Jak powinno wyglądać CV w 2020 roku?

Wysłanie CV jest bardzo ważnym momentem w procesie starania się o pracę, bo to ta chwila, w której z potencjalnym pracodawcą kontaktujemy się po raz pierwszy. A pierwsze wrażenie można w końcu zrobić tylko raz. Warto więc postarać się o to, by było jak najlepsze.

Jak stworzyć dobre CV w 2020 r.?

Trzeba pamiętać o tym, że gdy aplikujemy do danej firmy, to rekruter dostaje kilkanaście, kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset podobnych wniosków, dlatego tak ważne jest, by to właśnie nasz zapamiętał. Na co warto zwrócić uwagę przygotowując CV, które wyślemy w odpowiedzi na ogłoszenie w sprawie pracy?

Lista pytań, które powinniśmy zadać podczas rekrutacji pracodawcy

Odpowiednie przedstawienie swoich kompetencji oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego ma bardzo duże znaczenie, ale przede wszystkim trzeba to zrobić szczerze i obiektywnie. Informacje, które znajdą się w CV muszą być zgodne z prawdą i precyzyjne. Tym, co z pewnością wyróżni nasz zawodowy życiorys na tle innych będzie przygotowanie tak zwanego profilu zawodowego. To rodzaj podsumowania dotychczasowej kariery aplikującej osoby wraz ze wskazaniem kierunku dalszego rozwoju. Takie podsumowanie jest dla pracodawcy informacją o perspektywach, jakie widzimy dla siebie w kolejnych latach. Ważne jest, by było ono dostosowane do danej oferty pracy, a zatem zawierało takie informacje zarówno o przeszłości, jak i przyszłości, jakie przydadzą nam się na danym stanowisku.

LinkedIn – Czym jest i jak z niego korzystać?

CV dopasowane do stanowiska na 2020

Dopasowanie CV do oferty jest zresztą podstawową zasadą, której zawsze należy się trzymać aplikując o pracę. Trzeba w największym stopniu zwrócić uwagę na kompetencje i doświadczenie, które pomogą nam w pracy akurat na tym stanowisku, o które się ubiegamy. Istotne mogą okazać się nie tylko doświadczenia i kwalifikacje potwierdzone dyplomami czy certyfikatami, ale także zaangażowanie w konkretne działania oraz kompetencje miękkie, które przydadzą się w nowej roli.

Jak oraz gdzie znaleźć pracę bez doświadczenia w IT?

Konkretne informacje w CV na 2020

Jeśli tylko jesteśmy w stanie i posiadamy taką wiedzę, to należy potencjalnemu pracodawcy przedstawić swoje osiągnięcia na konkretnych liczbach. Informacja o tym, że nasza praca w przeszłości wpłynęła pozytywnie na wyniki firmy czy działu zrobi na rekruterze wrażenie dopiero wtedy, gdy będziemy w stanie poprzeć ją twardymi danymi. Do tego warto także od razu zaprezentować efekty naszej pracy. Jeśli możemy pokazać je potencjalnemu pracodawcy, to dobrze jest umieścić w CV odsyłacze do miejsc, w których je znajdzie. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób zajmujących się np. projektowaniem stron internetowych, grafiką czy tworzeniem treści. Jednym ze sposobów na przekonanie nowego pracodawcy do siebie jest także coraz częściej spotykana prezentacja wideo.

Sprawdź na forum również:

Krótko o wykształceniu

Generalną zasadą jest także to, że potencjalnych pracodawców bardziej interesują umiejętności i osiągnięcia kandydatów niż ich wykształcenie. Dlatego też część poświęcona edukacji powinna być w CV bardzo krótka. Zazwyczaj podajemy w niej tylko precyzyjną informację dotyczącą ostatniego osiągniętego poziomu wykształcenia. W przypadku ukończenia studiów wyższych będzie to nazwa uczelni i kierunek oraz lata odbywania studiów.

Jak okazać zaangażowanie podczas kwalifikacyjnej rozmowy?

Współczesne CV powinno być dokumentem relatywnie krótkim i bardzo konkretnym, w którym rekruter szybko znajdzie wszystkie najbardziej interesujące go informacje o nas i przekona się, dlaczego to właśnie nas powinien zatrudnić.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

No comments
Dodaj komentarz