Zarabianie w domu – Pomysły i sposoby w 2020r

W XXI wieku coraz częściej spotyka się tzw. freelancerów. Są to osoby, które przyjmują zlecenia i nie wiąże ich długoterminowa umowa o pracę z żadnym podmiotem. Metod zarabiania w sieci jest mnóstwo. Okazuje się, że przy większości z nich jedynym potrzebnym sprzętem jest komputer osobisty, drukarka oraz kreatywność. Bez tego ostatniego ciężko otrzymać atrakcyjne zlecenia. Oto kilka głównych kierunków, w których można rozwijać własną, “domową” działalność.

Zarabianie w domu – Pomysły i sposoby w 2020r

Praca lingwistyczna

Bardzo popularna grupa zleceń, która powiązana jest stricte z językiem. Należy do niej zaliczyć:

 • Lektora języka obcego – dzięki łatwemu dostępowi do sieci swoje usługi zaoferuje zdalnie. Mowa tu nie tylko o e-kursach, ale również tłumaczeniach, czy też korepetycjach prowadzonych w formie wideo rozmowy.
 • Specjalistę od social mediów – wymagana jest tutaj organizacja oraz znajomość popularnych kanałów transmisji informacji. Osoba działająca w tym obszarze zajmie się promocją contentu, organizacją od podstaw social mediów oraz planowaniem spotkań. Zadba również o odpowiedni marketing (porównanie rynku), a także aktywność na forach tematycznych.
 • Administratora strony/sklepu internetowego – bardzo podobne zajęcie, ale powiązane stricte z jednym miejscem. Administratorzy są pożądani zwłaszcza w przypadku dużych sklepów oraz stron internetowych, na których często aktualizuje się treść.
 • Korektora tekstu – na tym stanowisku wymagana jest biegła znajomość języka. Korekcie poddawana jest każda książka, ale również blogi, a także treści publikowane na stronach. Wszystkie te czynności można oczywiście wykonywać zdalnie.
 • Copywritera – tworzenie treści stało się modne w ostatnim czasie, a zakres tematyczny jest bardzo szeroki. Osoby poszukują m. in. twórców precli, tekstów zapleczowych oraz blogowych. Dobry „pisarz” może liczyć na stałe współprace oraz ciekawe tematy.
 • Transkryptora nagrań – zlecenia tego typu wymagają cierpliwości oraz sumienności. Tworzenie tekstu na podstawie nagrań nie jest proste. Przydatna jest umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze.
 • Organizatora ślubów – nie jest to stricte lingwistyczne zajęcie, ale sprowadza się do nadzoru nad wieloma zadaniami. Człowiek odpowiedzialny za organizację ślubu zadba o właściwy catering, zakwaterowanie, wydruk zaproszeń oraz realizację video. Koniecznie musi się cechować zorganizowaniem, ponieważ często przyjmuje więcej niż jedno zlecenie w danym czasie.

Branża internetowa

Wiele osób zdało sobie sprawę z tego, że Internet jest głównym źródłem marketingu firm. Otworzyło to furtkę dla osób zajmujących się tzw. e-commerce. Mowa tutaj o prowadzeniu własnego sklepu internetowego lub też nadzorze istniejącego.

Sam rozwój sieci przyczynił się również do wysypu ogłoszeń programistów/twórców stron internetowych. Niekiedy łączą oni swoje usługi z pozycjonowaniem SEO. Chodzi o to, aby wynik klienta pokazywał się w wyszukiwarce po wpisaniu odpowiedniej frazy w najbardziej widocznym miejscu. Jest to proces ciągły i bardzo żmudny, a także nastawiony na rywalizację z innymi.

Ciekawą opcją wydaje się również posada testera aplikacji i gier. Zajęcie to będzie przyjemne zwłaszcza dla osób zaangażowanych na co dzień w wirtualny świat. Należy pamiętać o tym, że sytuacja w sieci zmienia się dynamicznie. Przydatną cechą jest bieżąca znajomość rynku technologicznego.

Tradycyjne zawody w wydaniu „zdalnym”

Wiele zawodów tradycyjnych można bez problemu wykonywać w warunkach zdalnych. Wśród nich powinno się wymienić:

 • Księgowego – nie jest tajemnicą to, że większość rozliczeń odbywa się przy pomocy dedykowanych programów. Dzięki temu praca w księgowości może odbywać się niemal w pełni w postaci zdalnej.
 • Inwestora na giełdzie – skrupulatna analiza danych, wiedza ekonomiczna oraz znajomość trendów pozwalają na skuteczne inwestowanie na giełdzie. Nie jest to jednak pewne źródło dochodu dla każdego. Potrzebna jest sumienność oraz matematyczny dryg. Świat liczb i wykresów na co dzień potrafi przytłoczyć!
 • Fotografa – dosyć nietypowe, ale w formie internetowych kursów można wykładać podstawy fotografii. Do celów produktowych wymagane jest mini studio, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przystosować do tego celu pomieszczenie w domu.
 • Architekta wnętrz – projektowanie wykonuje się obecnie wyłącznie w specjalistycznych programach. Nawet dekoracja wnętrz odbywa się przy pomocy symulacji. Potrzebne są jednak dokładne dane na temat rozkładu pomieszczeń, dlatego czasami architekt musi podjechać do klienta.

Tworzenie i obróbka treści

Do ostatniej grupy można zaliczyć najbardziej kreatywne zajęcia. Znajdą się tu na przykład:

 • Twórcy rękodzieł – bardzo popularny trend, który stawia na unikatowość wyrobu. Artysta musi mieć koncepcję oraz pomysł, który następnie sprzedaje przy pomocy sieci. To spore ułatwienie, które znacznie poszerza zasięg usług.
 • Montażystę nagrań video – branża związana stricte z dużymi platforma takimi jak YouTube. Twórcy filmów rzadko mają czas na żmudną obróbkę swoich prac. Łączenie ich w całość, zapewnienie właściwego nagłośnienia nagrania oraz tworzenie przejść pomiędzy klatkami wymaga znajomości podstawowych programów do obróbki materiałów audio i video.
 • Grafika – temat jest chyba jasny. Programy graficzne oraz tworzenie nadruków na koszulki, bannerów, a także treści marketingowych. Multum pracy i nieograniczone możliwości związane z ogromnym zróżnicowaniem branży!
 • Konsultanta/doradcę – duże pole do popisu dla osób doświadczonych życiowo. Miejsca na porady można szukać niemal w każdej dziedzinie życia. Coraz częściej odbywają się one przy pomocy programów m. in. Skype’ a.

Podsumowanie

Wymienione powyżej sposoby są tylko “wierzchołkiem góry lodowej”. Świat freelancera może rozwijać się w dowolnym kierunku. Ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz kreatywność. Żyjemy w czasach ogromnych możliwości, z których warto skorzystać.

Dodaj komentarz