Koronawirus w Polsce 5 zasad pracy zdalnej

Wirus COVID-19 i zagrożenie, które ze sobą niesie to obecnie najgorętszy temat, o którym trzeba myśleć z całą powagą i odpowiedzialnością. Ogłoszenie przez WHO pandemii i groźba bardzo dużej liczby zachorowań w naszym kraju zmusiło rząd do podjęcia kroków prawnych, które mają na celu uchronienie obywateli przed epidemią.

Praca zdalna w obliczu zagrożenia epidemiologicznego

Jednym z rozwiązań podjętych przez polski Sejm jest specustawa ws. Koronawirusa, która weszła w życie 2 marca tego roku. Przewiduje ona, iż pracodawca może zlecić swoim pracownikom pracę zdalna z domu. NA ten moment ciężko jest dokładnie oszacować ile firm i przedsiębiorstw zdecyduje się na ten krok, ale sytuacja jest na tyle dynamiczna, że mogą to być dosyć częste przypadki. W obecnej chwili na rodzimym rynku pracy jest około 2,5 miliona obywateli zatrudnionych w branżach pozwalających na pracę z domu. Jak zatem przygotować swoich pracowników do pracy zdalnej oraz zapewnić im jak najlepsze warunki i wsparcie? Poniżej 5 najważniejszych zasad, którymi powinien kierować się każdy pracodawca chcący skutecznie wspierać pracowników pracujących zdalnie.

Dobrze zaplanowana praca

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić przed rozpoczęciem każdej pracy jest jej zaplanowanie. Nie inaczej rzecz ma się z pracą zdalną. Rozpiska zawierająca listę zadań i czas przeznaczony na ich wykonanie na pewno bardzo ułatwi wykonanie całej pracy. Bardzo dobrym pomysłem jest również pogrupowanie zadań według priorytetów ich wykonania. Dzięki temu unikniemy stresu i goniących nad deadline’ów.

Oferty pracy zdalnej:

Regularne przerwy

Długość przerw w pracy jest normowana odpowiednimi ustawami i przepisami prawa pracy. Każdy pracownik ma prawo do przerwy, również ten pracujący w domu. Przerwa podczas pracy zdalnej nie musi oznaczać sztywnego siedzenia i picia kawy. Dobry pomysłem jest szybki spacer, który pozwoli dotlenić mózg. Można też przez chwilę oderwać się od pracy i skupić na zmywaniu czy nastawianiu prania. Takie zabiegi pozwolą na chwilę wyciszyć się i uniknąć tzw wypalenia zawodowego.

Wydzielone miejsce oraz porządek na stanowisku pracy

Odpowiednia organizacja miejsca pracy jest szalenie ważna dla dyscypliny jej wykonywania. Przed rozpoczęciem zadań należy więc usunąć wszystkie rozpraszające nas elementy oraz przygotować narzędzia i urządzenia, które ułatwią nam wykonanie naszej pracy. Praca w domu może wydawać się kusząca jednak zbyt luźna atmosfera może stać się zbyt dużym rozpraszaczem, dlatego też bardzo istotne jest wydzielenie miejsca pracy, które na pewno zmobilizuje nas bardziej niż leżenie z komputerem na kanapie. Perspektywa spędzenia dnia w piżamie może wydawać się kusząca, jednak poważne podejście do pracy zdalnej i rozpoczęcie dnia, tak jakby był to zwykły dzień w zakładzie pracy zwiększy nasza wydajność. Zwykłe ubranie się do pracy może pomóc nas lepiej zorganizować się i da naszemu umysłowi sygnał, że czas na obowiązki.

Narzędzia ułatwiające organizację i współpracę

Praca zdalna jest dużo łatwiejsza, gdy używamy odpowiednich narzędzi, które możemy podzielić na dwie kategorie: ułatwiające współpracę na odległość z innymi oraz usprawniające samodzielną pracę.  W dobie wszechobecnej technologii rozmowa z kolega z pracy nie jest żadnym wyzwaniem, wystarczy tylko smartfon i dostęp do Internetu. W komunikacji między członkami zespołu pomocne mogą okazać się takie narzędzia i aplikacje jak Slack, Skype czy Microsoft Teams. Bardzo dobrymi i przydatnymi narzędziami są też Todoist, Trello oraz Asana, czyli rodzaje menagerów zadań bardzo przydatne w codziennej pracy.

Lista „To do”

Odpowiednia organizacja jest niezbędna w każdej pracy, szczególnie tej prowadzonej zdalnie. Prowadzenie kalendarza i regularne uzupełnianie go pozwala dokładnie zaplanować sobie tydzień i rozsądnie rozłożyć sobie obowiązki w czasie. Dzięki tego rodzaju dyscyplinie nie przeoczymy żadnych terminów i oszczędzimy sobie wielu stresów.

Obecna sytuacja na świecie i ogromne zagrożenie jakim jest COVID-19 zmusza pracodawców do podejmowania wielu decyzji zmieniających rytm pracy w firmie. Są to jednak rozwiązania niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa pracowników. Warto jest w sposób odpowiedzialny podejść do tego tematu i zdecydować się na pracę zdalną, która może okazać się równie wydajna co codzienne chodzenie do biura.

Dodaj komentarz