Rynek pracy w technologii blockchain rośnie, ale brakuje chętnych do pracy

Najnowsze badania pokazały, że liczba osób wyszukujących oferty zatrudnienia związane z kryptografią i technologią blockchain spadła aż o 53 procent, a natomiast ofert pracy w branży przybyło o 26 procent i to w samym roku 2019.

7 listopada tego roku opublikowano wyniki badań, z których mogliśmy dowiedzieć się, jak na przestrzeni lat postępował rozwój tego sektora rynku pracy pod kątem oferowanych miejsc zatrudnienia i jakie aspekty wpływały na ten trend. Chodzi oczywiście o perspektywy podjęcia pracy w branży kryptograficznej i w przestrzeni technologii blockchain, a autorem badania jest firma rekrutacyjna ze Stanów Zjednoczonych Indeed.com, mająca swoją siedzibę w Teksasie.

Jak wygląda rynek pracy w technologii blockchain

Do przygotowania raportu o stanie zatrudnienia w tym sektorze, platforma Indeed przeanalizowała lata od 2015 do 2019 pod kątem zmian w ofertach pracy w porównaniu do liczby wyszukiwań ofert pracy powiązanych z bitcoinem, innymi kryptowalutami oraz z blockchainem.

Obecnie została przez firmę Indeed odnotowana znaczna rozbieżność pomiędzy liczbą wzrostu dla osób poszukujących takiej pracy, a odsetkami pracodawców chętnych takie osoby zatrudniać, w okresie od 2015 roku do września roku bieżącego. Według przeprowadzonej przez platformę analizy ten młody rynek wzrósł o oferty pracy aż o 1 457%, ale przy tym odsetek wyszukiwań wzrósł w porównaniu o zaledwie 469%.

Może to wyglądać na jednoznaczne, ale w rzeczywistości pokazuje obszar czterech lat jako płynny, pozbawiony zawirowań. W rzeczywistości badania ujawniły, że duży wpływ na spadek zainteresowania pracą w branży kryptograficznej było wydarzenie z roku 2017, kiedy to hossa na rynku kryptowalut przekształciła się w bessę. Jest to o tyle istotne, że przed gwałtownymi spadkami kursu zainteresowanie ludzi zatrudnieniem się w branży znacznie przekraczało ówczesny popyt.

Sprawdź na forum również:

Jakich zaś fachowców najchętniej zatrudniliby pracodawcy branży blockachain? Oczywiście specjalistów od tej technologii, ale także każdego, który jest wykształcony w funkcjach technologicznych związanych z IT. Jak wykazują badacze, z całą pewnością o odmowę zatrudnienia nie muszą się zamartwiać inżynierowie oprogramowania, a już z całą pewnością angaż otrzymają starsi inżynierowie segmentu. Poszukiwani są również architekci oprogramowania oraz programiści, w tym programiści front-end.

Indeed uważa, że dwie duże firmy księgowe, czyli Deloitte i Ernst & Young, są w branży w pierwszej piętnastce największych pracodawców, ale wyprzedzają je chociażby tacy giganci technologiczni jak IBM, czy amerykański, ale w rzeczywistości międzynarodowy bank inwestycyjny JPMorgan Chase, który już rozpoczął prace nad własną krytowalutą, mającą posłużyć do przelewów korporacyjnych.

Jednakże nie instytucje wymienione powyżej zatrudniają najwięcej pracowników w kategorii blockchain, gdy chodzi o zatrudnienie globalne. Około połowa z nich znalazła i ciągle może znaleźć zatrudnienie w giełdach kryptowalutowych i nie chodzi tutaj wyłącznie o stanowiska informatyczne.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

źródło: kryptowalutyprawo.pl

No comments
Dodaj komentarz