Prawnik – Zarobki – Ile zarabia ?

Zawód prawnika jest niezwykle wymagający i odpowiedzialny. Osoba, która podejmuje się takiej pracy musi być pewna siebie, wykwalifikowana i odważna. Prawnicy mają swoje ulubione specjalizacje, w których realizują poszczególne usługi. Może to być np. prawo rodzinne, administracyjne czy też karne. Zarobki prawników zależą od wielu rozmaitych czynników, lecz warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, co może się przydać przede wszystkim tym osobom, które zastanawiają się nad studiami prawniczymi.

Prawnicy – ile konkretnie mogą zarobić?

Prawnik zarobki wahają się w granicach 8-9 tysięcy złotych brutto. Dodatkowo można liczyć na sporą gamę benefitów, a więc na prywatną opiekę medyczną, realizowanie różnorodnych szkoleń, dofinansowanie zajęć sportowych, służbowy telefon lub też korzystne ubezpieczenie na życie. Zarobki będą uzależnione w dużej mierze od doświadczenia konkretnego prawnika oraz jego stażu pracy. Wpływ na nie ma też kancelaria, w której znajduje zatrudnienie. Jeśli jest to jakaś lokalna kancelaria, prawnik zarobki będą nieco niższe.

Zarobki prawników – co ma na nie największy wpływ?

Na zarobki prawników wpływają elementy, które zostały wymienione powyżej, chociaż należy do tego dorzucić wielkość kancelarii oraz sposób jej zarządzania i lokalizację firmy. W większych miastach można zarobić naprawdę niezłe pieniądze, zwłaszcza przy dłuższym stażu pracy. W Krakowie czy też Warszawie, prawnicy mogą liczyć na zarobki wynoszące powyżej 10 tysięcy złotych brutto.

Sprawdź oferty pracy i opinie:

Prawnicy – na czym powinni się skupić?

Każdy prawnik, który chciałby godziwie zarabiać, powinien skupić się na kilku najistotniejszych czynnikach, a więc na:

  • rozwoju,
  • znalezieniu pracy w dużej lub rozwijającej się kancelarii,
  • znalezieniu odpowiedniej specjalizacji.

Troska o własną karierę zawodową to w tej kategorii zdecydowanie najważniejsza kwestia. Wszelkie zaniedbania będą weryfikowane i będzie to miało wpływ na obniżenie zarobków. Na stanowisku prawnika pracuje obecnie nieco więcej kobiet, zwykle jest to umowa o pracę, a spora grupa prawników deklaruje, iż uzyskuje premię (co miesiąc).

Dodaj komentarz