Tester oprogramowania – obowiązki i zarobki

Jakie obowiązki ma tester oprogramowania? Jak kształtują się jego zarobki względem kompetencji oraz lat doświadczenia? Które miasto w Polsce oferuje testerom oprogramowania najwyższe zarobki? Oto odpowiedzi na te nurtujące pytania.

Tester oprogramowania Opis stanowiska

Zawód testera oprogramowania polega na weryfikacji oraz walidacji poprawnego działania oprogramowania systemu bądź aplikacji komputerowych i sprawdzenia ich pod kątem funkcjonalności. Tester ma za zadanie odnaleźć potencjalne błędy, a także wszelkie usterki, o których powiadamia developerów. Weryfikacja nieprawidłowości decyduje o poprawie poziomu jakości oprogramowania lub stworzeniu jego nowej wersji.

Kim jest, czym się zajmuje DevOps Engineer i ile zarabia?

Praca testera może różnić się zakresem obowiązków w zależności od firmy zatrudniającej. Są sytuacje, kiedy tester współtworzy zespół developerów, ponieważ dział dedykowany programistom nie został utworzony. Oprócz demaskowania usterek tester oprogramowania dowodzi i uzasadnia, że oprogramowanie jest zgodne z założonymi kryteriami, jak również oczekiwaniami. Bywają takie sytuacje, w których tester automatyzujący nie zajmuje się już testowaniem, natomiast podejmuje się rozwijania frameworka przeznaczonego testom automatycznym.

Tester oprogramowania – zarobki

Pensja testera oprogramowania posiada dość duże zróżnicowanie i uzależniona jest od poziomu doświadczenia i stażu w zawodzie oraz konkretnej lokalizacji działalności.

Czym się zajmuje oraz ile zarabia Frontend Developer?

Tester oprogramowania Wynagrodzenie w roku 2019

Mediana skali zarobków opublikowana w kategorii Testing obrazuje, że widełki zarobkowe testerów oprogramowania oscylują w granicach od 6250 do 7000 zł brutto, w przypadku umowy o pracę, kontrakt B2B przynosi wynagrodzenie na poziomie 8000 – 13000 zł netto/fakturę.*

Wysokość zarobków a lata doświadczenia

Płaca testera oprogramowania ściśle powiązana jest ze zdobytym doświadczeniem przełożonym na lata. Junior z uboższą praktyką w swoim portfolio jest w stanie zarobić 4000-5000 zł*, średniozaawansowany pracownik, tzw. Mid – 7000-12000 zł, z kolei Senior może oczekiwać 10000-14000 zł.*

Sprawdź na forum również:

Wysokość zarobków a lokalizacja

Na podstawie analizowanych danych Warszawa oraz Kraków to dwa miasta, w których testerzy oprogramowania mogą za swoją pracę otrzymać najwyższe wynagrodzenie. Warszawska mediana widełek płacowych to sumy rzędu 8000-12000 zł, dla Krakowa 8000-12500 zł.

Mówiąc o pracy zdalnej, wysokość pensji wynosi od 7700 do 9200 zł, natomiast średnie zarobki to wartość 8400 zł.

Home Office – Praca zdalna z jakich narzędzi korzystać?

Podane w publikacji wartości poszczególnych zarobków to mediany górnych, średnich oraz dolnych widełek płacowych, które pozyskano z analizowanych ogłoszeń. Wskazana w artykule wysokość wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę stanowi wartość brutto, natomiast w kwestii umów B2B podane kwoty stanowią wartość netto w sytuacji rozliczenia w oparciu fakturę.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

Dodaj komentarz