ING Bank Śląski zaczął testować technologię blockchain

ING Bank Śląski tak naprawdę wziął udział w transakcji pilotażowej finansowania handlu w samym oparciu o technologię blockchain. W ramach tejże transakcji, bank otworzył specjalną akredytywę elektroniczną dokumentowana, przy pomocy której zabezpieczył dostawę towaru di firmy polskiej od świetnego kontrahenta pochodzącego z Azji.

Dorota Pruszkowska, która jest Managerem Zespołu Finansowania Handlu bezpośrednio w ING Banku Śląskim powiedziała, że zastosowanie technologii blockchain w samych transakcjach finansowania handlu otwiera całkiem nowe możliwości. Oznacza przede wszystkim wyeliminowanie obiegu papierowego dokumentów, skrócenie czasu realizacji transakcji czy też szybszą komunikację pomiędzy konkretnymi uczestnikami. To w bezpośredni sposób się przekłada na znacznie efektywniejsze wykorzystanie kredytowych linii oraz także poprawę płynności.

Wykorzystanie blockchaina w transakcji akredytywy ING Bank Śląski

ING Bank Śląski wskazuje nam liczne zalety rozliczenia transakcji elektronicznej akredytywy. Przede wszystkim jest to możliwość samej negocjacji treści akredytywy w rzeczywistym czasie poprzez importera jak i także eksportera. Chodzi tutaj oczywiście o oparcie o własny kontrakt. Jest to także transparentność każdego z etapów transakcji dla uczestników. Chodzi tutaj o importera, eksportera, banku eksportera oraz banku importera, co pozwala jak najbardziej na monitorowanie bieżące samego statusu transakcji. Również bonusem jest skrócenie czasu dostarczenia dokumentów, dzięki ich przesłaniu za pośrednictwem specjalnej platformy.

Dokumentowa akredytywa pozwala na rozliczenie bezpieczne transakcji pomiędzy kupującym oraz sprzedającym, na podstawie handlowych dokumentów sprawdzanych przez bank. Co więcej zabezpiecza przed ryzykiem niedotrzymania wszelkich warunków umowy, otrzymaniem towaru niepełnowartościowego oraz także brakiem płatności. Szczególnie chodzi o kontakty z nowymi partnerami czy też na całkiem nowych rynkach.

Blockchain w procesach swoich wykorzystuje również inne banki, które działają w Polsce. Chodzi przede wszystkim do rozwiązywania problemu nośnika trwałego. Pierwszego wdrożenia istotnego dokonał w Polsce PKO Bank Polski. To właśnie ten bank wspólnie z fintechem Coinfirm blockchainową platformę, która pozwala na informowanie klientów o zmianach w samej ofercie. Na przykład właśnie w tabeli prowizji oraz opłat. Bardzo podobne rozwiązanie na wielu płaszczyznach rozwiązanie wdrożył Alior Bank. W tym celu wykorzystał publiczny blockchain.

Sama technologia dla większości osób może się wydawać skomplikowana. Jednak przy pojęciu samych podstaw jesteśmy w stanie wszystko dokładnie zrozumieć. Z dłuższej perspektywy wcale te wszystkie działania banków nie są skomplikowane. Wszelkie ułatwienia wykonują dla zwykłych obywateli, abyśmy my mogli korzystać z wielu funkcji i usług dodatkowych. Jak najbardziej powinniśmy to docenić. Co do tego nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości.

Sprawdź opinie o firmach IT na naszym forum:

Dodaj komentarz