W Dubaju startuje nowa platforma blockchain

Władze Dubaju pragną, aby kraj stał się strategicznym miejscem dla branży blockchainowej. Jakiś czas temu ogłoszono uwolnienie sfery kryptograficznej od podatków. Teraz z kolei oferują nową blockchainową platformę służącą do wymiany danych, która ma działać jak magnes dla różnych korporacji działających na globalnym rynku.

Nowa platforma w Dubaju opiera się na KYC

W dniu 1 marca Międzynarodowe Centrum Finansowe w Dubaju (w skrócie: DIFC), które jest specjalną sferą ekonomiczną i najstarszy bank w kraju Mashreq (nota bene prywatny) wspólnie poinformowały o uruchomieniu pierwszej w Dubaju platformy blockchain, dzięki której licencjonowane firmy i korporacje mają możliwość natychmiastowego otwierania  kont w bankach. Weryfikacja tożsamości odbywa się za pomocą wewnętrznego łańcucha blokowego. Stanie się to możliwe, bo tradycyjna (papierowa) procedura Know Your Customer (w skrócie: KYC) zostanie w całości zastąpiona cyfrowym odpowiednikiem opierającym się właśnie na blockchainie.

Otwarcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich na globalny rynek

W wyniku tych zmian proces otworzenia konta przez firmy i światowe korporacje będzie bardzo uproszczony. Władze Dubaju i pomysłodawcy tego blockchainowego projektu mają nadzieję, że te nowe rozwiązania w znaczącym stopniu ułatwią i przyśpieszą chęć działania nowych firm z całego świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uregulowania prawne  DIFC, które zgodne są z przepisami Unii Europejskiej i OECD, kładą akcent na to, by dane klientów były pod ochroną. Wszelkie dobre praktyki  w tym zakresie muszą być zachowane. Pod tym względem Zjednoczone Emiraty Arabskie przestrzegają wszelkich procedur. Przepisy UE i wytyczne OECD stanowi swego rodzaju pomoc dla organizacji w procesie przetwarzania danych osobowych, również chronią prywatność klientów korzystających z nowej platformy blockchain.

Sprawdź opinie o firmach IT

Ahmed Abdelaal z banku Mashreq stwierdził, że program jest odpowiednio dostosowany do światowych wymogów i zgodny ze Strategią UAE Blockchain Strategy 2021. Rząd chce wykorzystać możliwości, jakie oferuje współczesna technologia i oczekuje korzyści dla kraju z uruchomienia platformy blockchaina. Otwarcie na globalny rynek ma na celu wzmocnienie pozycji Zjednoczonych Emiratów Arabskich w świecie. Cały nowy system blockchain w założeniu jest przejrzysty, bezpieczny dla klientów, chroniący ich dane prywatne.

Poza nową platformą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwają prace nad wprowadzeniem w życie kolejnych inicjatyw bazujących na blockchainie. Chodzi tutaj o  zdigitalizowany projekt handlowy pod nazwą Digital Silk Road (w tłum. na pol. Cyfrowy Jedwabny Szlak) oraz platformę “Bank Trust Network”, która ma służyć do wymiany dokumentów.

Specjalna strefa ekonomiczna DIFC ma się stać globalnym centrum finansowym

DIFC w Dubaju – to pierwsza wolna strefa finansowa w kraju. Jej celem jest dążenie do utworzenia globalnego centrum finansowego otwartego nie tylko dla firm i korporacji arabskich, ale dla wszystkich podmiotów z innych krajów i o zasięgu globalnym. Międzynarodowe Centrum Finansowe w Dubaju (DIFC) dominuje w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Azji Południowej.

DIFC jest świetnie zorganizowane, bo posiada swój niezależny międzynarodowy organ regulacyjny i sądowy, swoje przepisy prawne, system podatkowy oraz duże grono podmiotów biznesowych. Należy do niego  kilkaset instytucji finansowych (funduszy majątkowych, międzynarodowych korporacji i inwestorów). DIFC oferuje swoim klientom doskonałe warunki do rozwoju, m.in. 50-letnie gwarantowany okres bez opodatkowania zysków z prowadzonej działalności.

Dodaj komentarz