Ile w Poznaniu zarabiają Programiści ? Branża IT – Raport

Informatyka techniczna (IT) rozwija się w Polsce coraz szybciej, a programiści i fachowcy z całego kraju odnotowują znaczny wzrost zamówień specjalistycznych. Czy idą za tym również wzrosty wynagrodzeń? Jak się okazuje developerzy IT na przykładzie miasta Poznania zarabiają max 20 tys. zł miesięcznie. To dużo, ale w stosunku do innych państw Unii Europejskiej – nadal przepaść.

Jak polskie korporacje zachęcają specjalistów IT do pozostania w kraju?

Mimo, że podstawowa pensja miesięczna na najbardziej poszukiwanych stanowiskach w branży IT jest jeszcze daleka do europejskich standardów, to idąc wzorem korporacji międzynarodowych, również te polskie zaczynają wprowadzać różne dodatki i benefity, które mają zachęcić fachowców do pracy w Polsce.

Wśród takich benefitów są m.in. darmowa karta sportowa, darmowe wyjścia na siłownię czy standardowa już prywatna opieka medyczna opłacana przez pracodawcę. Korporacje, które chcą się wyróżnić zapewniają dodatkowo darmowe masaże, strefy relaksacyjne dla specjalistów IT, posiłki z firmowej kuchni, strefy chillout i wiele innych. Tego rodzaju dodatki do pensji są często tym, co decyduje o chęci zatrudnienia się w firmie pracownika, lub jej braku.

Według opublikowano raportu Experis wysoko wykwalifikowani pracownicy IT zarabiają w największych centrach polskiej informatyki, jak np. Poznań do 20 tys. zł miesięcznie. W topie poszukiwanych specjalistów, którzy mogą liczyć na takie stawki są developerzy Java. Ich zarobki w zależności od statusu umiejętności osiągają w Poznaniu od 12 do 20 tys. zł dla senior developerów, 7-13 tys. dla specjalistów i 4 do 6 tys. zł dla junior developerów Java. Pozostałe specjalizacje są płatne mniej, ale na pierwszy rzut oka również wyglądają atrakcyjnie.

Ile zarabiają pozostali specjaliści sektora IT w Poznaniu?

  • Programiści JavaScript: od 3 do 18 tys. zł zależnie od posiadanego stażu i doświadczenia
  • Programiści .Net i PHP od 3,5 do 15 tys. zł
  • Menedżerowie wykwalifikowani: do 13 tys. zł, Juniorzy – od 3,5 tys.
  • Helpdesk wielojęzyczny z ukierunkowaniem na język skandynawski: od 5,3 do 10 tys. zł miesięcznie
  • Helpdesk anglojęzyczny: od 4,3 do 8,8 tys. zł miesięcznie

Który czytnik Kindle wybrać?

Jednocześnie korporacje wskazują duże zapotrzebowanie na programistów Java i JavaScript, tutaj pracowników z kwalifikacjami szuka ponad 56% pracodawców.

Opinie o ofertach pracy IT w Poznaniu:

Specjalista IT najlepszy z polecenia?

Działy rekrutacyjne wielkich firm jednoznacznie informują, że najcenniejszymi pracownikami są dla nich osoby polecone im przez innych specjalistów lub developerów. To właśnie do nich kierowane są priorytetowe oferty pracy i to oni mogą liczyć na najlepsze stawki i benefity. Silna potrzeba zatrudnienia pracownika sprawdzonego, bez wdrażania go w cały proces oczekiwanych przez firmę umiejętności jest dla korporacji kluczowa, a gwarantują im właśnie odpowiednia rekomendacja osoby przez kogoś, komu firma ufa i kto już z danym specjalistą współpracował.

Drugą metodą pozyskiwania fachowców są portale społecznościowe, dzięki którym korporacyjni headhunterzy trafiają do kolejnej grupy speców i nawiązują z nimi kontakt, a potem proponują pracę w danym sektorze swojej firmy. Zdecydowanie mniej firmy szuka pracowników przez ogłoszenia wystawiane w sieci czy w formie tradycyjnej, a najmniej – poprzez branżowe targi pracy.

Dodaj komentarz