Języki programowania, które warto znać, by zarobić najwięcej w IT

Na rynku pracy poszukiwani są programiści. Taka sytuacja ma miejsce już od dawna. Jest to zawód w którym bez problemu można odnaleźć pracę, co więcej dobrze płatną. Przede wszystkim najbardziej poszukiwane są osoby posiadające umiejętność programowania Java bądź Python, C, C# i C++. Dodatkowo poszukuje się specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa.

Specjaliści w dziedzinie IT wciąż poszukiwani

Wciąż trwają poszukiwania odpowiednich osób na stanowiska informatyczne. Aktualnie najbardziej poszukiwani są operatorów i inżynierów sieci a także osoby zajmujące się przede wszystkim bezpieczeństwem i oprogramowaniem. Cenni są dla nas również specjaliści SAP a także developerzy Java i Oracle.

Taką wypowiedź uzyskaliśmy od pełniącej funkcję Recruitment Manager w Atos Global Delivery Center Polska Pani Anny Data-Hendler.

Podobnego zdania jest Joanna Snopek – HR Manager Hicron, która komentuje sprawę następująco:

„Poszukiwania dobrych programistów są intensywne. Szczególny nacisk kładzie się na programistów o znajomości języka Java. Poszukuje się osób biegle posługujących się językiem niemieckim.”

Wszelkie powyższe dane pochodzą z dogłębnych analiz, prowadzonych przez GitHub. Owe analizy zostały przeprowadzone na podstawie podaży i popytu. Jedyną sytuacją, która może doprowadzić do wielu zmian jest spadek popularności języków. Taka sytuacja może doprowadzić również do spadku zainteresowania programistami.

Ile zarabia programista?

Od czego uzależnione są zarobki programistów? Czy naprawdę zarabiają tak dużo? Otóż przede wszystkim kwota zarobków programistów uzależniona jest od języka w jakim się posługują, od sposobu programowania, stażu pracy a także tego dla kogo wykonują swoją pracę.

Zarobki programistów C/C++

Najwyższe zarobki to 12 000 zł., najniższe 3350 zł. Mediana całości wynosi 6773 zł.

Java – zarobki programistów

Mediana – 6774 zł, najwyższe zarobki to 12 300 zł, najniższe zarobki 3460 zł

PHP – zarobki programistów

Najwyższe zarobki w granicy  5700 zł stanowi to aż 10 %, 10 % najniższych zarobków w granicach 2730 zł, średnie zarobki 5000 zł.

Staż pracy kontra zarobki

Zarobki programisty uzależnione są również od stażu pracy programisty. Oznacza to, że większe doświadczenie wpływa na większą pensję. Różnice pomiędzy nowymi a doświadczonymi programistami może być nawet dwukrotna.

Sprawdź opinie o firmach IT:

Czy region ma znaczenie w stosunku do zarobków programistów?

Region w którym działa programista  ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o kwotę zarobków. Analizując wszelkie dane bez przeszkód można stwierdzić, że najgorsze zarobki występują w wschodniej ściany Polski.  Ich zarobki są mniejsze nawet o 50 % od programistów z centralnej Polski.
Wynagrodzenia to nie wszystko. Należy do nich doliczyć wiele dodatków tj. ubezpieczenia medyczne czy karty wstępu na siłownie i baseny w wielu przypadkach jest to również sprzęt tj. choćby komputery czy laptopy.

Czy wszystko to składa się na ogólne zadowolenie programistów? Otóż tak, są to zarobki na wysokim poziomie, do pracy programisty przekonują niewątpliwie również wszelkie dodatki.

Co za kilka lat będzie popularne?  W które kody warto inwestować by osiągnąć sukces?

Najważniejsze jest aby nie poświęcać się wyłącznie najbardziej popularnym językom a także technologiom, lecz powracać do tych które mają już jakąś historię, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że za sprawą rozwoju powrócą do łask. Status programisty niszowego jest pozytywny jednakże na krótką metę. Jednakże przyzwyczajenie się do jednego języka, pracowanie na konkretnych wzorach i brak rozwoju w tym kierunku może doprowadzić do sytuacji, że w momencie wyparcia języka pozostaje się bez niczego, wraca do punktu zero.

Nie da się ukryć, że ostatnie lata należały do języków skryptowych, jednakże powoli tracą one na znaczeniu. Tego samego zdania jest również Tiobe Index, który wskazuje m.in. takie języki jak Ruby, Perl czy PHP jako niosące z sobą spore niebezpieczeństwo. Dbając o biznes podczas tworzenia aplikacji należy przejść na inne języki, które są bardziej bezpieczne.

Jak kierować swoją karierą aby pozostawać na topie w dziedzinie IT?

  • Przede wszystkim najważniejsze jest aby być na bieżąco z nowościami technologicznymi, śledzenie rozwoju pozwoli na realną ocenę zmian na rynku IT.
    • W sposób regularny zaglądaj na index Tiobe. Śledź tracące i zyskujące na atrakcyjności języki.
    • Kształć się, nie pozostawaj w tyle. Ponadto wykazuj zainteresowanie nowościami.
Dodaj komentarz