Zarobki pracowników IT za granicą – Szwajcaria, Holandia Skandynawia

Zarobki informatyków oraz szeroko pojętych specjalistów w branży informatycznej należą do najwyższych w naszym kraju. Ofert pracy nie brakuje, a stawki w porównaniu do wielu innych dziedzin są naprawdę konkurencyjne. Informatyk, który zdecyduje się na przeprowadzkę za granicę może zarobić nawet kilka razy więcej.

Zarobki w IT po studiach

Świeżo po zakończeniu nauki młody informatyk w kraju może liczyć na pensję w przedziale 3 do 4 tys. zł miesięcznie. Wystarczy kilka lat doświadczenia, żeby osiągnąć zarobki rzędu 10 tys. zł na miesiąc. Jak wygląda to u naszych zachodnich sąsiadów?

Zarobki już na samym początku kariery są dwu, lub trzykrotnie wyższe. Dobrym przykładem jest Wielka Brytania. Na start informatyk może ubiegać się tam o wynagrodzenie rzędu 1,3 – 1,9 tys. funtów – w przeliczeniu na złotówki to kilka razy więcej. Sytuacja informatyka na Wyspach staje się jeszcze lepsza w miarę upływu czasu – posiadając kilkuletni staż można zarobić nawet powyżej 4 tys. funtów. Nie istnieje praktycznie żadna górna granica.

Najlepiej zarabiający specjaliści mogą pochwalić się stawkami sięgającymi nawet 8 tys. funtów i więcej. Daje to blisko 40 tys. polskich złotych, czyli ponad cztery razy tyle, ile zarobić może w Polsce bardzo dobry informatyk z dużym doświadczeniem.

Szwajcaria, Holandia, a może Skandynawia?

Wysokość wynagrodzenia w sektorze IT wygląda jeszcze lepiej w krajach skandynawskich. W Danii średnia pensja informatyka oscyluje w granicach 5 tys. euro, natomiast w Szwecji i Finlandii jest to około 3 tys, euro. Również Szwajcaria wydaje się być ciekawym wyborem – zarobki miesięczne sięgają tam ponad 27 tys. zł, a zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie informatyki jest ogromne. Liczba wolnych wakatów pozwoli Szwajcarom w najbliższym czasie na zatrudnienie ponad 40 tysięcy specjalistów.

Opinie o firmach IT

Za oceanem kuszą zarobkami

Jeżeli odległość nie stanowi problemu, to dobrze rozważyć pracę w Stanach Zjednoczonych. W USA informatyk może zarobić w przeliczeniu na złotówki 20 – 30 tys. zł miesięcznie, a nowych możliwości zarobku przybywa. Do końca 2026 roku powstanie tam ponad 250 tysięcy nowych miejsc pracy dla informatyków – tak wynika z raportu The Knowledge Academy.

Nieco mniej, ale również dużo bo aż 100 tysięcy miejsc, będzie miała w najbliższym czasie do zaoferowania Australia, a jeżeli interesują nas azjatyckie klimaty, to warto pomyśleć o Japonii. W ciągu najbliższych kilkunastu lat Japończycy planują stworzenie 800 tysięcy miejsc pracy dla sektora IT i już zaczynają rekrutować. Rozpiętość zarobków jest tam szeroka, ale realne stawki dla doświadczonego informatyka oscylują w przedziale 20- 30 tys zł. Dość często zdarzają się także stanowiska pozwalające zarobić nawet powyżej 50 tys. zł.

Deficyt informatyków w całej Unii Europejskiej sięga 600 tysięcy miejsc pracy, podczas gdy w Polsce kierunki związane z branżą informatyczną kończy średnio 10-12 tysięcy osób rocznie. Oznacza to, że jeszcze przez kilka dobrych lat, do momentu gdy rynek nie zostanie przesycony specjalistami IT, jest w czym wybierać.

1 Comment
Dodaj komentarz