Nowe zastosowania technologii Blockchain – Cyfrowa waluta Euro
Blockchain to technologia, która zmienia świat. Zrewolucjonizowała finanse i handel. Wykorzystywana może być między innymi podczas wprowadzania nowych paszportów. Europejski Bank Centralny chce zastosować ją do projektowania cyfrowej waluty euro. Zdaniem Anny Streżyńskiej nie ma jednak konieczności stosowania blockchainu do zabezpieczania każdej transakcji.
Wprowadzenie cyfrowego euro w planach do 2025 roku
Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska przyznaje, że blockchain to technologia, która ją fascynowała od zawsze. Wykorzystywać ją z powodzeniem można do zabezpieczania określonych obiektów. Jednak nie zawsze jest taka konieczność.
Dzisiaj blockchain wykroczył już daleko poza kryptowaluty. Wpływa na wiele różnych sektorów m.in. finanse czy bankowość. Jakiś czas temu Unia Europejska wybrała start-up z Londynu do zaprojektowania europejskich rozwiązań blockchain.
Technologia ta ma być wykorzystywana do ulepszania usług transgranicznych. Pierwsza faza projektu skupić się ma na projektowaniu produktów np. cyfrowych paszportów. Dodatkowo Europejski Bank Centralny do 2025 roku chce wprowadzić cyfrowe euro. Również i w tym przypadku blockchain ma być istotną technologią.
Zastosowania technologii blockchain
Technologia Blockchain ma coraz więcej zastosowań. W sierpniu Australian Border Force testowała interoperacyjność swojego systemu weryfikacji, który oparty został właśnie na blockchainie. Współpracowała w tym zakresie ze swoim odpowiednikiem w Singapurze. Celem jest uproszczenie i usprawnienie handlu transgranicznego między tymi dwoma państwami. Departament Finansów Nowego Jorku również ma wykorzystać blockchain.
Tym razem do ewidencji miejskich gruntów. Wokalista słynnego niemieckiego zespołu Rammstein Till Linemann zaoferował niedawno swoim fanom możliwość zjedzenia z nim obiadu w ramach pakietu NFT o wartości 100 tysięcy euro. W planach jest stworzenie portalu społecznościowego, w którym dane użytkowników zabezpieczać będzie blockchain.
Udoskonalanie technologii blockchain
Obecnie trwają prace, których celem jest poprawienie parametrów technologii blockchain – jej wydajności czy szybkości. W zasadzie można wykorzystać ją w niemal wszystkich dziedzinach życia.
Jednak przetworzenie transakcji blockchain zająć może znacznie więcej czasu niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych systemów płatności. Dlatego też nie zawsze zastosowanie technologii ma sens praktyczny. Duże znaczenie ma cel biznesowy, który ma zostać osiągnięty.