Tarcza Antykryzysowa: zainteresowani złożyli już ponad 3 miliony wniosków

Tarcza Antykryzysowa wprowadzona została przez polski rząd w obliczu pandemii koronawirusa COVID-19, aby uratować sytuację finansową wielu przedsiębiorców i pracowników. W tym momencie złożono już ponad 3 miliony wniosków, które mają na celu pomóc zainteresowanym w skorzystaniu z rozwiązań, które oferowane są przez rząd. O szczegółowych danych poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej wniosków złożono w związku ze zwolnieniem ze składek ZUS na okres marca, kwietnia i maja 2020 roku.

Jakie wnioski składane są przez zainteresowane osoby?

Oprócz wspomnianych zwolnień ze składek ZUS, dużo wniosków dotyczy także mikropożyczek przeznaczonych dla przedsiębiorców. Dzięki temu są oni w stanie uratować swoje działalności. Tarcza jest także wielką pomocą dla osób, które musiały skorzystać ze świadczeń postojowych, ponieważ ich firmy nie były w stanie dalej funkcjonować. Dzięki temu pracownicy nie zostali na lodzie i otrzymali pieniądze rządowe. Wnioski o świadczenia postojowe dotyczą zarówno tych osób, które prowadzą na co dzień działalność gospodarczą, ale są też zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Dużo wniosków dotyczyło również ewentualnego dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników, tak aby firma nie ponosiła tych kosztów jedynie z własnego budżetu, w obliczu trudnej sytuacji finansowej i zdecydowanie mniejszych przychodów niż w poprzednich miesiącach.

Ochrona miejsc pracy

Większość punktów związanych z Tarczą Antykryzysową ma za zadanie ochronić miejsca pracy, dzięki czemu pracownicy nie będą musieli być zwalniani lub też nie zostaną bez środków finansowych, które są im potrzebne do przetrwania w czasach pandemii. Rozwiązania pomocowe, które oferowane są przez polski rząd cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników. Z pomocy chętnie korzystają duże przedsiębiorstwa, jak i firmy rodzinne. Tyczy się to również sektora handlowego. Dzięki Tarczy Antykryzysowej większość przedsiębiorstw może swobodnie funkcjonować i utrzymać swoją płynność. Bez takiej pomocy byłoby to w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe.

Zredukowanie kosztów pracy

Skorzystanie z pomocy państwa sprawia, że przedsiębiorstwa mogą znacznie redukować potencjalne koszty pracy, nawet do 75 procent. Zazwyczaj wartość ta sięga jednak 60 procent, co jest i tak bardzo zadowalającym wynikiem, zwłaszcza dla firm, które zatrudniają na co dzień wielu pracowników. Takie rozwiązania pomagają również w oszczędności środków, ponieważ firmy nie będą musiały zmagać się z masowymi zwolnieniami, a następnie z przeprowadzaniem szkoleń i procesów rekrutacyjnych. Stopa bezrobocia osiągnęła na ten moment pułap 5,7 procenta, jednak wartość ta może rosnąć.

Obecnie trwa walka o każde możliwe miejsce pracy, a rząd robi wszystko, co może, aby pracownicy i przedsiębiorcy czuli się pewnie i nie musieli obawiać się o każdy kolejny dzień. Do Tarczy z czasem ma zostać wprowadzonych kilka innych punktów. Tarcza ma pomóc przede wszystkim w tym, aby utrzymać dotychczasowy stan zatrudnienia.

Dodaj komentarz