Laptop dla programisty oraz web developera – Ranking

Wybór sprzętu dla takiej grupy zawodowej sprawia często spore problemy. Nie są to graficy, którzy potrzebują często prawdziwych potworów ze specjalnymi kartami graficznymi czy też wielordzeniowymi procesami. Jednak programistów oraz web developerów nie wolno nam mylić z informatykami, którzy się zajmują sprzętowymi kwestiami.

Jak zatem dla tej grupy zawodowej wybrać odpowiedni sprzęt? Warto na początek się zastanowić nad tym, czy w ogóle jest sens się decydować na przenośne urządzenie. Komputery stacjonarne bardzo często za podobne pieniądze oferują szerszy dostęp do lepszego peryferyjnego sprzętu czy też mają wyższą wydajność. Jednak sytuacja się znaczne zmienia, gdy nie pracujemy jedynie w firmie czy też w domy. Wówczas konieczny jest laptop.

Najlepszy laptop dla programisty

Nie każdy laptop znajdujący się na rynku będzie dobrym wyborem dla programisty JavaScript, Java, Net, Python, PHP czy też PLC. Co prawda sprzętowe wymagania w przypadku tejże grupy są o wiele niższe w porównaniu z już wspomnianymi grafikami, jednak nie oznacza to wcale, że decydować się powinniśmy na dosyć przypadkowe konfiguracje.

Jaka matryca?

Zacznijmy od ekrany. Chociaż można się napotkać na rynku z podziałem wyraźnym na matryce o typie IPS czy też TN, to szczegółowe parametry obrazu raczej nie będą miały większego znaczenia. Najważniejsze jest to, jak ekran sobie radzi w warunkach nasłonecznienia zwiększonego.

Najlepiej gdyby powłoka ekranu była matowa. W recenzjach oraz testach można się często przekonać, jak z utrzymaniem samej widoczności laptopy sobie radzą na zewnątrz. Jest to ważne, gdy zamierzamy pracować w podróży.

Jaka wydajność?

Przechodzimy do kwestii, która sprawia masę kłopotów, a już szczególnie programistom początkującym. Podkreślić warto na wstępie, że w znacznej większości przypadku nie potrzebujemy urządzenia o super wydajności, który w stanie byłby realizować  z możliwie najlepszymi konfiguracjami gamingowymi. Konieczne się na pewno okaże dosyć solidne urządzenie, które sobie poradzi z obsługą kilka naraz programów.

Oczywiście potrzebny będzie odpowiedni procesor. W przypadku pracy standardowej na programach mało wymagających, możemy śmiało celować w konfiguracje, które są wyposażone w niskonapięciowe układy. Do tego typu zadań sprawdzają się procesy Intela ósmej generacji. Osiem wątków, cztery rdzenie oraz taktowanie przyzwoite to wszystko, czego obecnie potrzebujemy.

Dla programisty niesamowicie istotna jest także pamięć RAM. Im jest jej więcej, tym na pewno lepiej. Projekty zaawansowane wymagają jednak sporej pamięci, która sobie poradzi z obsługą wielu programów, kompilacją oraz emulowaniem środowisk pracy. To wszystko sprawia, że minimum absolutnym jest 16 GB.

Dysk twardy to kolejny istotny element. Nie tylko powinien być pojemny, ale także szybki, tak aby obsługa systemu oraz wszelkich procesów przebiegała w sprawny sposób. To wszystko sprawia, że optymalnym wyborem są dyski SSD. Szczególnie, że ich ceny znacznie spadają. Osiągi najlepsze zagwarantują nam modele SSD M.2 PCIe. To właśnie ich powinniśmy szukać, gdy dodatkowo chcemy przyspieszyć działanie naszego sprzętu.

Bardzo ważne jest to, że na rynku jest pełno laptopów z dwoma dyskami. Mogą to być konfiguracje z dwoma modelami SSD, a także z jednym dyskiem SSD oraz HDD. Znajdziemy bez problemu zestaw, który spełni wszelkie nasze wymagania oraz potrzeby.

Jakość wykonania oraz osprzęt

Podzespoły odpowiednio dobrane to jedno. Jednak bardzo ważne jest także to, w jaki konkretny sposób nasze urządzenie zostało wykonane. Nie chodzi tutaj wcale o design, a bardziej o materiały zastosowanie oraz spasowanie wszystkich elementów.

Nie ma niczego gorszego od laptopa, którego obudowa jest po prostu „tandetna” oraz gnie się przy nacisku minimalnym, a przy pracy na możliwie najwyższych obrotach grzeje się do stopnia takiego, że usmażymy na niej bez problemu jajka sadzone. Raczej takiego laptopa nie chcielibyśmy mieć obojętnie czy jesteśmy programistą czy też zwykłym użytkownikiem.

Sprawdź opinie o firmach IT:

Dodaj komentarz