Wzrost zapotrzebowania w Polsce na pracowników IT po pandemii

Polskie firmy odradzają się po pandemii. Poszukują w szczególności front-end developerów i programistów Java, jednak ich wynagrodzenia stale rosną.

Wzrost zapotrzebowania na pracowników IT

I kwartał 2021 był naznaczony poszukiwaniem specjalistów IT, to aż o 80% więcej w porównaniu do ub.r. W szczególności zamieszczane są na portalu Pracuj.pl. Więcej osób poszukiwanych jest jedynie przez branżę handlową. Poszukiwani są w szczególności osoby zajmujące się informatyką i administracją, a także informatyką i programowaniem.

Z kolei coraz mniej ogłoszeń o poszukiwaniu pracowników z branży IT i tlekomunikacji zamieszczanych jest na serwisie OLX. Programista Sergiusz Diundyk wskazuje, że to rezultat stosowanej polityki cenowej przez ten serwis ogłoszeniowy. Paulina Rezmer, będąca PR specialist w OLX wskazuje, że z portalu korzystają głównie pracodawcy z sektora blue i gray collar. Obecnie zamieszczonych jest ok. 100 tys. ogłoszeń, z tego 1% odnosi się do branży IT, a połowa ukierunkowana jest w stronę pracowników wsparcia technicznego. Jednocześnie wzrost odnotował portal Gratka.pl, jednak wynosi on raptem ok. 470 ogłoszeń.

Branża intensywnie IT poszukuje pracowników z uwagi na realizację nowych projektów oraz kontynuowania tych rozpoczętych przed pandemią,co uwidacznia się od XI 2020 r. Diundyk podkreśla, że trwa odmrażanie wakatów i oferowane są lepsze wynagrodzenia. 2-letni doświadczenie umożliwia pozyskiwanie licznych propozycji zawodowych z Polski i świata ze względu na zdalny charakter pracy. Rekrutacje odbywają się poprzez metodę direct search lub poprzez serwisy zawierające oferty pracy. Poszukiwani są także przez social media, w tym Linkedln lub przez pocztę pantoflową. W serwisie praca.pl najwięcej ofert dedykowanych jest dla front-end developerów, programistów Java, inżynierów, specjalistów ds. analizy danych i bezpieczeństwa. Pracowników poszukują korporacje i startupy, co odnosi się do każdej branży.

Pandemia wpłynęła na wzrost zapotrzebowania na realizowanie spraw bez wychodzenia z domu, co wiąże się z opracowywaniem nowych aplikacji i koniecznością poszukiwania danych fachowców. Z pewnością będzie to miało tendencję wzrostową przez następne miesiące. Małgorzata Krupnik podkreśla, że poszukiwane są przede wszystkim osoby z 3-letnim doświadczeniem, bo osoby bez niego posiadają problem ze znalezieniem zatrudnienia.

Szansa dla początkujących?

Z kolei Diundyk nie popiera takiego twierdzenia. Jego zdaniem to dobry okres dla początkujących, ponieważ firmy szukają zdolnych osób, które w przyszłości będą wyszkolonymi programistami. Trudności pojawiają się w przypadku osób, które dokonały przebranżowienia i ukończyły wyłącznie kursy IT, jednak nie odnosi się do absolwentów uczelni technicznych. Dodatkowo nieustannie oczekują wyższego wynagrodzenia, co wiąże się z większa ilością ogłoszeń niż kandydatów. Cennym aspektem jest możliwość pracy zdalnej, która jest pożądana przez pracowników. Pracodawcy muszą dwoić się i troić, żeby znaleźć pracowników i stale uatrakcyjniać oferty pracy.

Dodaj komentarz