Makler giełdowy – jak zostać maklerem? Zarobki Makler giełdowy

Obowiązki na stanowisku maklera różnić się mogą zależnie od tego, jaka jest jego konkretna specjalizacja oraz gdzie jest zatrudniony. Jednak takie same są wymagania, które kandydaci obowiązkowo muszą spełniać, aby móc ten zawód wykonywać. Drzwi do kariery na giełdzie wartościowych papierów otwiera zdanie egzaminu, który jest organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz wpisanie się na listę maklerów.

Poznajmy najważniejsze informacje o tym zawodzie

W specyfikę zawodu giełdowego maklera wpisane jest bucie zarówno członkiem giełdy jak i także wykonywanie powiązanej z nią ściśle pracę. Zadaniem głównym specjalisty, który jest zatrudniony na stanowisku jest przekazywanie zleceń składanych przez indywidualnych klientów jak i także domy maklerskie. Zakres szczegółowy wyzwań i zadań, z jakimi zmierzać się muszą maklerzy giełdowi, jest ściśle uzależniony od ich pozycji. Wyróżniamy dokładnie dwa rodzaje tego zawodu:

  • makler back office,
  • makler front office.

Makler front office pracuje oczywiście, na „pierwszej linii frontu”. Oznacza to nic innego jak to, że jest w kontakcie stałym oraz bezpośrednim w kontakcie z klientami jak i także koordynuje działania związane z przyjmowaniem zleceń na zakup oraz sprzedaż aukcji i realizacji ich na giełdzie. Jest on również odpowiedzialny również za weryfikowanie finansowej zdolności klienta. Jeśli posiada uprawnienia stosowne oraz licencje, może także świadczyć doradcze usługi dotyczące wyboru instrumentów oraz inwestycji niezbędnych w procesie inwestowania.

Jeśli chodzi o maklera back office, to jest to makler nadzorujący. Odpowiedzialny jest on za kontrolowanie maklerów front office. Między innymi musi weryfikować samą poprawność, która wpływa na giełdę zleceń, ale także przygotowywać rekomendacje oraz analizy giełdowe.

Jaka wiedza oraz umiejętności się liczą w zawodzie maklera?

Na stanowisku giełdowego maklera sprawdzą się osoby, dla których same zasady funkcjonowania giełdy oraz mechanizmy bezpośrednio związane z inwestowaniem nie mają kompletnie żadnych tajemnic. Makler nie tylko powinien wiedzieć, czym są akcje oraz jakie zasady obowiązują obecnie na rynku obrotu wartościowych papierów, ale także się wykazywać odpowiednimi cechami charakteru. Nie jest także tajemnicą, że praca w zawodzie tym wiąże się sporym stresem jak i także odpowiedzialnością. W związku z tym trzeba potrafić radzić sobie w sytuacjach nerwowych oraz podejmować decyzje trafne pod presją czasu.

Jak się kształtuje zarobki maklera?

Zarobki maklera są ustalane zwykle jako pewien procent wartości transakcji, w których on pośredniczy przeprowadzeniu. W te sposób premie uzyskiwane znacząco przewyższać mogą wynagrodzenia podstawowe. Jak wynika z danych na stronie pracuj.pl, sama mediana zarobków na stanowisku tym wynosi 8,8 tysięcy złotych brutto, więc połowa pracujących osób w tymże zawodzie osiąga wyższe, a połowa nawet niższe dochody. Jak widzimy bywa z tym naprawdę różnie. Jest to jednak niezwykle ciekawy zawód.

Sprawdź opinie o firmach na forum:

Dodaj komentarz