Niszowe trendy w programowaniu na rok 2020
Trendy w dziedzinie programowania z dnia na dzień zmieniają się. Ciężko jest wybrać odpowiednią technologię, na której możemy się w całości skupić oraz ją zgłębić w obliczu tego, że praktycznie każdego tygodnia powstają nowe pomysły, nowe technologie oraz frameworki.
Inżynieria oprogramowania jest bardzo dużym zbiorem wszelakich technologii a wybór tych, które chcemy zgłębić powinien być podyktowany obecnymi trendami, ale również potrzebami rynku. Poniżej przedstawiamy ciekawe oraz konkretne obszary, z którymi możemy zacząć pracę już dzisiaj.
Statyczne strony internetowe
Coraz więcej firm zakładających strony internetowe, tworzy treści na bloga firmowego lub na samą stronę, która jednocześnie lokuje reklamę swoich produktów. Obecnie WordPress jest najpopularniejszą technologią, za pośrednictwem której tworzy się tego typu blogi firmowe oraz strony.
Minusem WordPressa jest jednak to, że jest to technologia CSS oparta na PHP. Jak wiadomo, wymaga to aktualizacji i konserwacji w celu minimalizacji zagrożenia sieci. Ciekawym pomysłem, który w znacznym stopniu różni się od WordPressa jest generowanie statycznych stron internetowych.
Początki kariery młodego programisty-stażysty w korporacji
Dzięki temu rozwiązaniu ryzyko związane z bezpieczeństwem sieci jest bliskie zeru ze względu na brak użycia PHP w kodzie. Dodatkowo tego typu strony mają bardzo wysoką skalowalność.
Najpopularniejsze narzędzia do generowanie takich stron to NextJS i GatsbyJS, które są napisane w oparciu o React oraz Hugo oparty o Golang. Jeżeli mamy umiejętności i doświadczenie w pracy z JavaScript, nauka frameworków nie powinna nastręczyć dużych problemów. W celu podrasowania wyglądu strony, frameworki mogą być łączone z bibliotekami jak Bootstrap.
Asystent Głosowy
Asystent głosowy to technologia, która towarzyszy nam każdego dnia. Najpopularniejsze aplikacje – asystenci, czyli Siri czy Asystent Google są rozwijane konsekwentnie razem ze wzrostem popularności inteligentnych głośników oraz ekranów. Asystenci głosowi są tworzeni oraz ulepszani w oparciu o SI, Deep Learning, Text Mining oraz syntezę mowy (tak zwane Text-To-Speech oraz Speech-To-Text).
Oprócz rozwoju asystentów głosowych, ogromne możliwości daje też integracja z usługami stron trzecich. SDK dla Siri czy Googla są doskonale udokumentowane, co pozwoli nam na poznanie konkretnej koncepcji, w jaki sposób najpopularniejsze tego typu aplikacje były tworzone.
Najlepiej płatne zawody w Polsce bez studiowania
Nowoczesne metody uwierzytelniania
Proces logowania za pomocą standardowego hasła jest przestarzałym systemem uwierzytelniania użytkownika podczas logowania się do jakiejkolwiek strony, profilu czy aplikacji mobilnej. Obecnie człowiek średnio posiada dostęp do 258 haseł z różnych aplikacji oraz stron. Wcześniej wymyślono już tak zwanych Menadżerów haseł, lecz to rozwiązanie niewątpliwie stwarza pewne ryzyko.
Jak bez studiów informatycznych zostać programistą?
Obecnie coraz popularniejsze są procesy mające na celu stworzenie alternatywnych metod uwierzytelniania, które nie są tak łatwe do złamania, jak zwykłe hasło. Wśród alternatywnych metod wyróżnić możemy rozpoznawanie twarzy, odcisku palca lub tęczówki. Same w sobie tego typu zabezpieczenia są skuteczne, tym bardziej, jeżeli dodatkowo zestawimy je z hasłem.