Laptopy do nauki zdalnej – Recenzja Opinie Listopad 2020

Laptop w XXI wieku stał się podstawowym narzędziem pracy. Wykorzystywany na co dzień w dorosłym życiu, zyskuje uwagę również wśród dzieci. Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość uczniów wykorzystuje go do codziennej nauki. Czym powinien się charakteryzować idealny laptop, aby nie utrudnić dziecku dostępu do wiedzy? Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy większość zajęć odbywa się zdalnie.
Najważniejsze cechy laptopa do nauki zdalnej
Pierwszą decyzją przed zakupem powinno być określenie przeznaczenia sprzętu. Laptop tylko do nauki będzie nieco inny od uniwersalnego urządzenia, które dziecko wykorzysta również do gier. Jeżeli interesuje nas sprzęt o walorach wyłącznie dydaktycznych, będzie posiadał mniejszą listę wymagań.
Wśród specyfikacji technicznej mniej istotna stanie się karta graficzna. Zwyczajna praca w sieci nie wymaga również zaawansowanego procesora oraz rozbudowanej pamięci RAM. Ważnymi parametrami stanie się za to:
- Waga – laptop powinien być dostosowany do możliwości siłowych dziecka, chociażby na wypadek zabrania sprzętu do szkoły. Szacuje się, że odpowiednie urządzenie nie powinno ważyć więcej niż 3 kg.
- Obudowa – solidność wykonania towarzyszy ograniczonemu zaufaniu do naszych pociech. Nikt nie chciałby przecież, aby sprzęt stał się niezdatny do użytku po przypadkowym zrzuceniu go z wysokości. Ważne jest zatem tworzywo, z którego wykonano obudowę (najlepiej, aby było aluminiowe lub po prostu mocne).
- Zasilacz – warto uświadomić dziecko, że laptop nie powinien być stale podłączony do zasilania. Odpowiednio pojemny akumulator znacznie utrudni rozładowanie sprzętu u zapominalskiego dziecka.
- Matryca – matowa lub antyodblaskowa powłoka wpłynie na wzrok dziecka. Długie naświetlanie może prowadzić do pogarszania się tego zmysłu.
Propozycje laptopów do nauki zdalnej
Po określeniu najważniejszych parametrów, nadszedł czas na przyjrzenie się kilku potencjalnym laptopom do nauki. W przygotowanym zestawieniu znalazły się trzy laptopy oraz jeden tablet.
Lenovo IdeaPad S145 – 14ILW
Propozycja marki Lenovo charakteryzuje się lekkością (zaledwie 1,4 kg) oraz odpowiednio mocną obudową. Do zalet należy zaliczyć również 14-calowy ekran, który w zupełności wystarczy do zajęć zdalnych. Dysk SSD zapewni szybkie przetwarzanie danych oraz płynną pracę. Laptop posiada przystępną cenę, a także dobre parametry dźwięku i obrazu.
Lenovo IdeaPad C340-14IWL
Kolejna opcja od firmy Lenovo, posiadająca 14-calowy ekran. Płynne działanie zapewni tu procesor Intela wraz z systemem operacyjnym Windows 10. Ciekawą opcją jest praca w trybie laptopa oraz tabletu, co powinno być wygodną opcją przy dłuższej nauce. Naładowana bateria starczy na cały dzień szkolny (praca do 8 godzin), a waga 1,65 kg umożliwi sprawny transport sprzętu.
Asus VivoBook 15
Dobrze znana firma dla wszystkich miłośników elektroniki. Propozycja od niej jest nieco droższa, ale charakteryzuje się lepszą specyfikacją techniczną. Matryca o przekątnej 15,6 cala pozwala na komfortowe użytkowanie. Czterordzeniowy proces, dobra karta graficzna oraz pojemny dysk SSD zapewnią właściwą szybkość i płynność działania. Duże gabaryty nie są powiązane z wagą. Propozycja jest cięższa zaledwie o 0,5 kg od Lenovo IdeaPad C340-14IWL (VivoBook 15 waży 1,7 kg). To dobry wybór w przypadku zakupu uniwersalnego sprzętu.
Huawei MediaPad T5 (tablet)
Model ten jest kompatybilny z wieloma klawiaturami. Zapewnia 10-calowy ekran z rozdzielczością Full HD oraz optymalną jakość dźwięku (dwa wzmacniacze stereo). Naukę online ułatwi waga sprzętu, która wynosi zaledwie 0,46 kg. To ciekawa alternatywa dla dużych urządzeń, która po dokupieniu klawiatury zapewni właściwą funkcyjność.
Podsumowanie
Wspomniane powyżej sprzęty są wyłącznie propozycjami. Rodzic powinien dostosować laptopa dla dziecka do swoich możliwości finansowych oraz oczekiwań. Urządzenia te są coraz tańsze, ale nadal stanowią solidny wydatek domowego budżetu. Dlatego warto przemyśleć dokładnie zakup. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a zakup złego sprzętu z pewnością przełoży się na niższy komfort użytkowania.