COVID-19 prowadzi do wzrostu rekordowego oszustw w Internecie

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł spory wzrost liczny nadużyć oraz oszustw w Internecie. Mowa o 20 procentowym wzroście w porównaniu z kwartałem poprzednim.

Transakcje, które są realizowane w sieci stają się znacznie mniej bezpieczne. Oszuści zwiększyli w sieci swoją aktywność oraz wykorzystują do ataków narzędzia zautomatyzowane.

Wzrost w Internecie oszustw jest spowodowany pandemią koronawirusa

Najnowsze wyniki badań, które zostały przeprowadzone przez Arkose Labs stanowią naprawdę poważny ostrzegawczy sygnał dla konsumentów, którzy robią zakupy internetowe. Pierwszy kwartał roku bieżącego przyniósł wzrost dwudziestoprocentowy liczby oszustw, jak i także nadużyć w sieci w porównaniu z kwartałem poprzednim. W sumie 26,5 procent pośród wszystkich transakcji realizowanych online stanowiły już próbę wyłudzeń oraz także malwersacji różnego rodzaju. Naukowcy stwierdzili, że to był wskaźnik najwyższy jaki został odnotowany w historii wszelkich badań. W dużym stopniu on wynika ze wszelkich zmian zachowań różnych konsumentów, którzy pozostali w domach i znacznie zwiększyli swoją aktywność w sieci.

Oszuści zauważyli bardzo szybko ten trend oraz także zintensyfikowali ataki, które były wymierzone przeciwko tejże grupie internautów. Najciekawsze jest to, że do większości ataków dochodzi pomiędzy godziną 4.00 a 12.00. Popołudniu z kolei ich liczna spada.

Autorzy tego raportu zwrócili także uwagę na to, że 20 procentowy wzrost samej liczby ataków pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pozwoliło to Amerykanom zepchnąć Filipiny z niechlubnego pierwszego miejsca. Badacze odnotowali także wiele ataków pochodzących z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz z Kanady.

Cyberprzestępcy w okresie badanym wykazywali możliwie największe zainteresowanie detalicznym handlem. Liczba takich cyberincydentów, która jest związana bezpośrednio z branżą e-commerce dokładnie wzrosła o 26 procent. Na ten cel hakerzy wzięli także graczy.

To nie jest zaskoczenie

Dane, które pochodzą z raportu najnowszego Arkose Labs nie są zaskoczeniem. W kryzysowych sytuacjach cyberprzestępcy nie stosują w zasadzie żadnej ulgowej taryfy. Pandemia koronawirusa nie stanowi pod tym względem żadnego wyjątku. Jednak niepokojący jest znaczny wzrost liczby ataków przy jednoczesnym wykorzystaniu automatów. Przykładowo w Europie aż osiemdziesiąt trzy procent ataków przeprowadzonych było właśnie w ten sposób. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że napastnicy coraz częściej będą korzystać z rozwiązań wysublimowanych. Na pocieszenie na pewno pozostaje sam fakt, że liderzy w segmencie samych antywirusów także wykorzystują w produktach swoich rozwiązania, które bazują na inteligencji sztucznej. Pozwala to im stopować hakerów.

Jednak prognozy Arkose Labs raczej nie napawają optymizmem. Analitycy zgodnie uważają, że w miesiącach najbliższych znacznie się zwiększy sama liczba ataków, która była realizowana przez automaty. Nie oznacza to wcale, że oszuści wykwalifikowani z sieci rezygnują ze swoich działań. Szczególnie, że mają dostęp do samouczków różnego rodzaju, które instruują jak przeprowadzić jakieś ataki czy też wyłudzać pieniądze w sieci.

Dodaj komentarz