Rynek IT a pandemia. Jaki będzie rok 2021? Brakuje specjalistów
Pomimo faktu, że prognozowana wartość tego sektora w ubiegłym roku spadła o prawie 10 % rok do roku, to odbicie branży powinno nastąpić szybciej niż w przypadku pozostałych gałęzi gospodarki. Innymi słowy prognozy dla branży IT są optymistyczne.
W najnowszym raporcie przygotowanym przez Pekao SA na temat rynku IT, można przeczytać, że utrzymanie 5 % wzrostu w najbliższych dwóch latach spowoduje powrót do wolumenu sprzed pandemii jeszcze w 2022 roku. Jak wiadomo największe ciosy otrzymał segment urządzeń co jest wynikiem procedur oszczędnościowych wdrożonych przez firmy. Największą odpornością wykazały się natomiast zarówno oprogramowania, jak i usługi IT.
Jak wygląda sektor IT na tle innych gałęzi gospodarki?
Jak wynika z danych Pekao Analizy i GUS-u, branża IT również ucierpiała w okresie pandemii. Głównymi czynnikami, które wywierały na nią wpływ było przeniesienie licznych obszarów na kanały zdalne. Przyspieszyło to proces transformacji cyfrowej co zaowocowało wzrostem popytu na produkty, usługi IT jak również wzmożone zapotrzebowanie na rozrywkę domową.
Negatywne na sektor IT wpływała kondycja finansowa firm, które są odbiorcami usług IT. Jak wiadomo kryzys przyczynił się do znacznego ograniczenia wydatków w tym obszarze.
Poziomy wynagrodzenia oraz realia zatrudnienia w branży IT
Z treści raportu przygotowanego przez No Fluff Jobs, czyli serwisu z ogłoszeniami dla sektora IT, w cenie będą kandydaci nie tylko poszukujący pracy, ale również mogący pochwalić się doświadczeniem zawodowym. W związku z czym trudniej będzie podjąć zatrudnienie świeżo upieczonym absolwentom. Na chwilę obecną około 77 % Juniorów ma problem ze znalezieniem pracy w branży. Ponad 50% początkujących specjalistów IT otrzymuje wynagrodzenie mieszczące się w przedziale od 3 do 5 tysięcy złotych netto. Warto jednak podkreślić, że przeszło 1/3 nie przekracza dolnych widełek. Jednak specjalista na poziomie mid otrzymuje wynagrodzenie średnio dwa razy wyższe od juniora.
Znaczące braki wśród specjalistów
Jesienią ubiegłego roku w serwisie No Fluff Jobs rosła liczba zamieszczanych ofert pracy. III kwartale 2020 roku wzrost zapotrzebowania na pracowników z branży IT wynosił 24 % (w porównaniu z wcześniejszym okresem). Twórcy raportu są zdania, że nic nie wskazuje na to, żeby trend ten miał się odwrócić.
Jak można przeczytać w zestawieniu przygotowanym przez firmę Grant Thornton, pandemia przyczyniła się do spadku popytu na większość profesji. Jednak w listopadzie ubiegłego roku sektor IT nadal mógł pochwalić wzrostem.