Blockchain jest odpowiedzią na bezpieczeństwo w obrocie aktywami

Aktualnie trwający kryzys odbił się na każdej strefie życia codziennego. Uległy mu rówmież kryptowaluty jak dotąd miały one pod górkę szczególnie w Polsce.  W lepszej sytuacji miały te cyfrowe waluty, które zabezpieczane były blockchainem. Jednakże bez większych sukcesów.  Pod względem regulacji a także zastosowania cyfrowych walut, Polska jest na dalekim miejscu w rankingu światowym.  Praktycznie nieistnieją one w Polskiej gospodarce. Czy aktualnie trwający kryzys, doprowadzi do tego, że władze działające w polsce doprowadzą do liberalizacji polityki dot. technologii kryptowaluty.
 W Szwajcarii doprowadzono do powstania wewnętrznej kryptowaluty. W Niemieckich bankach istnieje możliwość przechowywania na własnych kontach cyfrowych walut. Aby móc przechowywać wystarczy otrzymać zgodę z BaFin. Francja również otworzyła się na cyfrową walutę. Francuzi traktują Bitcoiny jako pełnoprawną walutę płatniczą. Następnie Japonia. Tam również Bitcoiny traktowane są jak pieniądze. XI Jinping pełniący funkcję prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej zapowiedział, że zamierza wdrożyć nowe rozwiązania w gospodarce państwowej. Przestawienie gospodarki na nowe tory miałoby opierać się przede wszystkim na blockchainach. Dodatkowo Ludowy Bank w Chinach rozpoczął prace polegające na juanem.

Sytuacja  w Polsce…

 Świat podejmuje kroki. Co na to Polska? Już w 2016 roku, odbyły się w Sejmie konsultacje o tematyce blockchainów a także cyfrowych walut. Wszystko za sprawą Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, osoby należące do tej organizacji miały również możliwość wzięcia udziału w pracach mających na celu regulacji pojawienia się kryptowalut na rynku Polskim.

Całe prace nie przyniosły rezultatów. Jednakże entuzjaści nie dali za wygraną i pojawili się ponownie w 2018 roku. Uczestniczyli w pracach KNF. Jednakże ponownie bez efektu…

W między czasie zostało podjętych wiele kolejnych prób. Pojawiły się również pomysły na stworzenie państwowej kryptowaluty. Za jednym z tych projektów murem stał i okazywał ogromne poparcie profesor Krzysztof Piech, mowa o stablecoinach: dPLN. Pomysł ponownie okazał się fiaskiem.

Kryptowaluty w czasie kryzysu. Czy blockchain będzie mieć wpływ na obrót dokumentów?

 Cały świat objęty jest kryzysem. Sytuacja staje się dramatyczna. Owy kryzys doprowadza do sytuacji w której doceniamy transparentność i zdecentralizowanie, czyli cechy blockchaina. Według wielu ekspertów blockchain jest jedyną szansą na wyjście z sytuacji, w której znaleźli się wszyscy obywatele świata.

Profesor Krzysztof Piech, ponownie podkreśla szanse jakie daje technologia. Pokazuje w jaki sposób władza mogłaby z niej skorzystać. Ekonomista wypowiada się następująco:

– Według mnie to ogromna szansa dla rządu Polskiego. Mogliby skorzystać z nowoczesnej technologii jaką jest blockchain. Owa technologia mogłaby wspierać wszelkie systemy bezpieczeństwa, szczególnie te dotyczące obrót dokumentów oraz aktywów, które mają miejsce w internecie. To szansa szczególnie dla administracji publicznej jednakże może z niej skorzystać cała gospodarka. Wystarczy przestawić się na działania w sieci. Blockchain zabezpiecza obrót wszystkim dokumentami, które są ważne np. faktury. Ponadto bezpieczeństwo, które zapewnia obejmują również te ważniejsze dokumenty np. aktywa, weksle, obligacje.

Czy podejście Polskiego rządu ulegnie zmianie? Czy aktualnie trwający kryzys doprowadzi do legalizacji kryptowaluty w Polsce? Eksperci szacują, że rozwój sytuacji na świecie będzie dramatyczny. Wprowadzenie blockchaina może się więc stać nie tylko szansą a również koniecznością.

Dodaj komentarz