Youtube – Jaki sprzęt jest potrzebny do nagrywania?

Kreatywne osoby, które w głowie mają wiele ambitnych pomysłów na scenariusze, często postanawiają stworzyć swój własny kanał w serwisie YouTube. Sama chęć to wielki krok do przodu, lecz by pomysł mógł być profesjonalnie wykonany potrzeba jeszcze odpowiedniego sprzętu do nagrań. Konkurencja w internecie jest na tyle duża, że jakość nagrywanych materiałów ma kolosalne znaczenie.

Dobór sprzętu do nagrań

Sprzęt zależy od tego, co dana osoba chce nagrywać. Możliwości jest wiele, choć każde urządzenie ma indywidualną specyfikację, która bardziej przyda się do poszczególnych sytuacji. Do ujęć studyjnych w zupełności wystarczy aparat (lustrzanka czy bezlusterkowiec). W ujęciach plenerowych zalecana już jest kamera. Z kolei kiedy trzeba nagrać bardzo dynamiczne ujęcia (na przykład w czasie aktywności fizycznej), to zaleca się kamerę sportową. Dobrym pomysłem będzie również dron z kamerą. Jeśli na początku nie można pozwolić sobie na żadne z wymienionych urządzeń, to z pewnością smartfon zastąpi je w czasie kręcenia pierwszych filmów.

Należy pamiętać, że wymienione urządzenia można wzbogacić dodatkowymi akcesoriami, które poprawią jakość nagrania. Odpowiedni mikrofon poprawi dźwięk filmu. Do ustabilizowania ujęcia kręconego ręką przyda się natomiast gimbal. Przeróżne sprzęty oświetleniowe poprawią zdjęcia.

Aparat fotograficzny

Jak było wspomniane, aparat dobrze poradzi sobie w ujęciach statycznych podczas skupiania obiektywu na danej osobie lub przedmiocie. Dobry aparat zrobi szczegółowe zdjęcia o niskich głębiach ostrości. Tym sposobem wyostrzy główny punkt, a resztę rozmyje. Nagranie nabierze wtedy charakteru.

Lustrzanka lub bezlusterkowiec

Ponieważ aparat musi posiadać wymienną optykę, wszystkie kompaktowe urządzenia się nie zdadzą. Pozostają dwa tytułowe rodzaje. Jeśli chodzi o nagrywanie, to wybierając z tych dwóch pozycji, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup bezlusterkowca. Cecha, która powoduje, że stoi wyżej w hierarchii, to jego sprawniejszy autofokus.

Jakość aparatu do nagrywania

Specyfikacja aparatu umożliwiająca nagrywanie filmów w dobrej jakości to posiadanie przez niego dobrej jakości matrycy. By uzyskać bardzo dobrą jakość, trzeba nagrywać przynajmniej w rozdzielczości FullHD przy 30fps. Najlepsza możliwa opcja to nagrywanie w rozdzielczości 4K przy 60fps.

Kamera sportowa

Wyróżnia się szerokim kątem widzenia, co umożliwia swobodne nagrywanie w czasie aktywności fizycznej i nie zamartwianie się, czy kadr jest odpowiednio ustawiony. Posiada wiele przydatnych akcesoriów jak gimbala służącego do stabilizacji obrazu.

Dron z kamerą

Bardzo swobodny w użyciu i nikomu nieprzeszkadzający sprzęt do nagrywania. Świetnie sprawdzi się w czasie nagrywania różnych wydarzeń sportowych. Tych urządzeń jest na rynku coraz więcej i w zależności od ceny możemy dopasować go do własnych preferencji. Istnieje możliwość nagrywania HD, FullHD i 4K.

Sprawdź oferty pracy zdalnej:

Smartfon

Bardzo ważną zaletą smartfonów jest to, że przy ich pomocy, można w każdej chwili udostępnić film w serwie YouTube. Cecha ta jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na szybki transfer nagrania w świecie, gdzie internetowe tempo jest bardzo ważne i istotne. Najczęściej smartfona używa się do vlogowania. By uzyskać dobre jakościowo nagranie, najlepiej zakupić smartfona dobrej jakości. Lepsze smartfony pozwolą tworzyć filmy przy słabym świetle. Ponadto ostrość nagrań będzie zdecydowanie lepsza. Dokupując gimbala, można stworzyć materiały wyglądające bardzo profesjonalnie.

Akcesoria

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów wspomagających nagrywanie. Mimo że były już wymieniane, należy przytoczyć je ponownie i uzupełnić o podstawowe informacje.

Mikrofon

Dźwięk jest równie ważnym elementem nagrania, co obraz. Dokupując zewnętrzny mikrofon, można uzyskać o wiele lepszą barwę głosu niż przy pomocy wbudowanego mikrofonu w urządzeniu. Rodzaj mikrofonu jest zależny od tego, co i gdzie będzie nagrywane.

Nagrania studyjne

Kiedy panuje dobra akustyka w pomieszczeniu, w którym się nagrywa, dobrym wyjściem będzie zakup mikrofonu pojemnościowego. Wysoka czułość uchwyci wszystkie wypowiadane słowa. W zależności od tego, czy nagrywa się jedną osobę czy grupę rozmawiających, to do wyboru są mikrofony kardioidalne i reporterskie.

Plener

W tym przypadku mikrofon krawatowy będzie bardzo dobrą decyzją. Niewielkich rozmiarów urządzenie będzie przyczepione do ubrania, by nagrywać tylko głos mówiącej osoby, a wszystkie pozostałe niepotrzebne dźwięki pomijać w rejestracji. Na uwadze warto mieć mikrofon dynamiczny, ponieważ jest on odporniejszy na różne warunki atmosferyczne.

Oświetlenie

To również istotna kwestia przy nagrywaniu filmów. Dobre oświetlenie podniesie ocenę zdjęć, ponieważ sprawi, że będą one wyglądać nieamatorsko. Oświetlenie poprawi kolory, kontrast i ostrość.

Lampa halogenowa

Ciepłe światło będzie dobrze rozjaśniało pomieszczenie. Wadą są halogeny, które mają określony czas pracy, bowiem nagrzewają się zbyt mocno.

Lampa fluorescencyjna

Bardzo wydajne urządzenie, które równomiernie oświetli niewielkie powierzchnie. Co ważne, jest to tani zakup.

Lampa LED

Pomagają dokładnie odwzorować nagrywane kolory. Są tanie w użytku.

Dodatkowo do akcesoriów należą takie przedmioty jak: parasolki dyfuzyjne, czasze, blendy, statywy czy softboxy.

Komputer i montowanie

Dobrej klasy komputer umożliwi szybkie, wygodnie i bezproblemowe montowanie nagranego filmu. Do prędkości potrzebny jest przynajmniej czterordzeniowy procesor, szybki dysk SSD i spora ilość pamięci Ram. Odpowiednia karta graficzna i obsługujący wysokie rozdzielczości monitor pozwolą kontrolować obróbkę materiałów. Do przechowywania plików dobrym wyjściem będzie zakup zewnętrznego dysku HDD.

Należy jednak pamiętać, że do montowania filmów potrzebny jest odpowiedni program, np. Pinnacle Studio 22 Ultimate albo Corel VideoStudio Pro 2019.

Dodaj komentarz