LinkedIn – Czym jest i jak z niego korzystać?

W 2003 r. założony został międzynarodowy portal społecznościowy Linkedln. Celem projektu było ułatwienie nawiązywania kontaktów zawodowo-biznesowych, w związku z czym serwis umożliwia zamieszczanie ofert pracy przez pracodawców, a także wyszukiwanie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. W jaki sposób założyć na nim konto i rozpocząć szukanie pracy?

Czym jest Linkedln i dlaczego warto do niego dołączyć?

Każdy specjalista doradzi założenie konta na Linkedln. Powód jest prosty, a mianowicie portal w sposób profesjonalny pozwala na szukanie nowych możliwości biznesowych. Linkedln wykorzystywany jest tylko i wyłącznie w celach zawodowych i pozwala na dokumentowanie kolejnych etapów naszej kariery. Serwis działa aż w 24 językach, w tym również od 2012 roku w języku polskim, dlatego szukanie pracy warto rozpocząć właśnie na tym portalu. Linkedln to ponad 500 milionów użytkowników. Pozwala nam to na zdobycie dodatkowych kontaktów, które są kluczowe w rozwoju naszej kariery. Co więcej, podnosimy swoją wartość na rynku pracy, co powoduje pchnięcie naszych osiągnięć w dobrym kierunku.

Lista pytań, które powinniśmy zadać podczas rekrutacji pracodawcy

Linkedln pozwala również na zyskiwanie nowych możliwości. Pierwszą z nich jest stworzenie profesjonalnego CV. Zaledwie w kilka minut opracujemy wymagany dokument, korzystając z kreatora CV. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni szablon i uzupełnić wymagane informacje. Drugą możliwością jest utrzymywanie kontaktów. Portal pozwala na porozumiewanie się z osobami, z którymi pracowaliśmy, ale również daje możliwość nawiązywania nowych znajomości i osiągnięcie statusu super connectora. Jednocześnie rekruterzy mogą wypatrzeć Cię w tłumie kandydatów, a znajomi polecać na nieobsadzone stanowiska. Dzięki Linkedln kreujemy swój wizerunek oraz mamy możliwość budowania pozycji eksperta. Dodatkowym atutem jest również wgląd do etapów kariery innych osób, co pozwala na śledzenie osiągnięć  ludzi w interesującej nas branży.

Sprawdź na forum również:

Sposób działania portalu Linkedln

Linkedln tak samo, jak wszystkie portale działa na zasadzie algorytmu, który jest nieustannie aktualizowany. Daje to użytkownikom szereg korzyści między innymi codzienne powiadomienia o propozycjach znajomości,  informacje o aktywności naszych znajomych, a także aktualnych rekrutacjach odpowiadających naszemu profilowi zawodowemu.

Rekrutacja w branży IT – jak to wygląda?

Dostępność funkcji zależna jest od wersji, z jakiej korzystamy. Podstawowa wersja Linkedln jest całkowicie darmowa, jednak ma pewne ograniczenia. Aby móc korzystać z wszystkich funkcji oferowanych przez portal, niezbędne jest wykupienie Linkedln Premium, którego cena wynosi około 100 zł miesięcznie. Zaawansowane opcje przydają się przede wszystkim rekruterom.

Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, czy wersja Linkedln Premium jest nam potrzebna, warto skorzystać z bezpłatnych 30 dni testowych.

W jaki sposób zarejestrować się na Linkedln i zacząć korzystanie z portalu?

 1. Rejestracja

Pierwszym krokiem przy zakładaniu konta na Linkedln jest rejestracja. W tym celu wchodzimy na stronę  https://pl.linkedin.com/ , a następnie w prawym górnym rogu klikamy Dołącz teraz oraz wypełniamy formularz, który zawiera nasze imię i nazwisko, e-mail oraz hasło.

Wydawać by się mogło, że to już wszystko. Niestety, samo założenie konta nie wystarczy. Aby nasz profil był skuteczny, musimy zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Po założeniu konta mamy małe szanse na to, aby zostać znalezionym przez rekrutera, dlatego musimy uzupełnić profil o niezbędne informacje.

 1. Nagłówek

Najważniejszą częścią naszego profilu jest nagłówek. Zawiera on nasze imię i nazwisko, stanowisko oraz lokalizacje. Rekruterzy wyszukują potencjalnych kandydatów właśnie po stanowisku, dlatego też warto dopisać słowa kluczowe dzięki, którym nasz profil będzie lepiej dopasowany. Należy jednak pamiętać o tym, że limit znaków w nagłówku wynosi zaledwie 120, dlatego należałoby korzystać z pojedynczych fraz.

 1. Wygląd profilu

Warto również zadbać o odpowiedni wygląd naszego profilu i dodać zdjęcie w tle. Wstawiona przez nas fotografia musi być odpowiednio przemyślana. Nie wystarczy dołączyć pierwszego zdjęcia, jakie wpadnie nam w oko. Fotografia musi odnosić się do charakteru naszej pracy, a także ukazywać nasz profesjonalizm. Odpowiednio dobrany background sprawia, że nasz profil staje się atrakcyjniejszy, a badania dowodzą, że obrazy pozwalają również na lepsze kojarzenie ich z konkretnymi emocjami. Jeśli natomiast tło naszego profilu zostanie źle dobrane, możemy spodziewać się niekorzystnego zapisania naszej kandydatury w głowie rekrutera. To samo tyczy się zdjęć profilowych. Musimy pamiętać, aby były profesjonalne, na odpowiednim tle, a także dobrej jakości.

 1. Podsumowanie

Kolejnym krokiem jest napisanie podsumowania. Tutaj mamy do wykorzystania aż 2000 znaków, jednak najlepiej ograniczyć się do 500, aby ułatwić pracę rekrutera, który musi przeczytać bardzo wiele profili. Przede wszystkim stawiaj na konkrety i chwal się swoimi umiejętnościami. W podsumowaniu zawrzyj takie informacje jak to, czym się zajmujesz, w czym jesteś najlepszy, jakie czynności sprawiają Ci przyjemność, a także co masz do zaoferowania.

 1. Spersonalizowanie linku

Spersonalizowanie linku ma na celu uatrakcyjnić jego wygląd, a przy tym sprawić, że stanie się on łatwiejszy do zapamiętania.

W tym celu:

 • Klikamy na swój awatar,
 • Wyświetlamy swój profil,
 • Wybieramy ikonę ołówka,
 • W miejscu informacje kontaktowe edytujemy swój link,
 • Zmieniamy adres URL na taki bez zbędnych znaków.
 1. Uzupełnienie informacji dotyczących Twojego doświadczenia

Również niezwykle istotny element, który stanowi kluczową rolę podczas szukania pracy. Sekcję tą wypełniamy analogicznie jak rubryki w CV. Wpisujemy tutaj wszelkie licencje i certyfikaty, doświadczenie, a także nasze osiągnięcia.

Zatrudnieni w blockchainie w aż 42% pracują dla giełd kryptowalutowych

W jaki sposób zainteresować pracodawców na Linkedln?

Aby zainteresować pracodawców swoim profilem, skorzystaj z kilku funkcji oferowanych przez portal:

 1. Wysyłaj rekruterom zaproszenia do grona znajomych.
 2. Dodawaj do kontaktów osoby z branży, współpracowników oraz partnerów biznesowych.
 3. Publikuj na swojej tablicy interesujące treści tak, aby zachęcać innych do ich komentowania.
 4. Potwierdzaj umiejętności innych osób oraz spraw, aby inni potwierdzali Twoje kwalifikacje.
 5. Zabiegaj o rekomendacje.
 6. Dołącz do grup branżowych.

Linkedln – podsumowanie

W dobie dzisiejszych czasów Linkedln stanowi niezwykle atrakcyjne narzędzie do szukania pracy. Biorąc pod uwagę fakt, iż większość ogłoszeń o pracę znajdujemy właśnie w Internecie, warto zastanowić się nad założeniem profilu właśnie na tym portalu. Pamiętajmy, że Linkedln to ponad 500 milionów użytkowników, a co za tym idzie ogromne możliwości rozwoju naszej kariery. Na tym serwisie praca może znaleźć nas sama, wystarczy jedynie zadbać o odpowiednie ustawienia naszego profilu.

Platformy Blockchan dla freelancerów

Jeżeli jednak portal nie spełni naszych oczekiwań, możemy w prosty sposób usunąć nasze konto w sekcji Ustawienia i prywatność. Na wypadek, gdybyśmy pożałowali tej decyzji mamy możliwość jego przywrócenia. Niestety w tym wypadku czas jest ograniczony i wynosi zaledwie 20 dni. Po upływie tego terminu nasze dane przepadają na zawsze.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

No comments
Dodaj komentarz