Jak uczyć się programowania – 8 skutecznych metod

Opanowanie programowania od podstaw wcale nie musi być katorżniczym wysiłkiem. Istnieje kilka efektywnych metod, dzięki którym nauka będzie zdecydowanie łatwiejsza.
Przyswajanie podstaw programowania rządzi się odmiennymi prawami niż nauka innych dziedzin. Niestety czytanie i zapamiętywanie nie przynosi zamierzonych efektów. Nauka programowania bazuje na analizie, wnioskowaniu, rozwiązywaniu problemów, znajomości pożytecznych wskazówek dotyczących pisania kodu. Jak uczyć się programowania, żeby rzeczywiście się go nauczyć? Oto sposoby.
„Wkuwanie na blachę” to zło
Wkuwanie na pamięć to częsta praktyka nauki, niestety krótkotrwała. Takim sposobem można zapamiętać wzory matematyczne czy daty historyczne. W przypadku nauki programowania jest zupełnie nieprzydatny. Co zatem zrobić, kiedy w pierwszej kolejności należy przyswoić teorię?
Skuteczność przynosi podzielenie materiału na sekcję i uczenie się go etapowo. W 1978 r. brytyjskie badanie dowiodło, że wielogodzinne wkuwanie na pamięć jest pozbawione sensu. Lepsze rozwiązanie to systematyczna nauka po 1 godzinę dziennie, niż intensywna nauka przez 7 godzin.
Programowanie dla dzieci – Najlepsze 5 języków programowania
Utrwalanie wiedzy
Powtarzanie opanowanego materiału ma kluczowe znaczenie w nauce programowania. Samo programowanie bazuje na tym, że nieustannie odwołuje się do podstaw – prostych zaleceń czy tagów. Ważne, by już na samym początku konsekwentnie pisać kod samodzielnie, a nie działać na zasadzie kopiuj/wklej.
Gumowa kaczuszka kluczem do sukcesu
Przy praktykowaniu tej metody niezbędna będzie gumowa kaczuszka. Znana już na początku istnienia języka programowania. Polega ona na czytaniu kodu i szukaniu błędów. Kiedy znajdzie się jakaś usterka, należy sytuację wytłumaczyć kaczce. Przede wszystkim ważne jest mówienie na głos, tutaj uaktywniają się inne obszary mózgu niż w przypadku pracy w ciszy. To również sposób na rozliczenie samego siebie – jeśli jest się w stanie przekazać przyswojony materiał kaczce, można uznać go za opanowany.
Różnorodność to podstawa
Korzystanie z różnych źródeł podczas nauki programowania jest naprawdę pomocne. Język podręcznika do nauki programowania obiektowego może być niezrozumiały. Webinary czy tutoriale albo pomoc innego programisty okazują się nieocenione w wyjaśnieniu zawiłości informacji z zakresu programowania. Możliwości są różnorodne – czytanie, oglądanie, wspólne kodowanie z innym programistą, udział we wspólnych projektach. Dzięki takim sposobom mózg lepiej zapamiętuje informacje.
Najlepsze platformy darmowe do nauki programowania
Piramida uczenia się prezentuje procentowy wskaźnik zapamiętanej wiedzy, w zależności od metody nauki.
Okazuje się, że najbardziej efektywne sposoby nauki programowania to: uczenie innych, działanie – kodowanie, dyskusja – np. z gumową kaczuszką. Jednak bardziej produktywna rozmowa to ta o kodach czy projektach, przeprowadzona z innymi programistami.
Nic nie zastąpi praktyki
Czytanie kodu, oglądanie tutoriali czy słuchanie podcastów to jedynie teoretyczna strona nauki programowania. Nie można nauczyć się praktyki bez kształtowania umiejętności. Koniec końców to praktyka czyni mistrza. Oczywiście po opanowaniu teorii i praktycznych ćwiczeniach może pojawić się kryzys. Jednak skuteczna nauka programowania to nieustanne poszukiwanie motywacji.
Polskie szkoły programowania — Co warto o nich wiedzieć?
Autor własnego projektu
Stworzenie własnego projektu to nie tylko powód do dumy, ale również doskonałe przełożenie nauki programowania w teorii na praktykę. Taki projekt można przedyskutować z innymi programistami, mentorami czy też konsultantami i ostatecznie umieścić go w swoim portfolio. Dysponowanie własnymi projektami z pewnością zostanie docenione na początku kariery w IT.
Likwidacją przeszkód skutecznej nauki programowania
Są osoby, którym nie przeszkadza bałagan, głośna muzyka czy obecność innych osób. Jeżeli jednak istnieją czynniki zaburzające naukę, koniecznie należy je usunąć. Stworzenie komfortowych warunków sprzyjających zgłębianiu wiedzy jest fundamentalne.
W poszukiwaniu Mentora
Nauka programowania to niełatwa droga. Pomoc doświadczonego programisty jest niezwykle pożyteczna, szczególnie wtedy, gdy pojawia się problem ciężkiego kalibru. Mentor w roli nauczyciela podpowie, zmotywuje, ukierunkuje i na podstawie własnej wiedzy, a także osobistego doświadczenia wskaże, gdzie popełniliśmy błąd oraz co robić, by nie uczynić ich w przyszłości. W nauce programowania chodzi również o wsparcie oraz dzielenie się własnymi doświadczeniami. Rolę nauczyciela może przyjąć znajomy programista czy mentor na bootcampie – istotne, by motywował i pomagał w rozwoju.
10 języków programowania, które są najpopularniejsze na rok 2020
Przystąpienie do nauki programowania oraz rozpoczęcie drogi z kodowaniem powinno być poprzedzone uporządkowaniem wiedzy i dostępnych materiałów. W tej kwestii sposobów jest wiele, służą temu: kursy online, tutoriale, YouTube czy merytoryczna literatura. Prawidłowo skonstruowany plan działania przekłada się na to, że nauka programowania jest rzeczywiście efektywna.