W USA dojdzie do objęcia kryptowalut tajemnicą bankową

FinCEN, czyli Biuro Departamentu Skarbu USA, przedstawiło propozycję kontroli przez banki i firmy z sektora usług finansowych traansakcji dokonywanych do prywatnych portfeli kryptowalutowych. Ma to pomóc w zwalczaniu nielegalnych działań w sektorze kryptowalut.

Potwierdzone spekulacje

Spekulacje odnośnie do wprowadzania przez rządowe agendy bardziej rygorystycznych przepisów dla branży kryptowalut potwierdziły się. Departament Skarbu wyszedł z nowymi regulacjami i dnia dzisiejszego wydał propozycję rozporządzenia, które nałoży na banki i firmy świadczące usługi finansowe obowiązek rejestracji transakcji do prywatnych portfeli, wraz z weryfikowaniem tożsamości, prowadzeniem rejestrów i składania sprawozdań.

Nowe regulacje będą poddane dla opinii publicznej do 4 stycznia 2021 r. i sklasyfikują monety krypto jako instrumenty monetarne i tym sposobem kryptowaluty obejmie ustawa o tajemnicy bankowej.

Powstrzymywanie nielegalnych działalności?

Nowe zasady wymuszą zgłaszaniedo FinCEN w ciągu 24 godzin wszystkich transakcji o wartości powyżej 10 000 USD, wraz z weryfikacją tożsamości klientów. Niektóre transakcje zaś będą miały jeszcze niższy pułap 3000 USD i tym sposobem będą weryfikowane prywatne portfele.

Ma to według FinCEN-u ukrócić nielegalne transakcje za pomocą kryptowalut odnośnie do prania pieniędzy, terroryzmu, handlu bronią etc.

Organ podkreśla znaczenie regulacji szczególnie wobec monet o większej anonimowości, zaznaczył również, że chociaż czeka na publiczne komentarze, to dla legislacji nie będą one miały znaczenia.

Fed i FinCEN chcą już od jakiegoś czasu zaklasyfikować kryptowaluty jako pieniądze, gdyż spełniają one cechy pieniądza, czyli są podzielne, stanowią wiarygodny magazyn wartości oraz środek wymiany To miałoby zapewnić regulatorowi większą kontrolę nad kryptowalutami i nie pozwolić na nielegalne ich wykorzystywanie. Tylko do czego to wszystko zmierza tak naprawdę, jeżeli nie do położenia rąk regulatorów na wszystkim co niezależne?

Dodaj komentarz