Blockchain w roku 2020: wyzwania i szanse

Jaki będzie Blockchain w roku 2020 i czy na tą technologię będzie czekało więcej wyzwań czy perspektyw? Czy do jej rozwoju przyczyni się rozpoczynający się kryzys finansowy i pogarszająca się sytuacja instytucji finansowych oraz całych gospodarek spowodowana pandemią koronawirusa, czy wręcz przeciwnie?

Wyzwania Blockchain 2020

Wielu specjalistów rynkowych zauważa, że w ostatnich tygodniach rozwój branży blockchain zdecydowanie spowolniał. Czy miało na to wpływ spadające zaufanie inwestorów i przedsiębiorców do niezawodności cyfrowych walut czy może brak regulacji prawnych, które pozwoliłyby im rozwinąć skrzydła?

Bardzo prawdopodobne, że i jedno i drugie. Korzyści branży nie do dodaje też fakt, że ceny kryptowalut spadają a wiele osób samą technologię Blockchain kojarzy bezpośrednio właśnie z nimi, mimo, że może ona działać zupełnie oddzielnie i nie musi mieć nic wspólnego ze światem wirtualnych coinów.

Trzy problemy technologii Blockchain

Minął już czas największego zachwytu blockchainem i chociaż wg statystyk setki firm korzystają dzisiaj z systemów i łańcuchów dostaw opartych na blockchainie, to mówi się o tym zdecydowanie rzadziej, bez euforii i zaangażowania światowych mediowych.

Ten problem z dobrym PR-em blockchaina jest jednym z jego największym wyzwań. Mimo rosnącego zastosowania technologii, nie mówi się o niej na tle głośno, by trafiała ona do mainstreamu. Ba! Jeśli się mówi, to często w kontekście przestępczości, świata złych hakerów, korupcji czy wyłudzania danych.

Drugim wyzwaniem branży jest próba sprostania technologii regulacjom prawnym, których często wciąż brak. Prawnicy, państwa i rządy z powodu złego PR-u wciąż mają dystans do programowania na blockchainie i nawet nie próbują zrozumieć zasad, jakie nimi rządzą. Brak przejrzystego systemu regulacyjnego jest dla tej technologii niemalże zabójczy.

Trzecim wyzwaniem wydaje się być zbyt krótki czas, w jakim blockchain zrobił na rynkach furorę. W myśl wielu jurysdykcji, wszystko co dobre musi dojrzeć i blockchainowi potrzeba czasu. Sęk w tym, że nadążą on jedynie za potrzebami rynku i jego przyszłością, ale tego zdaje się nie widzieć większość ekspertów.

Perspektywy dla technologii Blockchain w 2020

Jednocześnie specjaliści i ekonomiści zauważają, że przed blockchainem rysuje się niemalże świetlana droga i nawet jeśli będzie ona rozciągnięta w czasie, to ten system zrewolucjonizuje prowadzenie firm, logistykę, łańcuchy dostaw i pozwoli na wejście w nową erę gospodarki. Już dziś zwrócono uwagę na corocznej konferencji Światowe Forum Ekonomiczne, że setki firmowych systemów produkcyjnych już opiera się na blockchainie, a to dopiero początek. Ich sukces przyczyni się z czasem do popularyzacji na innych rynkach.

Warto również dodać, że w kierunku korzystania z blockchaina powoli skłaniają się również instytucje państwowe i rządowe, co daje technologii dobre perspektywy na przyszłość, ale i nie wyklucza wydłużenia się tej dobrej przyszłości w czasie, zwłaszcza w dobie koronawirusa i tego, że wszyscy aktualni rządzący skupiają się wyłącznie na ratowaniu świata przed pandemią.

Dodaj komentarz