Czego nie mówić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, o co zapytać?

Dobra rozmowa kwalifikacyjna to dialog pomiędzy dwoma partnerami. Trzeba więc rzeczowo ją prowadzić i dopytywać osobę, która nas rekrutuje o informacje na temat przyszłego pracodawcy. Warto jednak wiedzieć, o co możemy zapytać, a o co nie. Są tematy drażliwe, których nie powinniśmy poruszać w trakcie tej rozmowy.

Należy pominąć drażliwe tematy

Wszystkie tematy poruszane przez nas podczas rozmowy powinny być przemyślane i wnosić istotne informacje do dyskusji. Należy o tym pamiętać, bo często w stresie się zapominamy, chcemy wypełnić ciszę podczas rozmowy i wtedy właśnie możemy powiedzieć coś, co nam zaszkodzi. Jakich tematów zatem nie poruszać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Chcemy znaleźć jakąkolwiek pracę

Nie należy mówić, że staramy się o jakąkolwiek pracę, że wysłaliśmy CV do wielu firm i pracodawców. Taki komunikat rekruter może odebrać negatywnie, że zależy nam na jakiejś pracy, niekoniecznie tej w firmie, w której akurat rozmawiamy o pracy. Pracodawca musi być przekonany, że zależy nam właśnie na pracy jego firmie.

Pokazywanie, że się nam śpieszy i prośba o krótką rozmowę

Sygnalizowanie rektuterowi, że się nam śpieszy, prośba albo sugestia, by rozmowa się szybciej skończyła, nie będzie dobrze odebrane przez przyszłego pracodawcę. Może to potraktować jako brak taktu, wyczucia i szacunku dla niego. Pracodawcy w branży IT doskonale wiedzą, że panuje w niej rynek kandydata, ale mimo wszystko należy zachować umiar i okazać szacunek osobie, z którą rozmawiamy o przyszłej pracy.

Nie należy wyrażać negatywnych opinii o byłym pracodawcy

Nie powinniśmy otwarcie krytykować byłego miejsca pracy, np., że zniechęciła nas do pracy niska pensja, nieprzyjemna atmosfera w pracy, nieciekawe projekty, szkolenia czy konferencje. Może to postawić nas w złym świetle, jako osoby, z którymi się trudno współpracuje i które nie potrafią się odnaleźć w trudnej sytuacji. Nie należy również ujawniać tajnych informacji o byłym miejscu pracy. To może źle o nas świadczyć, że w przyszłości tak samo negatywnie będziemy wypowiadali się o tej firmie, w której staramy się o pracę. Najlepiej jako powód odejścia z poprzedniej pracy podać brak możliwości rozwoju.

Jak powinno wyglądać CV w 2020 roku?

Nie należy opowiadać o prywatnych problemach

Nie należy mówić o problemach prywatnych, finansowych (np. kredycie w banku, zadłużeniu). Chyba że rekruter zapyta, to ogólnie możemy odpowiedzieć na pytanie o sytuację osobistą i bytową.

Nie pokazujmy nadmiernej skromności

Na rozmowie kwalifikacyjnej w subtelny sposób powinniśmy opowiedzieć o swoich osiągnięciach. Nadmierna powściągliwość, złożenie tylko CV, w którym nasze sukcesy są opisane, to za mało, trzeba o nich opowiedzieć osobie rekrutującej nas do nowej pracy.

Jak opisać swoje miękkie umiejętności w CV?

Nie należy eksponować  swoich słabych stron

Przed rozmową kwalifikacyjną dokładnie musimy zapoznać się, jakie są wymagania na stanowisko pracy, o którą się staramy. Jeżeli nie znamy dobrze języka angielskiego, a jest on wymagany, nie należy dobitnie o tym mówić. Lepiej skierować rozmowę na inny tor.

O co możemy zapytać przyszłego pracodawcę?

Pytania należy przemyśleć wcześniej i dobierać je ostrożnie, bo niektóre z nich mogą wpłynąć na decyzje rekrutera co do naszego zatrudnienia w firmie. Z kolei brak jakichkolwiek pytań z naszej strony może być również źle odebrany jako brak pełnego zainteresowania miejscem pracy. Niżej znajdziecie przykładowe pytania, jakie możecie zadać przyszłemu pracodawcy:

Lista pytań, które powinniśmy zadać podczas rekrutacji pracodawcy

  • Proszę mi powiedzieć nieco więcej o zespole współpracowników, z którymi będę pracował/a?
  • Jaki zakres obowiązków obowiązuje na stanowisku, na którym będę zatrudniony/a?
  • Jak będzie mierzona efektywność mojej pracy?
  • Czy doświadczenie i kompetencje, jakie posiadam, to te, których Państwo oczekują?
  • Czy będę miał/a mentora w pracy?
  • Kto będzie moim przełożonym i rozliczał mnie w wykonania obowiązków?
  • Jak wygląda typowy dzień na moim przyszłym stanowisku pracy?
  • Czy w Państwa firmie obowiązuje określony dress code?
  • Jakie są plany rozwoju firmy?
  • Czy mogę dowiedzieć się czegoś więcej o szkoleniach, które będą w firmie organizowane?
  • Jak długo pracują ze sobą osoby w zespole, w którym ja będę pracował/a?
  • Jakie są możliwości awansu w firmie?
  • Czy w firmie jest możliwość elastycznego czasu pracy, wykonywania części obowiązków zdalnie?

Na koniec można zapytać przyszłego pracodawcę, jakie są etapy procesu rekrutacji i kiedy się można spodziewać informacji zwrotnej. Ta wiadomość pozwoli nam zorientować się, czy mamy szansę na tę pracę i warto poczekać.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

Dodaj komentarz