Praca zdalna coraz powszechniejszym zjawiskiem

Począwszy od początku pandemii w marcu 2020 roku, wiele przedsiębiorstw zdecydowało się oddelegować pracowników do pracy zdalnej. Ten chwilowy trend powoli zamienia się jednak w standard, z którego pracownicy nie chcę rezygnować. Jak wygląda opinia pracowników, którzy mają perspektywę pracy zdalnej na stałe?

Polacy chcą zostać w domach

Zgodnie z badaniami zrealizowanymi na zlecenie firmy Euro-net, około 63% pracowników, którzy zostali wysłani na home office, chcieliby zachować model pracy hybrydowej już na stałe.

Czym dokładnie jest praca hybrydowa? To system, w którym, kilka dni pracujemy z domu a kilka z biura. Zgodnie z odpowiedziami, większość osób chciałoby mieć możliwość pracy z domu przez jeden, maksymalnie dwa dni w tygodniu. 13% pracowników natomiast deklaruje pracę z biura z tym jednak wyjątkiem, że chcą mieć możliwość pracy z domu przez kilka dni w ciągu miesiąca.

Te wyniki pokazują, że praca z domu stanowi bardzo wygodny model, minimalizujący stracony czas, który w normalnych warunkach poświęcaliśmy na dojazdy do biura. Jeszcze w 2019 aż 8 na 10 pracowników świadczyło swoją pracę w siedzibie pracodawcy. Na przestrzeni ostatnich 16 miesięcy trend jednak odwrócił się i zawodowe obowiązki z domu wykonuje już 30% pracowników.

Branża IT najbardziej skupiona na pracy w domu

Trochę inaczej należy podchodzić do sektora IT, którego praca w zdecydowanej większości może być wykonywana poza firmą. Programiści i inni specjaliści IT korzystają z tej możliwości, czego potwierdzeniem są badania firmy DataArt.

Aż 93% pracowników w IT wciąż chce kontynuować zdalny lub hybrydowy model pracy, podczas gdy pozostałe 7% deklaruje pracę z biura. W przypadku zakazu pracy z domu, ponad połowa respondentów stwierdziła, że w obliczu takiego postawienia sprawy, będą rozglądać się za nowym pracodawcą.

Branża IT, jako jedna z najlepiej rozwijających się branż nie może pozwolić sobie na utratę doświadczonych specjalistów, dlatego z powodzeniem możemy założyć, że mało która firma odważy się na zakaz pracy z domu.

Dodaj komentarz