W które technologie w roku 2020 nie inwestować?

Wszyscy się zastanawiają, w które technologie powinniśmy inwestować. Warto także wiedzieć, które tracą na swojej atrakcyjności oraz nie są zbyt dobrą inwestycją. Czynniki, które na samą atrakcyjność technologii wpływają to na pewno społeczność użytkowników jak i także rozwój oraz sytuacja na rynku pracy. Poniżej znajduje się pięć technologii, w które inwestować po prostu nie warto.

Elm

Zaangażowanie zbudowanej społeczności wokół Elm w dużym stopniu spadło na przestrzeni roku ostatniego. Liczba samych wzmianek o tym właśnie języku programowania jest naprawdę bardzo mała w samym serwisie StacjOverflow. Świadczy to jednak o niewielkim zainteresowaniu tą właśnie technologią.

Elm się rozwijał dosyć stabilnie aż do roku 2018. Jednak nie oferuje od pewnego momentu nowych rozwiązań. Co więcej, samo zapotrzebowanie na Elm Developerów jest małe relatywnie, a więc uczenie się tego języka jest dla programistów po prostu nieopłacalne.

CoffeeScript

Zupełnie niezależnie od tego, czy CoffeeScript użyteczny jest, jego społeczność nie istnieje właściwie. Według danych Codementor, prawie nie ma żadnych wzmianek o tymże języku. Z kolei z danych Google Trends wiemy, że CoffeeScript traci od 2013 roku na popularności oraz nie zapowiada się, aby się to miało w najbliższym czasie zmienić.

Erlang

Erlang traci najszybciej na swojej popularności. Chociaż sama aktywność, które jest z nim związana na Twitterze oraz na Facebooku nie zmniejsza się zbytnio, to sama ilość wzmianek w serwisach dla programistów jest jednak bardzo mała. Obrazuje to jak małe jest zainteresowanie rzeczywiste Erlang.

Lua

Lua to jedyna technologia w rankingu tym, której sama społeczność była o wiele bardziej aktywna w ostatnim roku. Jednak nie zmienia to faktu, że samo zaangażowanie nadal nie jest specjalnie bardzo małe.

Pod kątem samego rozwoju, Lua tak dużego spadku nie odnotowała jak na przykład Erlang czy też Elm. Z kolei wynika to z tego, że Lua od 2013 toku prawie się nie rozwija. Na rynku mamy więcej Lua Developerów, a niżeli tego potrzebują pracodawcy. Jednak nie warto się decydować na sam rozwój infrastruktur w języki, który już od kilku lat zanika.

Perl

Podobnie jak i poprzednicy, Perl stracił kompletnie zaangażowanie użytkowników na społecznościowych platformach takich jak Reddit oraz Facebook. Chociaż samo zainteresowanie nim w sposób delikatny wzrosło na przykład na StackOverflow, nie jest to duży wystarczający wzrost, aby móc zrekompensować straty na innych portalach.

Co więcej Perl się także już od kilku lat nie rozwija. Dlatego, że jego społeczność sobie nie wyznaczyła jasnego kierunku rozwoju. Tego konsekwencją jest brak totalny zainteresowania oraz innowacji. Perl się pojawił mniej więcej w podobnym czasie jak Ruby czy też C#. mimo to jednak się nie rozwinął tak samo. Są bowiem firmy, które korzystają nadal z tej technologii, ale sama przyszłość Perl jest po prostu niejasna. Nie będzie to zatem dobry wybór.

Wybór technologii jest decyzją, która wpłynie na wiele aspektów danej firmy – od rekrutacji, aż po samą realizację projektów. Warto zatem wiedzieć, które technologie nie są popularne oraz korzysta się z nich coraz to mniej. W ten sposób ocenimy, w których iść dalej kierunku.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

Dodaj komentarz