10 języków programowania, które są najpopularniejsze na rok 2020

Od bieżącego roku we wszystkich szkołach w Polsce rozpoczyna się nauka programowania. Których języków programowania warto się nauczyć?

Java

Java jest językiem, który używany jest przez jakieś 9 milionów programistów. Pomimo tego, że ma już ponad dwadzieścia lat, to jego popularność cały czas jest naprawdę ogromna. Działa na ponad siedmiu miliardach urządzeń. Zarówno są to systemy oparte na Windowsie czy też Linuxie. Język ten także jest używany do rozwijania wszelkich aplikacji natywnych na Androida.

Javascript

Jest to kolejny niesamowicie popularny język programowania. Należy on do grupy skryptowych języków. Jego celem głównym powstania było samo uatrakcyjnienie samego sposobu prezentacji stron, a do tego wzbogacenia ich o samą możliwość interakcji z danym użytkownikiem.

Sprawdź na forum również:

PHP

Jest to kolejny, a jednocześnie jeden z pierwszych używanych powszechnie skryptowych języków, które służą do rozszerzania samych możliwości stron internetowych. Powstał on jako rozbudowanie języka skryptowego Perl oraz jest nadal z nim ściśle związany.

SQL

SQL jest jednym z popularnych najbardziej języków strukturalnych zapytań. Służy on do stworzenia pewnego rodzaju modyfikacji oraz także zarządzania bazami danych. Jest to deklaratywny język. Oznacza to, że zamiast pisać, jak ma coś zostać zrobione, to deklarujemy, czego konkretnie oczekujemy. Podajemy po prostu jakie konkretne dane chcemy uzyskać albo też jakie modyfikacje nas w ogóle interesują, a sam silnik bazy danych się zajmuje realizacją właściwą.

Scala

Scala to język przyszłości. Pozwala on pisać aplikacje bardzo szybko oraz łatwo. Zarówno łączy cechy funkcyjnych języków, jak i także obiektowych. Jest to język bardzo dynamiczny. Jest skoncentrowany na sposobie dojścia do samego wyniku, jednak na samym wyniku. Sporą zaletą Scali jest sama możliwość wykorzystywania przez nią klas, które są napisane w Javie.

Python

Jest to język oprogramowania poziomu naprawdę wysokiego. Jego nazwa tutaj pochodzi od grupy słynnej Monty Pythona. Pomimo, że jest to język dosyć rozbudowany, to łatwo się go jest nauczyć. Cechuje go składnia minimalistyczna rdzenia z poleceniami podstawowymi oraz prostą semantyką

R

Jest to z kolei język programowania, który służy najczęściej do statystycznych obliczeń oraz także wizualizacji ich wyników. Zawiera wiele implementacji statystycznych procesu, a także do nich dopasowane, bardzo rozbudowane graficzne możliwości.

Swift

Swift jest stosunkowo nowym językiem programowania. Twórcą jest firma Apple, która postawiła na skonstruowanie własnej technologii dla IOS oraz OS X, która z kolei będzie następcą Objective-C.

C#

C# jest to język programowania obiektowy. Zaprojektowany został w roku 2000 poprzez firmę Microsoft. Powstał on w odpowiedzi na samą technologię Java, a z niego korzystają głównie wszelkie korporacje, które pracują na systemach Windows.

C++

C++ jest kolejnym obiektowym językiem programowania. Autorem jest Bjarne Stroustrup, rozszerzył język C o mechanizmy obiektowe abstrakcji danych oraz kontrolę statyczną typów.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

No comments
Dodaj komentarz