Najlepsze darmowe narzędzia edukacyjne online [Lista]

Zajęcia edukacjne przeprowadzane internetowo to rozwiązanie dla osób o wysokiej motywacji, bądź dla tych, którzy posiadają utrudniony dostęp do fizycznych instytucji czy społeczności, z którymi mogą się edukować. Epidemia koronawirusa to swoisty test tych rozwiązań.

W celu utrudnienia rozprzestrzenianie się wirusa wymagane są ograniczenia w imprezach masowych, a także zamykanie szkó, czy innych instytucji. Spowodować to może spore zmiany dla uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Dla tych, którzy pozostają w domu chcą i pomimo tego chcą nadal zdobywać wiedzę, bez problemu mogą robić to przez internet.

Poniżej zostanie przedstawionych kilka przykładów narzędzi, a także specjalnych “promocji” pomagających  w alternatynej organizacji pracy i nauki zdalnie.

W przypadku, gdy w Twojej szkole odbywają się jeszcze zajęcia, a nauczyciel chcą przeprowadzić ze swoimi uczniami rozmowę na temat koronawirusa,warto zaznajomić się z propozycją zajęć edukacyjnych Szkoły z Klasą, które pozwolą lepiej zrozumieć trudnej sytuacji, w związku z emidemią koronawirusa.

Darmowe narzędzia edukacyjne online

Do ogólnodostępnych, darmowych narzędzi edukacyjnych możemy zaliczyć między innymi:

  • Class Dojo – jest to całkowicie darmowa aplikacja, łącząca nauczycieli z uczniami oraz rodzicami celem utworzenia społeczności klasy szkolnej. Pedagodzy mogą dodawać rodziców do klasy, dzięki czemu udostępniają im zadania, a także takie zasoby jak zdjęcia, filmy, czy też ogłoszenia i wiadomości. Co najważniejsze, Class Dojo dostępne występuje również w języku polskim.
  • Akademia Khana – jest utożsamiana przede wszystkim z popularnym wideo publikowanym na YouTube każdego przedmiotu szkolnego i na każdy temat. Akademia Khana to także narzędzie online oraz aplikacje mobilne na których znajdziemy szereg zadań do rozwiązywania. Strona, aplikacja mobilna, czy też wiele innych treści z Akademii Khana dostępnych jest w języku polskim.
  • See Saw –  to nic innego jak narzędzie online wraz z zestawem aplikacji mobilnych, które ułatwiają tworzenie zadań dla uczniów, a także budowanie ich cyfrowego portfolio, a mianowicie tworzenie i przechowywanie wykonanych prac czy projektów. Umożliwiają one komentowanie i demonstrowanie prac innym uczniom oraz rodzicom. SeeSaw to internetowe rozwiązanie, umożliwiające tworzenie oraz komunikowanie się z wirtualną klasą.
  • Edpuzzle – to osatni przykład darmowych narzędzi edukacji internetowej. Jest to łatwa w obsłudze platforma, umożliwiająca edukacjęon-line wokół treści wideo. Edpuzzle upozwala nauczycielom na komunikowanie się z uczniami przy użyciu  prostej opcji, jaką jest tworzenie wirtualnych klas, których zadaniem jest obejrzenie wideo rozbudowanego o własne pytania i zadania. Należy wspomnić, iż wideo musi być powszechnie dostępne na platformach takich jak YouTube, czy też TED.ed , natomiast zadania dodawane są samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi. O tym jak najlepiej wykorzystać Edpuzzle podczas zamknięcia placówek oświatowych twórcy aplikacji piszą na blogu o aplikacji.
Dodaj komentarz