Software engineering manager – Praca Zdalna i Zarobki

Połączenie mobilności, technologii, wszechobecnego Internetu sprawiły, że mnóstwo zawodów wykonywać można zdalnie, jednocześnie z dowolnego miejsca na świecie. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszelkie kluczowe informacje związane z zawodami konkretnymi. W tej części przewodnika przedstawiamy zawód software engineering managera.

Można powiedzieć, że software engineering manager to taki menadżer projektu mocno techniczny. Stąd są stawiane przed nim zadania o sporym zróżnicowaniu oraz zależnie od organizacji, w której wybrał pracować.

Software engineering manager jest osobą, która jest odpowiedzialna za dowiezienie całościowe projektu. Zaczyna się od określenie strategii oraz także przełożenia specyfikacji na implementowalne części, kamienie liniowe czy też zadania. Pośredniczenie między klientem, a całym zespołem i planowaniem aby ci mogli swoją pracę wykonywać, aż po uczestniczenie aktywne w tworzeniu kodu aplikacji się rozwijanej.

Czy brzmi to troszkę rozlegle? Tak jest właśnie.

Co umieć powinien software engineering manager?

Musimy sobie to powiedzieć jasno, że same techniczne umiejętności i doświadczenie programistyczne raczej nie wystarczą. Częściej niż rzadziej się zdarza, że ktoś kto jest świetnym naprawdę programistą okazuje się menadżerem czy też liderem raczej marnym. Zatem wysoki poziom społecznych umiejętności, zarządzania innymi, motywowania ich, dostrzegania przejawów niezadowolenia z pracy czy też trudności początkowych z realizacją zadań postawionych będą o wiele bardziej niż przydatne. Dobrze by do tego było, gdybyśmy potrafili innych inspirować do znacznie większego wysiłku.

Można własnym przykładem zamiast jedynie wydawać polecenia, a do tego rozdzielać w ten sposób zadania pomiędzy członków zespołu, aby nie były jedynie zrealizowane, ale i wnosiły one coś dobrego do ich zawodowego rozwoju.

Nowe Opinie o firmach na naszym forum:

A gdzie należy szukać pracy?

Podobnie jak to nie jest stanowisku „entry level”, tak nie jest to tak naprawdę pozycja, na którą się szuka z łapanki freelancerów, na „fuchy” krótkoterminowe. Musimy się wobec tego raczej nastawiać na pracę dla dużych organizacji oraz klientów. Na pewno się nam przyda lista najlepszych firm zatrudniających zdalnie według Forbesa albo też szukanie szczęścia w firmach mniejszych, które wyłącznie zatrudniają zdalnie licząc się z tym, że nam trochę przyjdzie jeszcze poszukać.

Inną opcją, która także jest warta rozważenia jest aplikowanie do Crossover, który tylko i wyłącznie zatrudnia zdalnych pracowników, zarówno na stanowiskach „zwyczajnych” jak programista jak i także na tych stanowiskach znacznie wyższych (jak na przykład wiceprezes do spraw inżynierii oprogramowania).

Rozwiązaniem dla naprawdę przebiegłych i zdesperowanych, jest z kolei rozpoczęcie pracy od biurowego stanowiska, a po udowodnieniu wartości swojej i okrzepnięciu w firmie poproszenie o zdalną pracę pod groźbą odejścia. Jak pokazuje przykład niedawny moje własnego przełożonego, jest to manewr, który może się zakończyć sukcesem, ale aby się mógł powieść musimy naprawdę być gotowi odejść, jeśli tego co chcemy nie dostaniemy.

Na jakie zarobki może liczyć software engineering manager?

Zależnie od zakresy obowiązków oraz wielkości firmy stawki się zaczynają tutaj od jakiś 15, a nawet 20 tysięcy złotych na miesiąc na kontrakcie B2B. Rosną one wraz z przemieszczaniem się na zachód świata i dochodzą tam do poziomy prawie 170 000 dolarów na rok (jest to jakieś sześćdziesiąt tysięcy złotych na miesiąc). Chociaż w Stanach Zjednoczonych mediana się znajduje bliżej „marnych” czterdziestu pięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Jednak jeśli i to nie wystarcza, to pozostaje nam się piąć jedynie po drabinie kariery w kierunku dyrektora czy też wiceprezesa do spraw inżynierii oprogramowania, których pensje osiągają poziom już ponad miliona złotych rocznie.

Dodaj komentarz