W jaki sposób i gdzie przestępcy piorą kryptowaluty?

Gdy dojdzie do już zgromadzenia w portfelu sprzętowym walut cyfrowych pochodzących z nielegalnych działań, przestępca musi znaleźć skuteczny sposób ich wymiany na legalne pieniądze.

Innymi słowy musi je “wyprać” w taki sposób, by nie tylko nie przykuć do siebie uwagi władz, ale również nie dać się złapać? Więc w jaki sposób się to odbywa? Dzięki wewnętrznej przejrzystości charakterystycznej dla technologii blockchain można obserwować ekosystem prania walut cyfrowych z wysokiego poziomu. Pozwala to także na wyciąganie wniosków, które są poza zasięgiem w sytuacji gdy badany jest proceder prania tradycyjnych pieniędzy.

Jeżeli zastanawiacie się gdzie z reguły najczęściej trafiają waluty cyfrowe pochodzące z nielegalnych źródeł? To już wyjaśniamy: zgodnie z treścią raportu opublikowanego przez znaną firmę analityczną, czyli Chainalysis są to platformy ( giełdy) kryptowalutowe.

Największa część nielegalnych walut cyfrowych zasila platformę Binance oraz Huobi

Jak wynika z treści wspomnianego raportu, przestępcom szczególnie przypadły do gustu dwie platformy: Binance oraz Huobi. Każda z nich zajmuje się nielegalną wymiaą walut cyfrowych ze znacznym marginesem. Być jest to dla Was dużym zaskoczeniem, gdyż zarówno Binance, jak i Huobi są popularnymi i największymi funkcjonującymi w tym obszarze giełdami. I jak by było tego mało każda z nich podlega przepisom KyC (Knowy your Customer). Więc jak to możliwe, że otrzymują tak duże ilości Bitcoinów pochodzących z przestępczości?

Aż 12 000 bitcoinów jest powiązanych z Plus Token w ruchu

Wyjaśnienie jest bardzo proste: źródło pochodzenia walut cyfrowych może nie być znane wspomnianym dwóm platformom. Chociażby dlatego, że kryptowaluty  trafiają one od brokerów OTC. To właśnie brokerzy pozagiełdowi upraszczają proces handlu pomiędzy kupującymi a sprzedającymi, którzy z tylko sobie wiadomych powodów nie zawierają transakcji na otwartej giełdzie.

Brokerzy OTC mają to do siebie, że są powiązani z platformami, ale ich działania są całkowicie autonomiczne. Traderzy natomiast bardzo często korzystają z ich usług, gdy chcą upłynnić dużą liczbę walut cyfrowych kryptowaluty za z góry ustaloną i negocjowaną wartość.

Sprawdź na forum również:

Jak wygląda proces prania pieniędzy?

Problem nie są brokerzy działający poza giełdami. Zdecydowana większość z nich jak łatwo się domyślić prowadzi całkowicie legalną działalność. Problem stanowią tylko niektórzy z nich specjalizują się właśnie we świadczeniu usług prania pieniędzy. Co do zasady brokerzy OTC parający się praniem brudnych środków mają zdecydowanie niższe wymagania KyC niż platformy. Bardzo często pomoc przestępcom w praniu pieniędzy oraz z wypłatą środków, obywa się zazwyczaj na wymianie Bitcoin (BTC) oraz innych walut cyfrowych  na Tether. A w następnym etapie na wymianie na tradycyjne waluty.

Uniwersytet holenderski zapłacił swoim szantażystom 1 000 000 złotych

Jak podaje Chainalysis, aż  70 ze100 brokerów pozagiełdowych świadczy usługi za pomocą, których możliwie jest pranie pieniędzy, Tylko w 2019 roku od podmiotów zajmujących się przestępczymi procederami otrzymali oni około 194 mln dolarów (USD) rzecz jasna w Bitcoinach.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

Dodaj komentarz