Jakie certyfikaty dla programisty warto posiadać?

Certyfikaty dotyczące różnego rodzaju branż są elementem coraz bardziej pożądanym i dotyczy to również rynku pracy IT. CompTIA zauważa, że przy naborze pracowników zwraca na to uwagę aż 65% pracodawców, a 75% stwierdza, że na określone stanowiska niezbędne są formalne potwierdzenia posiadanych umiejętności.

Niezależnie więc od stażu w branży IT, zrobienie dobrego wrażenia na pracodawcy w dużej mierze uzależnione jest od ilości zdanych egzaminów certyfikacyjnych. Jednakże powstaje pytanie, czy należy posiadać wszystkie możliwe certyfikaty, czy też istnieją takie, które są najbardziej doceniane przez pracodawców na rynku pracy dla programistów?

The Microsoft Certified Solutions Developer

Certyfikacje MCSD są to uznane i aprobowane świadectwa biegłości w programowaniu aplikacji w obszarze Windows i ważne na całym świecie. Są to certyfikaty najbardziej cenione przez pracodawców branży IT, a kandydat posiadający certyfikat w specjalności Web Applications, Azure Solutions Architect czy App Builder jest uznawany za osobę, która jest w stanie rozwiązywać samodzielnie problemy w danym środowisku.

Najlepsze oraz najbardziej przyszłościowe kierunki studiów 2020

Oracle Certified Professional

Certyfikat Oracle jest dowodem na to, że jego posiadacz ogarnia z powodzeniem oferowane przez firmę Oracle produkty, że jego wiedza jest w stanie poradzić sobie m.in. w środowiskach Oracle Database, Oracle Solaris, MySQL, Java. Certyfikat jest trzypoziomowy i podczas zdobywania pierwszej posady warto posiadać przynajmniej ten na pierwszym poziomie – OCA (Oracle Certified Associate), a następnie podejść do egzaminów dla OCP (Oracle Certified Professional) oraz OCM (Oracle Certified Master), ale już po koniecznym udziale w autoryzowanym szkoleniu.

Lista pytań, które powinniśmy zadać podczas rekrutacji pracodawcy

Java SE Programmer

Jeden z certyfikatów również wystawiany przez Oracle, a dedykowany programistom Java. Jest on o tyle rozbudowany, że wraz z kolejnymi wersjami Java, można otrzymać kolejne certyfikaty. Aby otrzymać certyfikat OCPJP (Oracle Certified Professional, Java SE Programmer) początkowo należy zaliczyć etap OCAJP (Oracle Certified Associate, Java SE Programmer). Posiadanie takiego certyfikatu upoważnia pracodawców do przychylnego spojrzenia na kandydata, ponieważ egzaminy Oracle słyną ze swojego wysokiego poziomu.

C and C++ Certifications

Deweloperzy zajmujący się programowaniem w C lub C++ mogą otrzymać certyfikaty wydawane przez C Institiute – CLA, CLS  oraz CPP . Podobna ścieżka, składająca się  trzech poziomów dotyczy certyfikatów wydawanych przez C++ Institiute, a w jej skład wchodzą certyfikaty CPA, CPS oraz CLP. Certyfikaty są do zdobycia w jednym z ośrodków Pearson VUE, a egzaminy do nich są finansowane w całości z Europejskiego Funduszu Europejskiego i indywidualnie są bezpłatne.

Jak okazać zaangażowanie podczas kwalifikacyjnej rozmowy?

Certyfikatów branży IT jest znacznie więcej, jednakże nie wszystkie są przez pracodawców na równi doceniane. Dlatego warto się zastanowić przed zdobywaniem danego certyfikatu, czy jest on nam rzeczywiście potrzebny, czy też będzie kolejnym trofeum do teczki osobowej, a nie mającym większego znaczenia. Warto poświęcać czas na certyfikaty, ale tylko przydatne.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

Dodaj komentarz