Projektant UX – pierwsza praca – korporacja czy mała firma?
Wybór pierwszej pracy może okazać się naprawdę sporym dylematem, szczególnie wtedy gdy decyzję podejmuje projektant grafiki, wzornictwa lub innych zawodów pokrewnych, chcący pracować jako projektant UX. Korporacja czy mała firma? Która z nich zagwarantuje odpowiednie warunki do samorealizacji i rozwoju?
Studia dawały mi poczucie, że praca w zawodzie będzie dokładnie odzwierciedlała naukę zawodu. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. W czasie szukania odpowiedniej pracy, doświadczenie zdobywałam w niewielkiej drukarni, następnie kilkuosobowej firmie, a także pracując zdalnie w gronie liczącym około 20 członków. Obecnie jestem zatrudniona jako projektant UX w dużej korporacji.
Czy trudno jest odnaleźć się umysłom kreatywnym w korporacyjnej przestrzeni? Wszystko zależy tak naprawdę od własnych predyspozycji i sposobu myślenia. Nie warto sugerować się opiniami osób, które kreują stereotypowe przestrogi, kiedy sami nie posiadają żadnej autentycznej wiedzy ani doświadczenia.
Prawda jest taka, że większe szanse zatrudnienia osoby bez praktyki w zawodzie daje duża firma. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozliczyć się z samym sobą i jasno nakreślić swoje pragnienia oraz wymagania dotyczące potencjalnego miejsca pracy. W ustaleniu tego pomocne będą poniższe pytania.
Czy chcesz mieć bezpośredni wpływ na sytuację we firmie?
Duża grupa osób równa się rozbudowana hierarcha. Trudniej o atencję, kiedy jest się nowym pracownikiem, a bezpośredni kontakt z osobami należącymi do zarządu firmy nie istnieje. Wpływ takiego pracownika na wszelkie istotne procesy jest niestety znikomy. Praca opiera się na już dawno ustalonych zasadach, a jedyny wpływ, jaki posiada projektant UX to kontrola nad własnym projektem.
Najlepsze oraz najbardziej przyszłościowe kierunki studiów 2020
W mniejszej firmie kontakt z przełożonym to codzienny obyczaj. Bezpośrednie konsultacje na temat projektu w relacji projektant UX – pracodawca umożliwiają również zobrazowanie tego, jak pracownik wywiązuje się z powierzonych mu zadań i czym konkretnie się w danej chwili zajmuje. W korporacji nie ma takiej płynności wymiany informacji.
Czy tworzenie rozbudowanych aplikacji to Twój nadrzędny cel?
W tym przypadku niezwykle istotny jest klient, dla którego firma pracuje i jaki budżet został przeznaczony na realizację zamówienia. Małe firmy z krótkim stażem działalności często nie mają możliwości, by otrzymać propozycję dużego kontraktu. Realizacja projektów odbywa się wówczas na zlecenie lokalnych kontrahentów za stawki pozostawiające wiele do życzenia. W tej sytuacji znaczną przewagę mają korporacje, które tworzą za dobre pieniądze, dla dużych firm. Możliwość realizowania zlecenia dla klientów o ugruntowanej pozycji na rynku jest niezwykle cenną informacją w CV projektanta UX. Współtworzenie takiego poważnego projektu to ciekawe doświadczenie.
LinkedIn – Czym jest i jak z niego korzystać?
Praca przy jednym czy przy wielu projektach?
Praca w obrębie jednego projektu ma swoje zalety. Raz stworzony i przetestowany daje pewną bazę rozwiązań, z których będzie można korzystać. Projektant UX zna swoje dzieło „od deski do deski”. Tylko co wtedy, gdy ta niezmienność się w końcu znudzi? Są startupy i duże firmy zajmujące się jedynie rozwojem swoich produktów. Projektant UX może albo dopasować rozwiązania do zupełnie nowej funkcjonalności, albo pracować nad ulepszeniem starej.
Rynek pracy w technologii blockchain rośnie, ale brakuje chętnych do pracy
Duże i różnorodne projekty z pewnością czekają w korporacji. Jednak o specyfikę stanowiska warto dopytać już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej – może okazać się, że praca dotyczy realizacji jednego projektu.
Czy zarządzanie ludźmi to coś dla mnie?
Nie ma statystyk mówiących jednoznacznie, że zarobki projektanta UX w mniejszej firmie są gorsze niż te w korporacji. Wynagrodzenie zależy od wielu czynników.
Natomiast w kwestii awansów, większa firma daje większe pole do realizowania kierowniczych ambicji. W korporacji występuje zazwyczaj zapotrzebowanie na stanowisko lidera lub kierownika. Jeśli ma się talent i chęci do zarządzania ludźmi, to miejsce stwarzające odpowiednie warunki, by móc się wykazać.
Jak dużo obowiązków możesz przyjąć?
Błędne jest twierdzenie, mówiące o tym, że w mniejszej firmie projektant UX zostaje obarczony większą ilością obowiązków. Taki pogląd charakteryzuje częściej stanowisko w korporacji, gdzie projektant musi posiadać różne dodatkowe kompetencje, by móc sprostać ilościowym i jakościowym obowiązkom korporacyjnym. Oczywiście wszystko jest uzależnione od tego, jak wygląda specyfika pracy danej korporacji.
Czy chcesz się rozwijać i poszukujesz stabilnej pracy?
Niestety szkolenia w małej firmie należą do rzadkości, w korporacji to norma. Tutaj jest ustalony roczny budżet, który przewiduje kursy podnoszące kwalifikacje pracowników, na czym dużej firmie po prostu zależy.
W małej firmie projektantowi UX może towarzyszyć obawa o utrzymanie posady. W dużej firmie nawet gdy jeden projekt okaże się fiaskiem, w kolejce do realizacji czeka następny.
Ile wynoszą zarobki w branży blockchain i sztuczna inteligencja?
Podsumowanie
Koniec końców wiele zależy od specyfiki danej firmy oraz indywidualnych predyspozycji projektanta UX. Żeby trafić w upragnione miejsce, należy próbować, a także stawiać pytania i wymagać wyczerpujących odpowiedzi.