Program pomocniczy dla firm z budżetem 3mld złotych

Komisja Europejska przyjęła kolejny pomocniczy dla ludzi program który ma na myśli wesprzeć przedsiębiorców zmagającymi się z skutkami pandemii. Wiadomość została dostarczona przez Ministerstwo Funduszy i polityki Regionalnej a jego budżet wynosi ponad 3 miliardy złotych.

Program który ma wesprzeć firmy

Została umożliwiona zgoda na udzielenia innym pożyczek, Mają one wykorzystać pieniądze które zostały z instrumentów zwrotnych, stosowanych w latach od 2007 aż do 2013.

EK przyjęła zastosowanie zatwierdzone zostało to dzięki wsparcia dotacyjnego. Każde zatwierdzone rozporządzenie ma na myśli jakiś budżet, stwierdzono że to nie jest tak jak mówi Bruksela że przybywa nam pieniędzy, Zostaje rozporządzanie kwotami jakie pozostały nam do zainwestowania z budżetu na lata od 2014 do 2020.

Łącznie możemy się spodziewać w regionalnych programach że kwoty nawet mogą wynosić od 30 do 40 miliardów złotych, tak powiedziała pani Minister Funduszy i Polityki regionalnej. Dodała jednak że w najbliższych ruszą dla ludzi pożyczki płynnościowe, na które przekazano do BGK 400mln zł z programu jakim jest Inteligentny Rozwój

Jak zostanie to oddane?

Przedsiębiorcy którzy skorzystają z tej pożyczki będą mieli do spłaty wyłącznie kwotę którą zabrali, bez żadnych kosztów oraz prowizji. Razem z zabraną pożyczką dostanie dotację na spłatę odsetek. Zostały jednak uzgodnione zasady że takie działania komisji, że pieniądze które zostaną akurat przeznaczone na wsparcie przedsiębiorców, obrotowe czy jednakże inwestycyjne. Wydają zgodnie je z zasadami które zostały podjęte z udzielaniem pomocy publicznej. Nikt jednak nie ma prawa zarzucić im ani firmą że jest to działanie nieuprawnione. Rozporządzenie które zostało przyjęte ma na celu pomóc w tarczy antykryzysowej  będzie inwestowane w pieniądze unijne i jest to element który jest funduszem pakietu Antywirusowego. Gdy wejdzie jednak ten projekt w życie zobaczymy jego wady i zalety ale jednak możliwe będzie że

  • Zostanie wprowadzenie udzielania pomocy w formie dotacji jak i pomocy zwrotnej, to wsparcie jest podobne jednak do tego co jest dotacją ale podlega ono zwrotowi kosztów w całości lub części
  • Wykorzystywane pomoce które potrzebują przedsiębiorcy ma nie tylko na uwadze inwestycje, lecz ma również na uwadze kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie naszego przedsiębiorcy
  • Otrzymywane pomoce są również przez naszych przedsiębiorców, którzy znajdują lub są już w trudnej sytuacji w związku pandemii, co ma prawo być odstępstwem od ogólnego zakazu udzielania dla przedsiębiorców wsparcia unijnego w trudnej sytuacji.
  • Wysoka oraz maksymalna kwota pomocy dla przedsiębiorstw które mają możliwości do uzyskania do 800 tysięcy euro na jednego przedsiębiorce, jednak niezależne jest to od wartości obrotów firmy lub kosztów zatrudnienia naszych pracowników.

Jest jednak podejrzenie że to rozporządzenie wejdzie w nasze życie po dostosowaniu się go do decyzji naszej komisji Europejskiej oraz zakończeniu krajowej ścieżki legislacyjnej.

Dodaj komentarz