Jak sprawdzić i namierzyć kogoś po IP? Poradnik na rok 2023

Zapewne wiesz, jak sprawdzić własny adres IP, ale czy wiesz, że możesz też sprawdzić adres innej osoby?

Istnieje kilka powodów, dla których warto sprawdzić czyjś adres IP. Może chcesz umieścić na czarnej liście urządzenia, które są stale podłączone do Twojej sieci Wi-Fi. Możesz też zweryfikować lokalizację osoby, śledząc pochodzenie adresu IP. Bez względu na przyczynę, istnieje kilka sposobów na znalezienie czyjegoś adresu IP — oto one.

Użyj wyszukiwarki adresów IP

Najłatwiejszym sposobem znalezienia czyjegoś adresu IP jest skorzystanie z jednego z wielu narzędzi do wyszukiwania adresów IP dostępnych online. Witryny takie jak WhatIsMyIPAddress.com czy WhatIsMyIP.com udostępniają narzędzia do wyszukiwania adresu IP i sprawdzania innych informacji na jego temat w bezpłatnych rejestrach publicznych.

Należy pamiętać, że te rejestry publiczne są na ogół dokładne, ale mogą zawierać nieaktualne informacje. Informacje geolokalizacyjne powiązane z adresem IP nie są identyfikowane w czasie rzeczywistym, lecz pochodzą z obszernych baz danych prowadzonych przez osoby trzecie. Dlatego podczas wyszukiwania adresu IP zwracane informacje pochodzą od dostawcy bazy danych geolokalizacji, a nie z odpowiedniego serwera lub urządzenia.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić informacje o adresie IP znalezione za pomocą innych narzędzi wyszukiwania, aby zweryfikować ich dokładność.

Sprawdź pełny nagłówek e-maila

Odbieranie wiadomości e-mail to kolejny szybki sposób na znalezienie czyjegoś adresu IP. Wymaga to oczywiście otrzymania wiadomości od nadawcy, którego adresu IP szukasz.

E-maile dostarczają nie tylko treść wiadomości, ale także metadane gromadzone w nagłówkach. Nagłówek zawiera kluczowe informacje, które mówią nam, skąd pochodzi wiadomość, w tym adres IP. Ale gdzie są nagłówki e-maili?

Ta konkretna lokalizacja różni się w zależności od używanej usługi e-mail.

Na przykład w Gmailu możesz je znaleźć w wiadomości e-mail, klikając ikonę „Więcej” i wybierając „Pokaż oryginał” z menu rozwijanego. Zostanie otwarte nowe okno z adresem IP nadawcy, sygnaturą czasową i innymi danymi kontekstowymi dotyczącymi wiadomości.

Adres IP nadawcy dostarczony przez klienta Gmaila Jak znaleźć czyjś adres IP za pomocą nagłówków wiadomości e-mail

Pamiętaj, że nie zawsze można ufać informacjom zawartym w nagłówkach e-maili. Oszuści nie tylko mogą sfałszować swoje nagłówki, ale zaawansowane ustawienia prywatności poczty e-mail, takie jak w iOS 15, oznaczają, że każdy może ukryć swój adres IP.

Więc następnym razem, gdy użyjesz tej metody, aby znaleźć swój adres IP, upewnij się, że uruchomiłeś narzędzie do sprawdzania adresu IP, aby zweryfikować jego autentyczność.

Korzystając z komputera, możesz znaleźć czyjś adres IP bezpośrednio z wiersza poleceń. Pomaga to nie tylko zidentyfikować adres IP witryny, ale także znaleźć adres IP konkretnej osoby. Ponadto to narzędzie jest preinstalowane na większości komputerów.

Na komputerach z systemem Windows wiersz poleceń można uruchomić z pola wyszukiwania w menu Start. W przypadku komputerów Mac aplikacja o nazwie „Terminal”, znajdująca się w folderze Narzędzia lub uruchamiana za pomocą wyszukiwania Spotlight, umożliwia otwarcie wiersza polecenia.

Przy pierwszym otwarciu wiersza poleceń zobaczysz czarny ekran. Stąd będziesz mógł przetestować osiągalność adresu IP za pomocą polecenia ping. Ping spróbuje nawiązać połączenie między Twoim urządzeniem a urządzeniem o adresie IP, którego szukasz.

Jak znaleźć adres IP strony internetowej?

W wierszu polecenia (lub w oknie terminala) wpisz słowo „ping”, po którym następuje spacja i adres URL witryny, którą chcesz śledzić; następnie użyj klawisza Enter (Windows) lub Return (Mac) na klawiaturze, aby przesłać Komenda.

Na przykład, jeśli chcesz poznać adres IP Google, wpisz ping www.google.com i naciśnij Return.

Twój komputer spróbuje teraz znaleźć serwer dla tej witryny. Jeśli się powiedzie, wyświetli adres IP, którego szukasz, w przeciwnym razie zakończy się niepowodzeniem z komunikatem o błędzie.

Jak znaleźć czyjś adres IP za pośrednictwem czatu

Jeśli korzystasz z platformy peer-to-peer, takiej jak Skype, TorChat, Trillian lub innej komunikacji opartej na przeglądarce obsługiwanej przez WebRTC, możesz znaleźć czyjś osobisty adres IP. Wymaga to nie tylko wcześniejszej komunikacji z użytkownikiem, którego adres IP chcesz śledzić, ale także czatu na żywo, połączenia wideo lub połączenia VoIP. W ten sposób nawiążesz bezpośrednie połączenie, co pozwoli na śledzenie jego adresu IP.

Aby znaleźć czyjś adres IP, użyj polecenia „netstat”, które wyśle ​​​​ping na dowolne połączenie na żywo z Twoim urządzeniem za pośrednictwem rozmowy lub sesji czatu.

Jeśli nie prowadzisz jeszcze czatu ani rozmowy z osobą, którą chcesz obserwować, rozpocznij czat. Następnie wpisz netstat -an i naciśnij Enter lub Return. Otrzymasz adres IP dla każdego nawiązanego połączenia TCP.

Należy zauważyć, że ta metoda działa tylko w przypadku bezpośredniej komunikacji peer-to-peer. Podczas korzystania z klienta czatu hostowanego przez większą platformę, taką jak Slack, zwykle między tobą a osobą po drugiej stronie znajduje się co najmniej jeden serwer, nie jest to bezpośrednie połączenie peer-to-peer.

Tak więc adres IP, który widzisz za pomocą polecenia netstat na Facebooku Messenger, będzie pochodził z serwera czatu, z którym jesteś połączony.

Jak śledzić kogoś po IP?

Teraz masz wszystkie narzędzia do znalezienia czyjegoś adresu IP lub niezawodnego śledzenia adresu IP w razie potrzeby. Znasz jednak również narzędzia, za pomocą których inne osoby mogą Cię znaleźć.

Jak zapobiec śledzeniu Twojego adresu IP?

Podczas przeglądania Internetu często napotykamy strony internetowe, które wykorzystują pliki cookie lub inne środki do zapamiętywania wyszukiwanych informacji, zapisywania preferencji, a wszystko to poprzez śledzenie i zapamiętywanie adresu IP.

Jak uniknąć tego problemu?

Nie tylko możemy wyczyścić Twoją historię przeglądania na raz, ale możemy również aktywnie ukryć nasz adres IP za pośrednictwem usługi VPN, dzięki czemu możemy przeglądać sieć całkowicie anonimowo w dowolnym momencie.VPN może ukryć nasz prawdziwy adres IP, gdy jesteśmy online, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo.

Wiodące rozwiązania VPN, takie jak NordVPN, ExpressVPN, Surfshark itp. będą szyfrować Twoje dane online za pomocą technologii AES-256, co pozwoli Ci cieszyć się wyższym poziomem bezpieczeństwa i prywatności w świecie online.

Dodaj komentarz