Bitcoin – jak zacząć? Poradnik od podstaw dla początkujących

Wiele osób jest zainteresowanych Bitcoinem, ale nie wie od czego zacząć, a często obawia się, że kryptowaluty są zbyt skomplikowane, by na poważnie się nimi zająć. Tymczasem ich obsługa zwykle nie jest trudniejsza niż w przypadku konta w banku obsługiwanego w bankowości elektronicznej, za to BTC może się pochwalić znacznie większą niezawodnością.
Bitcoin – jak zacząć?
Podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać inwestując na rynku kryptowalut nie różnią się specjalnie od ogólnych reguł bezpieczeństwa w internecie. Należy unikać podejrzanych stron, nie klikać w linki, które nie budzą naszego zaufania i chronić swoją prywatność w postaci danych osobowych. Nie jest tu też potrzebna specjalistyczna wiedza informatyczna. Wystarczy w podstawowym stopniu znać obsługę komputera i umieć poruszać się w internecie.
Gdzie kupić bitcoiny?
Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z Bitcoinem zwykle zastanawiają się, w jaki sposób można go kupić. Podstawowe metody zakupu w trybie online są dwie:
- kantor bitcoin,
- giełda kryptowalut
Kantor to rozwiązanie zwykle przyjazne początkującym użytkownikom, przypominające kantory znane z realnego życia, gdzie za określoną kwotę można nabyć odpowiednią ilość kryptowalut. Warto jednak znaleźć taki, który jest możliwie najłatwiejszy w obsłudze i oczywiście bezpieczny. Atutem kantorów jest możliwość szybkiego pojawienia się zakupionych monet na koncie.
Z kolei giełda to sposób zakupu bitcoinów od innych użytkowników. Kurs, po jakim możemy to zrobić, jest na bieżąco modyfikowany, w zależności od zgłaszanych ofert zakupu i sprzedaży. Atutem każdej giełdy jest dostępność różnych aktywów cyfrowych w jednym miejscu. Do najbardziej znanych giełd należy Binance, a w Polsce popularne są takie giełdy jak BitBay czy Coinquista. Oprócz kantorów i giełd istnieje także możliwość bezpośredniego zakupu bitcoinów od innej osoby w realnym świecie.
Wybierz swój portfel
Jeśli ktoś chce zaangażować się w handel Bitcoinem, to musi posiadać swój portfel, na którym będzie przechowywał kryptowalutę i który umożliwi mu dokonywanie transakcji. Bardzo istotnym zagadnieniem jest w tym przypadku bezpieczeństwo. Im więcej bitcoinów chcemy przechowywać, tym ważniejsze jest korzystanie z portfela, zamiast przechowywania na giełdzie.
Jest kilka rodzajów portfeli dostępnych do wyboru:
- desktopowy – portfel, który instalujemy na swoim komputerze jak każdy inny program, a dzięki niemu mamy dostęp do swoich aktywów cyfrowych,
- przeglądarkowy – zwany także portfelem online; daje dostęp do swoich kryptowalut za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Takie rozwiązanie jest uważane za mniej bezpieczne od desktopowego ze względu na dość ograniczona kontrolę nad środkami. Daje jednak dostęp do nich z każdego urządzenia podłączonego do internetu;
- sprzętowy – bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ środki są przechowywane w trybie offline, co zmniejsza możliwość ich utraty w wyniku potencjalnego ataku dokonywanego przez internet. To tak naprawdę osobne urządzenie z bardzo zaawansowanymi zabezpieczeniami,
- offline z interfejsem umożliwiającym dostęp online.
Warto pamiętać, że portfele dostępne na rynku posiadają różne stopnie zabezpieczeń, ale niezależnie od tego trzeba także samemu przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które pozwolą lepiej chronić swoje aktywa.
Rozpoczęcie przygody z Bitcoinem nie jest tak skomplikowane jak się wydaje. Wystarczy podstawowa wiedza, zainteresowanie tematem i ostrożność, której nigdy nie jest za wiele.