• Z raportu No Fluff Jobs uwzględniającego dane z I-go półrocza ubiegłego roku wynika, że mediana zarobków w branży IT w Polsce, bez względu na formę zatrudnienia wynosi około 12.000 złotych. Zarobki Junior Developera bez doświadczenia kształtuje się natomiast na poziomie 5 500 złotych brutto
  • W przypadku pensji programistów Java w stosunku do danych pochodzących z 2018 roku urosły średnio o 5,46%, natomiast programistów JavaScript o 6,38%
  • Programiści Java posiadający udokumentowane doświadczenie zawodowe mogą zarabiać do 13.500 złotych, a programiści JavaScript 12.500 złotych
  • Doświadczony programista back-end może spodziewać się wynagrodzenia na poziomie 13.000 złotych, natomiast programista front-end  około 12.500 złotych.

Ile średnio wynosi wynagrodzenie Junior Developer? I czy brak doświadczenia zawodowego mocno wpływa na obniżenie jego dochodu?

Jak można wyczytać w treści raportu No Fluff Jobs przeszło 12% wolnych wakatów w branży IT to stanowiska Junior Developera . Zestawienie mówi również o tym, że przez ostatnie 6 miesięcy pensja na tym stanowisku została obniżona o 9%. Nie zmienia to jednak faktu, że kształtuje się ona na chwilę obecną na poziomie 5.500 złotych, co jak wiemy nadal uważane jest dobrą stawką. W przypadku osób nie posiadających doświadczenia zawodowego w branży IT ich pensje kształtują się na poziomie 3836 złotych netto. Naszym zdaniem jest to całkiem satysfakcjonujące wynagrodzenie początkowe.

Najlepiej płatne zawody w Polsce bez studiowania

Czy zarobki programisty Java są wyższe od pozostałych w tym sektorze?

W kontekście wysokości wynagrodzeń osiąganych w branży IT nie uległa zmianie zasada mówiąca o tym, że programiści Java nadal otrzymują najwyższe pensje. Raport płacowy dla branży IT obejmujący dane z 2018 rok opracowany przez Sedlak & Sedlak wykazał, że średnie wynagrodzenie brutto dla osoby zaczynającej swoją karierę na tym stanowisku wynosi w granicach 5527 złotych.

Tester oprogramowania – obowiązki i zarobki

Zestawienie No Fluff Jobs obejmujący dane z I-go półrocza ubiegłego roku 2019 pokazuje, że na wyższe zarobki niż programiści Java mogą liczyć jedynie specjaliści Big Data. Ich miesięczne pobory kształtują się na poziomie 14.500 złotych. Również programiści NODE mogą czuć się wyróżnieni, gdyż ich zarobki dochodzą do 14.115 złotych. Pensje programistów Python oraz iOS oscylują na poziomie zbliżonym do wynagrodzeń programistów Java.

W raporcie Sedlak & Sedlak dotyczącym wynagrodzeń w branży IT w 2018 roku wyglądało to następująco:

  • Junior Java Developer osiągał zarobki rzędu 5.527 złotych brutto
  • Java Developer (posiadający doświadczenie zawodowe) mógł zarobić do 8719 złotych brutto
  • Senior Java Developer osiągał zarobki wynoszące minimum 11756 złotych brutto
  • Expert Java Developer średnia wynagrodzenie na tym stanowisku sięga 14000 złotych brutto.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum: