czy też co kupują. Plotki jak zostało już powiedziane są różne, ale nie jesteśmy w stanie ich w stu procentach poprawnie zweryfikować. Każdy ma swoje zdanie na ten właśnie temat.

Sprawdź recenzje programów partnerskich:

Dodaj komentarz