Jak poprawić efektywność pracy zdalnej?
Praca zdalna jest bardzo wygodnym narzędziem dla wielu osób, które nie mogą podjąć aktywności zawodowej przywiązanej do danego stacjonarnego miejsca. Co więcej, ten rodzaj działalności jest również ogromnym udogodnieniem dla samych pracodawców, którzy nie muszą martwić się, chociażby o wynajęcie odpowiedniego lokalu i koszty utrzymania z tym związane. Jednak wbrew pozorom praca zdalna nie jest tak prosta i przyjemna jak się może na pierwszy rzut oka wydawać. Osoby, które decydują się na ten rodzaj aktywności zawodowej, muszą skrupulatnie realizować zadania powierzone im przez przełożonych oraz co najważniejsze mieścić się w obowiązujących terminach. Zatem jak przygotować się do tej aktywności, czego unikać, a co traktować jak zawodowy dekalog? Oto 5 porad, które pozwolę Ci na efektowne i przede wszystkim efektywne korzystanie z wygód pracy zdalnej.
W 100% skoncentruj się na zadaniu
Praca zdalna otwiera szereg możliwości. Jest to swoista zawodowa paleta barw, która umożliwia pracę niemal w każdym miejscu i o każdej porze. Co więcej, gros osób, które decyduje się podjąć ten rodzaj aktywności zawodowej, pracuje w domowym zaciszu. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo dla efektywności wykonywanej przez nas pracy. We własnych tzw. czterech ścianach jesteśmy narażeni na szereg bodźców, które spowalniają oraz odciągają nas od wykonywanego zadania. Co więcej, kolejne zagrożenie czyha ze strony wciąż wibrującego telefonu. W chwili, gdy my pracujemy nagle wszyscy nasi znajomi, pragną porozmawiać czy wyjść z nami na kawę. Zasada numer jeden brzmi: nie daj się rozproszyć i skup się na wykonywanym zadaniu. Bez znaczenia czy jesteś w domu, czy w kawiarni, czas, który poświęcasz na pracę zdalną, traktuj tak, jakbyś w tym momencie był w biurowcu wśród innych pracowników i pracował razem z nimi. Czas pracy to świętość.
Najpierw praca potem przyjemności
Nowe wydanie ulubionej gazety, kolejny rozdział fascynującej książki oraz wiele innych pokus. Są to przeszkody, które utrudniają Ci osiągnięcie założonego celu. Jednak nie należy się kierować przysłowiem: robota nie zając, nie ucieknie. Co więcej, jako metaforycznego zająca trzeba potraktować szereg przyjemności, które naprawdę mogą chwilę poczekać. Najpierw praca potem relaks.
Skompletuj sprzymierzeńców oraz wrogów
Social media mogą służyć jako genialny środek zdobywania informacji. Jednak jest to narzędzie pracy i w tym wypadku istnieje możliwość nieodpowiedniego doboru sprzętu. Facebook, Instagram czy Twitter mogą zarówno pełnić funkcje pomocnicze, jak i dezorganizacyjne. Na czas pracy zdalnej należy ograniczyć albo najlepiej zaprzestać korzystania z social mediów, aby zwiększyć swoją efektywność. Pamiętaj, że czas to pieniądz, Twój pieniądz.
Ewoluuj wraz z wykonywaną pracą
Stagnacja jest najgorszą rzeczą, jaka może Ci się przytrafić w pracy. Co więcej, czyhająca na każdym kroku rutyna może finalnie negatywnie wpłynąć zarówno na efektywność wykonywanej przez Ciebie pracy, jak i na samego Ciebie. Jak radzić sobie z tymi przeciwnościami losu? Antidotum jest nieustający rozwój zarówno na stopie zawodowej, jak i prywatnej. Nie ograniczaj się do przeczytania skrawków materiałów, które są Ci potrzebne do wykonania zadania. Korzystaj z wielu źródeł oraz nie bój się zostać tzw. molem książkowym. Wbrew pozorom każda minuta spędzona na lekturze może pozytywnie wpłynąć na Twój rozwój osobisty, jak i pracę. Co więcej, w myśl sentencji Umberto Eco: „Kto czyta książki – żyje podwójnie” zatem stwórz alternatywną wersję siebie, która może stać się Twoim pomocnikiem w pracy zdalnej.
Organizacja pracy to klucz do sukcesu
Ameryki nie odkryję, jeśli napiszę, że czas to pieniądz. Jednak jest to najbardziej obrazowa metafora pozytywów dobrej organizacji pracy. Ułożenie dobrego planu i systematyczne jego realizowanie może zwiększyć nie tylko Twoją efektywność, ale również spowodować przyjemny wzrost otrzymywanego wynagrodzenia.
Zatem stawiaj sobie wyzwania, rywalizuj z własnymi słabościami oraz czerp przyjemność z wykonywanej pracy. W końcu nikt nie chciałby robić czegoś, co go nie uszczęśliwia, a praca powinna być realizacją własnego ja oraz sposobem zawodowej ekspresji, której celem jest zwiększanie własnych umiejętności.