Narzędzi online, które pomogą w nauce angielskiego [ Top 6 ]

Nauka języka nie jest sprawą łatwą i wymaga dużej samodyscypliny i ćwiczeń. Nie wystarczy tylko odsiedzieć swoje na lekcji w szkole językowej, trzeba ćwiczyć w domu. W dzisiejszym artykule przeczytasz o 6 przydatnych narzędziach online, które ułatwią i uprzyjemnia naukę języka w domu.

Papier czy Internet

Rynek pomocy naukowych przeznaczonych do nauki języków obcych to obecnie bardzo gęsta dżungla a uczucie zagubienia towarzyszyć może każdemu, kto staje przed wyborem odpowiednich dla siebie pomocy naukowych. Wydawnictwa prześcigają się przy tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych kursów, repetytoriów i samouczków. Wszystko musi być kolorowe, zabawne i na czasie.

Niestety ceny takich narzędzi są bardzo wysokie. Wybór najlepszego i najbardziej przystępnego cenowo kursu nie jest sprawą łatwą. Podobnie dzieje się w przypadku materiałów dostępnych online. Internet skrywa naprawdę sporą ilość istnych perełek, dzięki którym nasza nauka języka będzie nie tylko efektywna ale i przyjemna. Niestety w sieci bardzo łatwo możemy natknąć się również na taką samą liczbę bezużytecznych narzędzi zawierających setki błędów i przestarzałych informacji. Jakie narzędzia zatem wybrać aby uatrakcyjnić sobie naukę, a przy okazji nie zapłacić za nią ani grosza?

Sprawdź opinie o firmach IT:

Słowniki

Solidny słownik to podstawa dla każdego, kto rozpoczyna naukę języka obcego. Całe szczęście czasy ogromnych papierowych słowników minęły bezpowrotnie, a na rynku mamy do dyspozycji kilkanaście narzędzi, które nie tylko przetłumaczą za nas dane słówko lub zwrot ale nauczą nas też poprawnej wymowy oraz kolokacji. Jednymi z najlepszych słowników internetowych są diki.pl oraz translatica.pl. Są to bezpłatne narzędzia dostępne zarówno jako aplikacja na smartfona oraz przez standardową przeglądarkę. Pomogą nam nie tylko przetłumaczyć potrzebne słówka i zaprezentują jego wymowę ale też podadzą przykład użycia czy powiązane z danym słówkiem hasła.

Omawiając słowniki internetowe nie można zapomnieć o słynnym Google Translate. Niestety pomimo swojej popularności nie jest to dokładne i poprawne narzędzie. I o ile tłumaczymy jakiś tekst na język polski potrafimy domyślić się z kontekstu, o co chodzi, tak tłumacząc na język angielski możemy spodziewać się dużych błędów.

Wideo

Większość z nas jest wzrokowcami, dlatego materiały wizualne bardziej do nas przemawiają niż suche teksty w książkach. Najlepszymi materiałami do nauki języka angielskiego są bez dwóch zdań konferencje TED dostępne na stronie www.ted.com. TED to skrót od nazwy Technology-Entertainment-Design. Za nazwą tą kryją się konferencje naukowe, których celem jest popularyzowanie nauki i ciekawych idei. NA stronie TED możemy zatem znaleźć nagrania wystąpień oraz przemówień na wszelkie naukowe tematy. Liczba zapisów wideo jest naprawdę duża, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich zainteresowań i poziomu językowego. Ted polecany jest jednak głównie uczniom średniozaawansowanym i zaawansowanym, ponieważ są to zapisy konferencji więc tempo mówienia i słownictwo jest dosyć wymagające.

Gramatyka i słownictwo interaktwne

Jeśli nauka w szkole językowej nie wystarcza i chcesz ćwiczyć w domu bardzo dobrym rozwiązaniem jest strona www.ang.pl. Znajduje się na niej około 800 zestawów różnego rodzaju ćwiczeń interaktywnych z zakresu gramatyki o różnym stopniu zaawansowania. Dodatkowym atutem strony są opisy gramatyki, części mowy, struktur i czasów. Wszystko wytłumaczone w języku polskim, co istotne dla słabszych uczniów lub osób rozpoczynających przygodę z językiem angielskim. Strona zawiera także bogaty zasób słownictwa slangowego, słowników tematycznych czy też idiomów, które przydadzą się do ćwiczeń mowy potocznej.

Wszystkie narzędzia w jednym miejscu

Ostatnim miejscem w sieci, obowiązkowym dla każdego, kto uczy się języka jest serwis utworzony przez British Council czyli learnenglish.britishcouncil.com.  Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy. Na stronie można znaleźć nie tylko ćwiczenia ale i całe lekcje, które pomogą rozwijać wszystkie kluczowe kompetencje potrzebne do sprawnego posługiwania się językiem obcym czyli słuchanie, czytanie, pisanie oraz mówienie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest test dzięki któremu można przekonać się jaki poziom języka reprezentujemy i dobrać odpowiednie ćwiczenia. Dodatkowo serwis posiada specjalne zakładki dedykowane dzieciom (LearnEnglish Kids), młodzieży (LearnEnglish Teens) oraz Business English.

Zaprezentowane wyżej narzędzia nie są jedynymi ale jednymi z lepszych dostępnych do nauki języka angielskiego online. Warto z nich korzystać aby umilić sobie czas nauki i zaoszczędzić kilka złotych na drogie kursy dostępne w księgarniach.

Dodaj komentarz