Zostań specjalistą od technologii blockchain – fachowe porady

Technologia blockchain, tak jak cała platforma kryptowalut jest postrzegana przez opinię publiczną dwojako. Jedni eksperci sądzą, że jest to rewolucyjny przedmiot dla branży finansowej, kiedy inni fachowcy, przysłowiowo “łapią się za głowę”, wieszcząc nieuchronną katastrofę wirtualnym walutom. Jednak, kiedy odłożyć opinie i skupić się tylko na faktach to należy zauważyć, że pomimo wszelkich wątpliwości, ogromna liczba przedsiębiorców zaczyna na poważnie interesować się możliwościami, jakie stwarza technologia blockchain.

Dowodem na istnienie tego procesu jest fakt, według którego wśród ogłoszeń o pracę znaleźć można oferty firm IT, które poszukują programistów, stricte związanych z blockchainem. Mimo to, ta technologia oraz jej wszelkie pochodne produkty są wciąż nowością dla społeczeństwa. Na uwagę zasługuje jednak zapotrzebowanie, jakie firmy IT wykazują wobec programistów blockchain.

Aktualnie dobrzy specjaliści od tej technologii są na tzw. wagę złota. Dzieje się tak, ponieważ jest ich mało. Zatem jest to okazja dla ludzi, którzy fascynują się rynkiem kryptowalut oraz posiadają podstawową wiedzę na jego temat, aby stać się specjalistami w szybko rozwijającej się branży. Oto kilka porad.

Blockchainowe przedszkole

Czym w zasadzie jest blockchain? Duża liczba osób skojarzyłaby tę technologię z najstarszą wirtualną walutą; bitcoinem. Jej funkcję natomiast nazwało środkiem płatniczym. W ostatnich latach, od pojawienia się kryptowalut na światowych rynkach, ta cyfrowa moneta przykuła ogromną uwagę społeczeństwa, co odzwierciedliło się w jej obecności w debacie publicznej. Mimo to, temat technologii blockchain dziwnym trafem został pominięty. Zakres obowiązków tego narzędzia jest dość obszerny.

Elementarne zadanie blockchaina to przeprowadzanie bezpiecznych transakcji. W skrócie jest to zdecentralizowana platforma, która zbiera dane dotyczące historię ruchów gotówki. Jeśli dana statystyka pojawi się blockchainie to nie istnieje możliwość, że w jakiś magiczny sposób z niego zniknie. Te zastosowanie tego narzędzia przejawia się na wielu płaszczyznach kryptowalutowych działań, m.in. w monitorowaniu historii kredytowej oraz łańcuchów dostaw.

Nieograniczone możliwości

Technologia blockchain głównie umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, popularnie nazywanych Smart Contracts. Drugie w kolejności popularne narzędzie po blockchainie to ethereum. Ta technologia skupia się na procesach wspomagających uruchamianie aplikacji, opierających swoje działanie na blockchainie. Co więcej, ich wiarygodne funkcjonowanie gwarantuje tzw. niemodyfikowalna i zdecentralizowana funkcja tej technologii. Przykładem narzędzia Smart Contract jest rachunek ESCROW, który działa w ten sposób, że uwalnia zgromadzone aktywa przez jednego użytkownika na rachunek drugiego.

Sprawdź na forum również:

Oczywiście cały proces odbywa się po zweryfikowanym procesie (najczęściej automatycznym), który sprawdza wiarygodność przelewu. Decentralizacja sektora blockchain zapewnia bezpieczeństwo jego użytkownikom. Nie istnieje scenariusz, w którym trzeci podmiot wplącze się w transakcję i przejmie pieniądze. Rozwój tego narzędzia ziści się tylko wtedy, kiedy powoła się do życia odpowiednio dużą grupę informatyków, którzy będą w stanie stworzyć algorytmy, na podstawie technologii blockchain, czym poszerzą zakres możliwości, w których są wykorzystane systemy rozproszone.

Twoja szansa

Internet pojawił się w latach 90 ubiegłego wieku. Osoby, które w tym czasie odważnie wkroczyły w świat technologii, w ekspresowym tempie przeobraziły się w ekspertów od branży IT. Aktualnie technologia blockchain przyjmuje postać podobnej rewolucji, która ponownie może zmodernizować rynek. Pierwszym krokiem wielu nowych ekspertów jest dokonanie wyboru tylko jednego z dostępnych języków programowania. Jest to błąd, ponieważ nie bierze się pod uwagę konkurencyjnych podmiotów. Co więcej, można się spotkać także z tzw. efektem zasiedzenia, który skutkuje prostolinijnemu zapatrzeniu się tylko na jeden obszar technologiczny, nie biorąc pod uwagę rozwoju branży w innych aspektach. Te zjawisko przejawia się w sytuacji, kiedy pomimo wykształcenia nie można znaleźć pracy na rynku, który odrzuca osoby, które się nie rozwijają. Wiedza rzecz nabyta, ale trzeba nieustannie ją poszerzać o inne horyzonty.

Instrukcje eksperta

W ten oto sposób ten proces komentuje dyrektor generalny Pragmatic Coders; Wiktor Żołnowski:

Programista, który w porę nie zorientuje się i nie nastawi na rozwój w nowych technologiach będzie miał znacznie mniejszy dostęp do ciekawych projektów, które będą realnie wpływały na rzeczywistość w przyszłości.

CEO Pragmatic Coders kontynuuje swój wywód następująco:

“Programowanie w technologii blockchain to aktualnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności, a jej uzyskanie może być świetną szansą na rozwój i angażującą pracę. Postęp branży jest zauważalny chociażby w zapytaniach, które spływają do naszego software-house. Aktualnie mamy kilka razy więcej potencjalnych klientów niż możemy obsłużyć, właśnie ze względu czas potrzebny na znalezienie programistów.”

Należy zaznaczyć, że sektor IT jest jedną z najbardziej ekspansywnych oraz rozwojowych gałęzi szeroko rozumianego biznesu. Nie zaskakuje więc zatem ogromne zapotrzebowanie na doświadczonych programistów. Co więcej, ten rynek jeszcze przez długi czas będzie otwarty dla nowych specjalistów, ponieważ ta branża non stop poprzez swój rozwój zwiększa popyt na wykwalifikowany personel informatyczny. Szczególne zapotrzebowanie jest na ekspertów z pogranicza nowoczesnych technologii, w których skład wchodzi technologia blockchain.

Nowa, lepsza przestrzeń życiowa

Aktualnie poszukuje się osób, które posiadają ogromny bagaż doświadczeń i chęci, które są czynnikiem poruszającym, aby dogłębnie poznać technologię blockchain oraz pojąć zasady funkcjonowania Smart Contracts. Błyskawiczne adaptowanie się do panujących warunków zapewnia pewny start, a także pozycję lidera na rynku. Osoby, które wykażą się znajomością tego obszaru wiedzy będą mogli zyskać swoiste pole position w wyścigu o pozyskanie względów przedsiębiorców, co skutkuje dobrze płatną i stabilną pracą. Już obecnie duże koncerny, m.in. start-upy zaczynają wdrażać w życie projekty, które opierają się na technologii blockchain. Jest to ogromna okazja dla każdego, kto chce zmienić swój zawód i rozpocząć przygodę z rynkiem kryptowalut.

Oferta Pragmatic Coders

Firma, w której dyrektorem generalnym jest Wiktor Żołnowski wystosowała pewnego rodzaju postulat, zachęcający do zaangażowania się w rozwój branży.

W Pragmatic Coders cały czas szukamy programistów do projektów związanych z blockchainem. Mamy swoje biura w Krakowie oraz Warszawie, w tych dwóch miastach rekrutujemy. Poszukujemy zarówno programistów z większym doświadczeniem, jak i tych, którzy mają duże chęci poznania nowej technologii.

Zatem furtka jest otwarta dla wszystkich, którzy posiadają podstawowy zakres wiedzy o branży oraz chęci do pracy.

“Dbamy o to, aby nasi programiści rozwijali się, mieli ciekawe projekty oraz realizowali się zawodowo. W zakresie blockchain gwarantujemy ogromne możliwości wzrostu, projekty, które są wyzwaniem, jak i ekspertów, od których można się uczyć.” – Wiktor Żołnowski 

Uczeni dostrzegają potencjał

Blockchain obecnie podbija serca ludzi młodych (wiek uniwersytecki). Stanford już ponad dwa lata temu wprowadził kursy kryptowalut. Inne uniwersytety również zaczynają wdrażać podobną ofertę do życia akademickiego. Kursy są dostępne także w sieci, w tym większość bezpłatnie. Coursera, jest jedną najbardziej lubianych stron edukacyjnych, która wraz z Uniwersytetem Princeton, uruchomiła 11-tygodniowy kurs, który szkoli jego uczestników w obrębie wirtualnych walut. Co więcej, w Edynburgu władze uniwersytetu chcą stworzyć z placówki pierwszą tego typu europejskich uczelni, która uruchomi kursy technologii blockchain. W Polsce (Warszawa) jedna z ekonomicznych szkół powołała do życia studia podyplomowe z zakresu technologii blockchain. Firma Pragmatic Coders natomiast oferuje bezpłatne meet-upy, w czasie których pozyskuje się elementarną wiedzę o programowaniu blockchaina.

To jest Twój czas

Aby zacząć poznawać blockchaina należy posiadać zdolności programistyczne w tym m.in. JavaScript, C++, C#, Java oraz NodeJS. Co więcej, trzeba wykazywać oznaki chęci zgłębiania tej specjalistycznej wiedzy. Jeśli tylko spełniasz podane kryteria to otwiera się przed Tobą wiele nowych opcji, dzięki którym możesz rozpocząć rozwijać na polu blockchaina. Jeśli możesz się pochwalić uczestnictwem w jednym z meet-upów lub uczysz się na własną rękę to z całą pewnością jesteś na rynku swoistym rarytasem dla firm. Niemniej, prawdziwe umiejętności zgłębisz dopiero, ucząc się od innych specjalistów, bo właśnie w ten sposób możliwy jest rozwój jednostek.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

Dodaj komentarz