Najlepiej płatne zawody w Polsce bez studiowania

Z każdym rokiem rynek pracy w Polsce ulega przeobrażeniom. Kiedyś nie do pomyślenia było, by osoba bez wyższego wykształcenia miała jakiekolwiek szanse na znalezienie pracy gwarantującej atrakcyjne zarobki. Dzisiaj jednak pracodawcy w głównej mierze stawiają na umiejętności techniczne, zdolności miękkie i doświadczenie.
Wprawdzie dyplom potwierdzający uzyskanie wykształcenia wyższego nadal ma swoją wartość, jednak pracodawcy nie traktują już go jako warunek decydujący o zatrudnieniu potencjalnego kandydata. Poniżej przedstawiamy przykładową listę zawodów, w których bardziej od papierka liczą się twarde umiejętności oraz kompetencje pracownika.
Agent rynku nieruchomości
Do 2014 roku agentem nieruchomości mogła zostać jedynie osoba posiadająca odpowiednie kierunkowe wykształcenie oraz państwową licencję pośrednika w obrocie nieruchomości. Od momentu jednak kiedy te wymagania zostały zniesione, zawód agenta rynku nieruchomości może być ciekawą możliwością dla osób bez wykształcenia wyższego. Od kandydatów wymaga się takich atutów jak duża cierpliwość, determinacja, odpowiednie umiejętności interpersonalne oraz prawo jazdy. Świeży agent nieruchomości może pracować niezależnie lub współpracować z jedną z wielu agencji nieruchomości. Druga możliwość jest znacznie przystępniejsza ze względu na bazę klientów, która jest już w posiadaniu agencji.
Programista
Średnie wynagrodzenie na stanowisku programisty wynosi 6970 złotych brutto. Praca programisty jest naocznym przykładem tego, jak osoba z odpowiednimi predyspozycjami technicznymi i informatycznymi jest w stanie osiągać bardzo zadowalający dochód bez konieczności ukończenia studiów wyższych.
Jak bez studiów informatycznych zostać programistą?
Dla firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania najważniejsza jest umiejętność analitycznego myślenia, znajomość metodyki programowania oraz nauk ścisłych, oraz władanie językiem angielskim, które w przypadku pracy przy kodzie jest kryterium obowiązkowym. Obecnie wielu programistów było samoukami, którzy po pracy rozszerzali swoje horyzonty w obszarze różnych języków programowania oraz technologii. Inną możliwością nabycia odpowiednich kwalifikacji jest udział w jednym z wielu dostępnych obecnie na rynku kursów programowania, które przeprowadzają uczestnika przez wszystkie tajniki i poziomy nauki programowania.
Jak i gdzie znaleźć pracę bez doświadczenia w IT?
Stewardessa
Obecnie relacja stewardess do stewardów wynosi 50 na 50, w związku z tym jest to praca zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Średnie zarobki klarują się w okolicy 5630 złotych brutto. Ze względu na pracę stewardess, proces rekrutacyjny jest dość wymagający bez względu na to, jaka linia lotnicza rozpoczęła proces rekrutacji. Jednak dużą zaletą pracy jako stewardessa lub steward jest fakt, iż nie jest wymagany dyplom uczelni wyższej.
Podczas kandydowania na stanowisko, potencjalny pracownik musi jednak potwierdzić dobry stan zdrowia oraz umiejętność pływania. Niezbędnym kryterium jest znajomość języków obcych – język angielski to absolutna podstawa, by móc zaimponować rekruterom, przydaje się również biegła znajomość drugiego języka.
Tester oprogramowania
Podobnie, jak w przypadku programisty, osoba bez wykształcenia wyższego a ze smykałką do nauk ścisłych oraz informatyki może bez problemu znaleźć pracę jako tester oprogramowania. Średnie wykształcenie wynosi 6800 złotych brutto w przypadku testera manualnego oraz 7510 złotych brutto, jeżeli kandydat ma opanowaną technologię i zdolność testowania automatycznego. Ze względu na pracę z oprogramowaniem, niezbędna jest znajomość języka angielskiego.
No comments