Gry, które pomagają w uczeniu się programowania

Co jak co, ale programowanie potrafi być źródłem naprawdę prawdziwej satysfakcji oraz przyjemności, pod warunkiem, że jesteśmy już developerem bardzo pewnym siebie, dla którego sam kod nie ma kompletnie żadnych tajemnic. Jednak samo dotarcie do tego punktu bywa drogą prawdziwą przez mękę.

Nauka programowania na szczęście nie musi polegać tylko i wyłącznie na wykonywaniu mozolnym ćwiczeń oraz oglądaniu tutorali. Poniżej znajdują się gry, które koderowi każdemu pozwolą szlifować skutecznie swoje umiejętności.

CodinGame

Jest to projekt, który oferuje nam gry do nauki programowania aż w 23 językach. A jak to działa? Otóż łamigłówki oraz zagadki postawione przez graczem jednak wymagają fragmentu kodu prawdziwego. Wszelkie zadania mamy podzielone na konkretne kategorie, które są dostosowane do umiejętności. Oznacza to nic innego jak to, że coś znajdują dla siebie koderzy zarówno początkujący jak i także wyjadacze doświadczeni programowania. Jedną z zalet największych tejże internetowej aplikacji jest możliwość grania zespołowego oraz także brania udziału w konkursach kodowania o szczeblu międzynarodowym.

Untrusted

Jest to gra przygodowa, która sprawdza wszelkie umiejętności programowania w JavaScript. Zadaniem bezpośrednim użytkownika jest pomoc bohaterowi głównemu – Dr. Eval poruszać się miedzy poziomami kolejnymi. Poszczególne levele początkowo wydają się nie do pokonania. Aby móc pójść nieco dalej zmodyfikować należy sam kod źródłowy. Pole kodu ma obszary czarne oraz czerwone. Edycji poddać można wyłącznie obszary czarne.

Code Hunt

Jest to gra przygotowana przez Microsoft. Gra ta nie uczy od podstaw programowania, ale pomoże nam utrwalić umiejętności już posiadane jeśli chodzi o kodowanie w C# oraz Java. Każde zadanie jest napisane w jednym z tychże języków. Kod trzeba zmodyfikować odpowiednio, aby móc osiągnąć wynik właściwy tegoż działania. Z levelem każdym kolejnym poziom trudności oczywiście wzrasta. Istotne jest bardzo to, że sposobów rozwiązania zadań jest wiele. Jedyne co tak naprawdę się liczy to wynik uzyskany.

Code Wars

Gra ta pozwala na sprawdzenie umiejętności programowania w językach takich jak Ruby, Python, PHP, Swift czy też JavaScript. Do czynienia tutaj mamy z typowymi zadaniami programistycznymi, jak chociażby napisanie skryptu, który się wpisuje co którąś liczbę z ciągu. Aby móc uzyskać do zadań dostęp, należy wybrać język główny oraz rozwiać łamigłówkę testową. Kolejne zadania są dostępne na wielu bardzo różnych poziomach. Istotne jest to, że każde z nich ma testy wbudowane. Dzięki temu po ukończeniu każdy użytkownik może dokładnie wszystko sprawdzić.

CodeCombat

Tym razem sama propozycja dla osób początkujących. CodeCombat jest grą RPG, która umożliwia naukę CSS, HTML5, jQuery, Python oraz JavaScript. Zadanie użytkowników na poziomach poszczególnych jest stworzenie kodu krótkiego w wybranym języku programowania, w wyniku samego wykonania, które bohater gry wykonuje zadania określone. Algorytmy początkowo są proste, ale w miarę postępów sam poziom trudności znacznie wzrasta. Do stawienia im dodatkowo czoła zachęca nas piękna grafika.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

 

Dodaj komentarz