Czy w branży IT młodzi ludzie mogą zrobić karierę?

W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT, a co za tym idzie – wynagrodzenie specjalistów. Firmy, które rekrutują młodych pracowników, twierdzą, że ta tendencja będzie się utrzymywała. Jakie zatem są rokowania na osób, które zaczynają dopiero karierę w tej branży?

Poniżej przedstawiamy najnowsze opinie ze świata IT. Przegląd raportów, które przygotowali eksperci zawodowo zajmujący się rekrutacją do pracy programistów, wskazuje na to, że najbardziej wartościowi w IT są seniorzy, którzy posiadają duże doświadczenie techniczne i biznesowe. Eksperci wskazują na to, że dla młodych osób nie zabraknie miejsca w branży, ale muszą to udowodnić ciężką pracą, pokazać, że warto w nich inwestować i ich zatrudnić.

Młodzi programiści są bardzo zaangażowani

Zatrudnianie młodych programistów, którzy jeszcze w pełni się nie wykazali i brakuje im profesjonalizmu, stanowi strategię rekrutacyjną wielu firm, które same chcą wychować sobie specjalistów IT, inwestując w obiecujących juniorów. Kalifornijska firma Twilio w ostatnim czasie zwiększyła udział osób młodych w branży z 5 proc. do 25 proc.

Rekrutacja w branży IT – jak to wygląda?

Początkujący w IT  programiści angażują się w pracę w 100 proc. Mają świadomość, że awans w tej dziedzinie zależy od ciężkiej pracy i może być o wiele szybszy niż w innych branżach. Juniorów przyciągają nie tyle wyjazdy integracyjne, konsole z grami, dobre zgrany team w pracy, co możliwości rozwoju zawodowego i zyskania opieki mentorskiej ze strony doświadczonych seniorów.

Przedstawiciele firmy Twilio wierzą w to, że angażując młodych do pracy przy programowaniu, można z nich zrobić lojalnych i zaangażowanych pracowników, którzy będą podejmowali coraz trudniejsze wyzwania i pracowali na rzecz dobrego imienia i rozwoju firmy.

Jak powinno wyglądać CV w 2020 roku?

Czy można zostać programistą bez ukończonych studiów?

Osoby z firmy rekrutacyjnej Randstand, analizujący sytuację na polskim rynku, twierdzą, że nawet kandydaci, którzy nie posiadają doświadczenia i technicznego wykształcenia, mogą podjąć trud i rozpocząć karierę w IT.

Często zdarza się, że pracodawcy wymagają od kandydatów do pracy udokumentowanego doświadczenia. W IT jest nieco inaczej. Zakłada się, że nawet ci, którzy nie pracowali w tej branży, a wykazują chęć, zaangażowanie, szybko się uczą, mają szanse zostać juniorami, którzy w przyszłości staną się wysokiej klasy specjalistami. Kto rozpocznie pracę w IT, musi uzbroić się w cierpliwość i mocno zaangażować się w pracę. To się w przyszłości opłaci, bo zaprocentuje szybkim awansem oraz ponadprzeciętnymi zarobkami.

Polskie szkoły programowania — Co warto o nich wiedzieć?

Randstad podaje, że od 10 lat zapotrzebowanie na pracowników IT stale rośnie i ta tendencja utrzymuje się. Wszystko wskazuje na to, że utrzyma się ona również w kolejnych latach. To oczywiście związane jest z presją na coraz wyższe zarobki w branży.

Gdzie może rozpocząć pracę junior developer?

W kierunku jakich firm uderzyć: małych czy dużych, w poszukiwaniu pracy jako junior developer? Jak podaje portal No Fluff Jobs ponad 53 proc. ubiegających się o pracę w branży IT, rozpoczyna swoją karierę w firmach dużych, czyli takich, które zatrudniają ponad 100 pracowników. W gruncie rzeczy wiele zależy od wybranej drogi zawodowej i technologii, w której osoby ubiegające się o pracę postanowiły się specjalizować. Jeżeli ktoś chce rozwijać się w Javie, to najlepszym wyborem będzie postawienie na duże firmy, korporacje. Ma to sens nawet w przypadku, gdy doświadczenie początkującego juniora IT jest niewielkie.

Początki kariery młodego programisty-stażysty w korporacji

Duże firmy dają większe możliwości, chociażby pod względem pozyskania doświadczonego seniora IT, który otoczy mentoringiem i nauczy wielu nowych rzeczy niezbędnych do podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności w branży. Nawet jeżeli praca w dużej firmie potrwa zaledwie kilka miesięcy, w formie stażu, opłaci się ją podjąć. Portfolio juniora IT istotnie się wzbogaci i da mu większe szanse na dalszy rozwój i pracę w innych korporacjach

Ile wynoszą zarobki w branży blockchain i sztuczna inteligencja?

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

No comments
Dodaj komentarz